Қысқа мерзімді жоспар
Мұғалімнің аты –жөні:
|
Уалиева Р.А.
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жеміс-жидектен салат жасаймыз
|
Пәні: қазақ тілі
|
Күні: 03.12.16ж.
|
2-тоқсан
|
Сабақ
|
4 - сынып
|
Тізім бойынша: 14
|
Қатысқаны:12
|
Қатыспағандар:2
|
Оқу мақсаты:
1.Білімділік
2.Дамытушылық
3.Тәрбиелік
|
Сөйлесу әрекетіне жетелейтін қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану негізінде жеміс-жидектер жөнінде толық ақпарат бере білуге машықтандыру.
Тілдік коммуникация барысында интербелсенді әдіс-тәсілдерді қолдану негізінде оқушылардың сөйлеу дағдысын қалыптастыру.
Топтық жұмыстар арқылы сыныптастарымен достық қарым-қатынас
қалыптастыруға тәрбиелеу.
|
Сабақ мақсаты
|
Оқушылардың барлығы мынаны істей алады: жеміс-жидек салаты
жөнінде айтады, сипаттап таныстыра алады.
Оқушылардың көбі мынаны істей алады: жеміс-жидектің пайдасы туралы қарапайым сөйлемдер арқылы сипаттай алады, сұрақ қоя алады, сұраққа жауап бере алады.
Оқушылардың кейбіреулері мынаны істей алады: ұсынылған мәтін,аудио тыңдалым бойынша ұқсастықтарын салыстырады, өз ойын еркін жеткізе алады, шынайы өмірмен байланыстырып әңгіме құрастыра алады.
|
Алдыңғы оқу
|
Өтілген тақырыптар бойынша қарапайым сұрақтар құрастырып, оларға жауап бере алады. Жаңа сөздермен сөйлем құрай алады.
|
Негізгі сөздер мен фразалар
|
Жеміс-жидектер, жуып жеу, денсаулыққа пайдалы, дәруменге бай, салат әзірлеу, керекті жабдықтар
|
Сұхбатқа арналған пайдалы фразалар
|
Бұлар нелер?
Жеміс-жидектің пайдасы бар ма??
Оларды неліктен жуып жеу керек?
Жемістен жасалған салат ұнай ма?
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, аудиотыңдалым, РАФТ әдісі, Мюнстенберг әдісі, блум таксономиясы , екі жұлдыз бір тілек.
|
Құндылықтар
|
Топта,жұпта, жеке жұмыс істеу арқылы ұжымшылдыққа, сыйластыққа, өз бетімен білім алу дағдыларын дамыту.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Бейнелеу, дүниетану
|
Тәрбие элементі
|
Тазалыққа құмар болу, жемістерді жуып жеу, қауіпсіздік ережелерін сақтау, жұмыс орнын жинау.
|
Бағалау
|
Ұпай сандары арқылы бағалау, бағалау критерийі арқылы өзін-өзі бағалау.
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған мерзімдер
|
Жоспарланған шаралар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
|
1 мин.
1 мин
|
1.Амандасу, оқушыларды түгелдеу.
2.Топқа бөлу. Оқушылардың алдында қима суреттер жатады: (Бешбармақ, Қуырдақ, Салат суреттерінің қиындыларын тауып құрау). Суреттерді құрау арқылы үш топқа бөлінеді.
|
Қиылған суреттер
|
Ынтымақтастық оқу ортасын құру
|
1 мин
|
3. Шаттық шеңбер.
Достар бірге жүреміз,
Бірге ойнап, күлеміз.
Бірге сабақ қараймыз,
Міне біздер қандаймыз!
Әрқашан біз тілектеспіз,
Бір-бірімізге көмектесеміз.
|
Слайд арқылы
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
4 мин
|
«Бауырсақ» өлеңін жатқа айту.
Қайталауға сұрақтар.
-
Қазақтың басты ұлттық тағамы не?
-
Бәліш пісіру үшін қандай заттар керек?
-
Ас атасы не?
-
Қуырдақ дәмді болу үшін қант қосамыз ба?
-
Ненің қоқымын шашпау керек?
-
Дәмханада тамақтардың тізімін және бағасын неден көруге болады?
|
|
|
1 мин.
|
Жұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын табу.
-
Аспай піскен,
Қайнамай түскен.
сімеж
|
Слайд арқылы көрсету
|
Сабақтың ортасы
29 мин
|
3 мин.
|
С. Жаңа сөздермен танысу.
Араластыру-перемешать
Жемістерден-из фруктов
Салат әзірлеу-приготовить салат
Жуу-мыть
Турау-резать
Денсаулыққа пайдалы-полезно для здоровья
Тәтті-сладкий
Қышқыл-кислый
Жұмсақ-мягкий
Дәмді-вкусный
Құлпынай-клубника
Алмұрт-груша
Жүзім-виноград
Анар-граната
Таңқурай-малина
Қарақат-смородина
|
|
Бүгін біз салатты өзіміз жасайтын боламыз.
Ол үшін бізге не қажет?
1. Алжапқыш /фартук /
|
6 мин
|
I. Білу.Түсіну.
Мәтінді тыңда, қайтала,
оқы.
1-топ. Бүгін-«Алтын күз» мерекесі. Мерекеде барлық сынып салат жасап
жарысады.Жарысқа біз де қатыстық.
2-топ. Мен, Әнел, Анна, Саша төртеуіміз-«Сұлу» деген салат жасаймыз.Бұл денсаулыққа пайдалы салат. Саша жемістерді жуды.
3-топ. Анна жуылған жемістерді турады. Әнел йогурт қосты. Мен салатты араластырдым. Салат өте дәмді болды!
|
Аудио тыңдалым.
|
2. Пышақ / нож /
|
2 мин.
|
Т. Мюнстенберг әдісі
1-топ. (Өздеріне таныс сөздерді тауып жазады. Барлығы 10 сөз.)
Әңұүүалмаұөһңқарақатққаевжүзімәрплшоұалмұртсчплөкенгшикәашлимонәшңқмөрікшиеавпкцбкивиңғәқұөжерлсщдтерджакыжемістерұққөіің
шэражнардлждтаңқурайлжл /
Дескриптор
Алма, қарақат, жүзім, алмұрт, лимон, өрік, шие, киви, жемістер, таңқурай.
2-топ.
Әңұүүалшкұөһңқуырдаққаевбәлішәрплшоұалботқачплөкенсорпаашұжықнтнңқмжрікшиеавпкцбтұзиңғәқұөжеборщдтеркүрішкыжемәзіррұққөіің
Шэражнардәмханаурайлжл
Дескриптор
Қуырдақ, бәліш, ботқа, сорпа, шұжық, тұз, борщ, күріш, мәзір, дәмхана.
3-топ.
Әңұүүараластыруырдаққаевбәлішәрпайдалыботқачплөкенсалатжпсруашидәмдіңқмжрікшижуупкцбтұзитурауұөжеборщдтежұмсақшкыжетәттіррұқышқылажнардәзірлеумхан
Дескриптор
Араластыру, пайдалы, салат, дәмді, жуу, турау, жұмсақ, тәтті, қышқыл, әзірлеу.
|
|
3. Тақтай / доска /
|
3 мин.
|
Қолдану.
Т. 2- тапсырма. Сөйлемді толықтырып оқы және жаз.
|
Адасқан жалғауларды тап.
|
Сергіту сәті
|
2 мин
|
Би билейік
|
Бейнеролик
|
4. Жеміс-жидектер
|
8 мин
|
Т. 1-топ. Дүкенде
2-топ. Дәрігер кеңесі
3-топ. Салат жасайық
|
Рөлдік ойын
|
5. Йогурт
|
5 мин
|
Талдау
Мәтінді оқып, ұқсастығы мен айырмашылығын табу. Жемістерге сипаттама беру.
|
Салыстыра-сипаттау.
Слайд арқылы алма және апельсин туралы мәтін беріледі.
|
Сабақтың соңы 9 мин
Салатымыз дайын. Бірақ оны жеу үшін соңғы тапсырманы орындау керекпіз.
|
5 мин
|
Жинақтау
Ж. РАФТ әдісі арқылы сабақты қорыту.
Р-рөл (жеміс,салат,ас бөлмесі)
А-аудитория(балалар, қонақтар)
Ф-форма(хат, өлең, әңгіме)
Т-тақырып (салат жасау)
|
|
Рефлексия
|
2 мин
|
Екі жұлдыз, бір тілек
|
|
Бағалау
|
1 мин
|
Бағалау
Сабақ барысында жинаған ұпай сандары арқылы бағалау.
|
2
|
Үйге тапсырма
|
1 мин
|
1. Жаңа сөздерді жаттау.
2. 1т.Жемістер туралы
2т. Жидектер туралы
3т. Дәнді-дақыл туралы жұмбақтар жазып, жаттау.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |