Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі



Дата24.10.2019
өлшемі51,52 Kb.
#50588
түріСабақ
Бекітемін:

Оқу ісі жөніндегі орынбасары: ................................Ұ. Әлиева




Күні:30.11.2017ж

№ 33 орта мектеп

Мұғалімі: Жұбанова Жанар



Сынып: 1 «В»

Пәні: Сауат ашу



Қатысқандар саны:14

Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы

Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.1.2оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу


Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Менің отбасым. Ұ дыбысы мен әрпі туралы білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.


Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.



Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым, видеоролик

Тілдік құзыреттілік

Ұ дыбысы мен әрпі.

Ұшақ-самолет-plane

Тікұшақ- вертолет- helicopter

Зымыран-ракета-rocket



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Ширату жаттығуы


Балалар орындарынан тұрып, бір-біріне күлімсіреп, қонақтармен сәлемдесіп алады.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Барша жұртты құрметтеп.

Бас иеміз біз.
– Балалар, бір-бірімізге сәттілік тілеп, бүгінгі сабағымызды бастаймыз!
«Әуежай» мультфильмінен үзінді көрсету

-Балалар, мульфильм не жайлы?

- Қандай сөзді басқа сөздерге қарағанда жиі естідік?

-Ұш, ұшақ сөздері қай дыбыстан басталып тұр екен?

-Олай болса, барлығымыз бүгінгі сабағымыздың қандай тақырыпта болатынын болжап көрейікші.

1.Сабақ тақырыбын, мақсатын таныстыру

2. Оқушыларды әуе көліктері арқылы топқа бөлу

1-топ: Зымырандар тобы

2-топ: Тікұшақтар тобы

3-топ:Ұшақтар тобы

Топ аттарын үш тілде айтып шығу
Ұшақ-самолет-plane

Тікұшақ- вертолет- helicopter

Зымыран-ракета-rocket
3. Электронды оқулық арқылы Ұдыбысы және әрпімен таныстыру.
4. Суреттер көрсету, суреттегі заттардың атауын атап, Ұ әрпінің сөздегі орнын анықтап, буынға бөлу.

-Ұлу сөзіне дыбыстық талдау жасату, буынға бөлу


-Ұлу сөзінің бірінші буыны  қанша  дыбыстан құралған?

-Ол қандай дыбыс?

-Ұ дыбысы.

-Екінші буын неше дыбыстан құралған?

-Олар қандай дыбыстар?

Ұлу- су жәндігі.Ол қыста  қауашағында жатады. Күн жылынған соң,олар қауашағынан шығады.

-Бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?

-Ұ дыбысы.

-Бүгінгі сабағымызда біз ұ дыбысы мен әрпімен танысамыз.



Әріп туралы түсінік беру 

-Ұдыбысын барлығымыз айтып көрейікші.

-Ұ ұ ұ ұ ұ

-Ұ дыбысы қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?

-Дауысты дыбыс.

-Қайдан білдік?

-Себебі ол дауыс кедергісіне ұшырамай,созылып айтылып тұр.
Енді дыбыстың айтылуына мән беріңдер. Ұ - ұ - ұ 

Қалай дыбысталып тұр? 

Егер, созылып, әндетіп айтылса, ол қандай дыбыс болғаны? Қандай текшемен белгілейміз? (қызыл түсті текшені көрсету)

Ұ - жуан дауысты дыбыс. Ол сөздің басында, ортасында кездеседі. Сөз соңында кездеспейді. 

5 - Балалар, біреу есік қаққан сияқты. Естідіңдер ме? Менестідім. Бізге бүгін қонаққа Микки Маус келіпті. Ол бізге сыйлығын ала кепті. Қане, көрейік. Осы сыйлығы арқылы сіздер бүгін өз білімдеріңізді бағалайсыздар.


Шаттық шеңбері

«Әуежай» видеожазба

Зымыран,

ұшақ,


тікұшақ

суреттері

Электронды оқулық

Ұлу суреті

Микки Маус

Сыйлық



Сабақтың ортасы

16 минут

Сергіту сәті

Ұжымдық жұмыс

1 Оқылым

Тізбектеп оқу.

Ұ әрпі бар сөздерді оқу, мағынасын түсіндіру

Ұр ұн ұт ұш ұста ұршық ұнтақ ұтқыр ұшақ ұсақ құлын құрақ ұран құмыра Нұрлан құлан құлақ Ұлан құмырсқа Ақнұр
2 Сөзден сөйлемге

Бағандарда берілген сөздермен сөйлем құрау


3 Т кестесі стратегиясы

Ұн ұш қыш ұ лу

Ұт ұр шық ұ шақ

Ұш Нұр лан ұ сақ

ұт Ақ нұр Ұ лан
Ұ- жуан дауысты дыбыс. Өз алдына буын құрай алады. Сөздің басында, ортасында кездеседі. Сөздің ортасында кездеспейді.
4 Жазылым Дәптермен жұмыс
Дәптермен қаламды дұрыс пайдалану ережесін сақтау.

Әріптердің дұрыс тұлғасын өрнектеу үшін қол саусақтарын жаттықтыру.

Ұ ұ әріпін жазу үшін оның элементін құрайтын сызықтарды жазу арқылы әріптің толық тұлғасын өрнектеу.( тақтада көрсету)

Ұ әрпінің жазылуын тыңдату.
Ауада жазғызу
Тақтада жаздыру
Жұмыс дәптеріне жаздыру

Жұптық жұмыс

1 Әр отбасы мүшелеріне тиесілі заттарды сурет арқылы болжа. Сәйкестендіру, отбасы мүшелерін балалардан сұрау

.Ата ұшақ

Әже ұста


Әке ұршық

Ана ұстаз


Атаға-ұста, әжеге-ұршық, әкеге-ұшақ, анаға - мұғалім

Бұл сөздерде қай дыбыс жаңа екенін аңғарту.Суреттерді байланыстырып сөйлем құрастыру


Тышқандар биі

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сөздерді оқиды

Жұмыс дәртері

Әке, ана, әже, ата суреттері бар

А4 формат


Видеоролик

Қызықты тапсырма

9минут


Топтық жұмыс
Зымырандар тобына:

«Сөз ойла, тез ойда»

Буындардан сөз құрау
Бұ          лақ      ұ шақ                  
құ лақ              құр дас
құ          шақ          құр       бақа


Тікұшақтар тобына:

«Оқы, таны, жаз»
1. Қ ...лын жүгірді.

2. Б...лақ ақты.

3. Қ...стар ұшты.


Ұшақтар тобына:

«Желпуіш»

Желпуіштің әр бөлігіне Ұ әрпі бар сөздерді жазу


Жеке жұмыс

«Бинго»

Ұш

Дала

Қалақ

Ұшақ

Ыдыс

Ұнтақ

Ұшқыш

Мысық

Ұтқыр

Тымақ

Маса

Ұршық





Оқушылар өздері жасаған жұмыстарды бармақ арқылы бағалайды





Сабақтың соңы

4 минут



Рефлексия
« Ыстық орындық»

Ұұ дыбысы мен әрпіне қаысты меңгерген білімдерін қорытындылау

-Бүгін қандай дыбыспен таныстық?

-Ұ қандай дауысты дыбыс?

-Алфавитте неше әріп бар?

-Жуан дауыстыларды ата



-Ұ сөздің қай бөлігінде кездеседі?
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Смайликтер

саны арқылы топтағы әрбір оқушыны бағалау


Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.


Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет