Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: жеті жұрттың тілін біл
Сабақтың мақсаты:
1)Оқушылырға жаңа сөздерді, сөз тіркестерін меңгерту;
2) Сауаттылығын дамыту;
3) Ауызша тіл дамыту;
4) ОЖСБ (ВОУД)- ға дайындық.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ -жауап, іздену
Көркекілігі: сурет, мақал- мәтел, кестелер
Сабақ барысы
1)Ұйымдастыру
- Амандасу
Психологиялық минут
-кім кезекші?
- кім жоқ?
-бүгін нешесі?
-қай күн?
-қазір қай мезгілі?
-ауа райы қандай?
2) Үй тапсырмасың тексеру
-Ш. Уалиханов кім?
-Қайда туды?
-Ол қандай тілдерді білді?
-Неше жасында кадет корпусында оқыды?
-Ш. Уалихановтың достары бар ма?
-Кімдер?
3) Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбы, мақсатын айту
-Диалог құрып өзара сөйлесу
-Сенің ана тілін қандай тіл?
-Қазақстанда мемлекеттік тіл қай тіл?
-Сен қандай тілді білесің?
-Сен қандай тілдерді үйреніп жүрсің?
-Сергей, сен қазақ тілін білесін бе?
Сөздік жұмысы
Өмір талабы - требование жизни;
мемлекеттік тіл - государственный язык;
үйренеміз -изучаем;
білемін -знаю;
ана тілі- родной язык.
Балалар, қазақ тілі қандай тіл?
- Қазақ тілі мемлекеттік тіл
- мемлекеттік тілді білу үшін біз неге көңіл аударуымыз керек?
1) Қазақша көп сөйлеу керек;
2) Сөздерді еске сақтау керек;
3) Сөздерді жаттау керек;
4)Ұялмай сұрау керек;
5) Сабаққа күнде дайындау керек.
Осыған тағы нені қосуға болады.
Тапсырма
Мәтінді оқу, аудару
- Балалар, көп тіл білу өмір талабы көп тіл білетін адамды полиглот дейді.
Кәне "полиглот" ойының ойнайық
Тапсырма
мектеп ___
сәлеметсіз бе ___
кітап ___
сау бол ___
мұғалім ___
Тапсырма: жіктеу
Мен қазақша жақсы сөйлеймін
Сен қазақша жақсы сөйлейсің
Сіз қазақша жақсы сөйлейсіз
Ол қазақша жақсы сөйлейді
Тапсырма: Тәуелдеу
Менің ана тілім
Сенің ана тілің
Сіздің ана тіліңіз
Оның ана тілі
Тапсырма
Сергіту сәті
Ақай біл берег жағы совесть- ар
язык-... оценка-... есть-...
начерти - сыз прибавь- қос действие - ерекші
мы - ... друг - ... государство - ...
Тапсырма:
Мақал мәтел айту
Тапсырма
- Бүгін Астанада тілді дамытуға арналған бағдарлама өтті;
- қазақ тілін дамыту біздің міндетіміз;
-мемлекеттік тілін білмеу дұрыс емес;
Тапсырма: синонимдер жазу
шәкірт -
мол-
ұстаз -
белгілі-
тұңғым-
Тапсырма: антонимдер жазу
пайдалы -
алыс -
бар -
ерте -
арзан -
Тапсырма: Тест
4) Қорытынды
- Сабақта қандай жұмыстарды орындадық?
- Сабақ қалай өтті?
- Ұнады ма? - неге?
5) Үйге: 175 бет, 4-тапсырма
6) Бағалау: бағалар қою.
Достарыңызбен бөлісу: |