Пән: Математика
|
Мектеп: «№48 мектеп-қосымша білім беру орталығы» КММ
|
Күні: 03.10.2022ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Асылбек Назерке Бақытбекқызы
|
Сынып: 6 «Б,Г»
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Оң сардар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
6.1.1.4 координаталық түзудің анықтамасын білу және координаталық түзуді салу;
6.1.1.7 қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Қарама-қарсы сандар анықтамасын түсіну, оларды координаталық түзуде белгілеу.
Оң және теріс сандар координаталық түзуде орналасу жағдайын ажырата білу және тұжырымдау.
Рационал сандардаң ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері бейнелеу арқылы айқындау.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
7 минут
|
Ұйымдастыру сәті
«Жүректен- жүрекке» әдісімен сынып оқушылары бір-біріне жылы лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл-күй өзгерісін, белсенді ахуалын қалыптастыру. Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
|
|
|
Негізгі бөлім
8 минут
|
«Кестені толтырыңдар» сыни тұрғыдан ойлай отырып, есептер шығару.
А) Қазақстанда шығарылатын шикізаттардың бағасының өсу мен азаюы туралы кестені толтыр. Мағынасына қарай оң және теріс сандармен жазыңдар
|
2017жылы
|
2018 жылы
|
|
Бағасы арзандады
|
Бағасы қымбаттады
|
Мыс
|
12тг
|
15тг
|
|
|
Алтын
|
3$
|
5$
|
|
|
Күміс
|
2 €
|
8€
|
|
|
Ә) Пайдалы қазбалардың қай түрін өндіру дамыту керек екенің көрсетіп кету
Дәптерге сандарды координаталық түзуге бейнелеу.
«Иә», «Жоқ» стратегиясы
Мақсаты: Әрбір дәлелге қарама-қарсы дәлел жазу.
Нөл санына қарама-қарсы саны «0»
Оң санға қарама-қарсы сан оң сан?
Теріс сан координаталық түзудің оң бағытында орналасады?
Координаталық түзідің сол бағытында орналасқан сандар «теріс» сандар деп аталады?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасау
|
\
Сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу
|
Оқулық, жұмыс дәптері
Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы
|
Оқулықпен жұмыс
25 минут
|
Тапсырма 1: «Семантикалық карта» әдісі арқылы оқушылардың білімін бекіту
Жыл сайын Қазақстан Республикасы көрші мемлекеттермен біртұтас экономикалық байланыс орната отыра мемлекетке түсетін кіріс пен шығысты көрсету картасын тотыру, координаталық түзуге белгілеу арқылы сол сандарға қарама-қарсы сандарды табу: (бірлік кесінділерді анықтау)
Қытай
|
Өзбекстан
|
Қырғызстан
|
Ресей
|
25000 кіріс
|
10000 шығын
|
30000 кіріс
|
5000 шығын
|
Оқулықпен жұмыс жасай отырып тақырыптағы түйінді сөздерді оқып, тауып талдайды.
Тапсырма 2:
«Эйлер-Венн дөңгелектері» стратегиясы
Мақсаты: Эйлер-Венн дөңгелектері сандар жиынының реттелуін тұжырымдайды және дәлелдейді
Келесі сандардың ішінен ішкі жиын қағидасын қолданып, Эйлер-Венн дөңгелегіндегі түстеріне байланысты берілген сандардың астын сыз
N
Z
Q
N – Натурал сандар жиыны
Z – Бүтін сандаржиыны
Q – Рацинал сандар жиыны
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасау
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау
|
ҚБ: «Басбармақ»
. ҚБ: Жұмыстың соңында смайликтермен бағалайды.
ҚБ: Жұлдызшамен» бағалау
ҚБ: «Кейс –стади» әдісі
Мақсаты: нақты сандардан шығатын жағдаятты талдау, болжау.
Оқушылардың есте сақтау қабілеті сақталады, мәселелерді шешуге мүмкіндік береді.
|
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма: Деңгейлік тапсырмалар
|
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.
|
|
|
Кері байланыс
|
Рефлексия
БББ кестесін қолдану.
БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға,
өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық
қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді.
|
«БББ кестесі»
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
«БББ кестесі»
|
Кері байланыс
|