Сабақтың тақырыбы Отан отбасыдан басталады Сабақтың мақсаты



Дата14.12.2021
өлшемі22,09 Kb.
#126155
түріСабақ
Байланысты:
отан отбасыдан


Пәні: Қазақ әдебиеті

Бөлім


Мектеп: №19 мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Закарина Маржан Байбөріқызы

Сынып: 5 «Б»


Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Отан – отбасыдан басталады

Сабақтың мақсаты



а) Отан сөзінің мағынасын түсіндіре келе отбасы кімдерден 

                     құралатынын,олардың үлкен кішілігіне қарай қалай аталатынын

                     түсіндіру,ұғындыру.

                 ә) өлеңдерді мәнерлі түрде айту қабілеттерін,сөздік қорларын,     

                     сабаққа деген қызығушылықтарын дамыту.

                 б) отбасы мүшелерін құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу.




Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут


Ұйымдастыру сәті: 1.Сәлемдесу.

2. Түгендеу




Сәлемдеседі.






Суреттер, мақал – мәтелдер, техникалық құралдар, дидактикалық материялдар.




Негізгі бөлім




- Балаларға бүгінгі сабақтың ерекше екенін айтып, түсіндіру. 

а) Психологиялық жаттығу.

         Арайлап таң атты ,

         Алтын нұрын таратты.

         Менің елім оянды,

         Қыран сынды қанатты.

         Күннен алтын нұр туады,

         Байтақ өлке құлпырады.

         Үлкенге де «сіз»,

         Кішіге де «сіз»,

         Баршаңызға құрметпен

         Бас иеміз біз.
- Балалар, біз бүгін күздің керемет шуақты күнінде «Отан отбасынан басталады» атты тәрбие сабағы жайлы әңгіме қозғаймыз.


Суреттен президенттің, тудың ,Астананың, үйдің,отбасы мүшелерін көрсету арқылы не екенін, кімдер екенін сұрау.

Суреттерге қарап әңгімелеу.

Біздің президентіміздің аты Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев.Бас қаламыз Астана.Аспанда желбіреген көк туымыз бар.Біздің Отанымыз –Қазақстан.

Ата, әже, ана, әке, ұл, қыз бәрі қосылып, отбасын құрайды.Ұл мен қыз үлкен кішілігіне қара «аға, іні, әпке, қарындас, сіңілі» деп аталады. Олар барлығы бір үйде тұрып,бірге өмір сүреді. Отбасы әр адамға жылы ұядай қадірлі.Ондағы әр адам бір – бірін сыйлайды. Бір – біріне жәрдемші, қамқоршы, көмекші.

Ал, енді балалар өз отбасымыз жайлы айтайық.



Отбасындағы ата, әже, әке, ата туралы әпке, іні, қарындас туралы өлең шумақтарын білесіңдер ме?

- Ал, енді балалар сендер отбасы туралы мақал – мәтел білесіңдер ме? 

1. Анасын сүйгеннің баласын сүй.

2. Ана алдында – құрмет,

Ана алдында – қызмет.

3. Шешеге қарап қыз өсер,

Әкеге қарап ұл өсер.

4. Әкеден – ақыл, анадан – мейір.

5. Қыз «қуыршақ,» - дейді,

Бала «құлыншақ,» - дейді.


- Сонымен балалар отбасы дегеніміз не? 

- Неге Отан отбасынан басталады?

Балаларсендерде әрқайсың бір отбасысыңдар.

Қорта келе балаларды шаттық шеңберге шақырып, отбасыларына жақсы тілектер айтқыза отырып ұйымдастырылған оқу іс – әрекетін аяқтау.

Суретпен жұмыс жасайды.



1- оқушы: Мына суретте менің отбасым бар. Біз үлкен отбасымыз. Отбасында апам, әкем, анам, бір әпкем және үш ағам бар. Мен отбасында ең кішісімін. Сондықтан да бәрі мені еркелетеді. 

2 – оқушы: Мына суретте менің отбасым бар. Отбасында әкем, анам, бір әпкем, бір ағам және менен кіші бір сіңілім бар. Мен отбасында ортаншысы болғандықтан үлкендерге көмекші, сіңіліме қамқоршымын.

                                      Ата 

                         Ата – үлкен кәріміз,

                         Қуат берер дәріміз.

                         Әулиедей аялап,

                         Ардақтаймыз бәріміз.

 

                  Апа



                         Мейірімді апалар,

                         Балалар келіп бата алар.

                         Қалтасына кәмпит сап,

                         Немереге апарар.


                        Әке 

                         Атам айтса «ұлым» деп,

                         Әжем айтар «күнім» деп,

                         Екеуінен қаймығып,

                         Айтады әкем «інім» деп.

                         Ықыласы бір менде, 

                         Бір шытпайды қабағын.

                         Үйде түзде жүргенде,

                         Саған ұқсап бағамын.
                      Ақ мамам

                         Мамам  менің ақ мамам,

                         Менсіз таңы атпаған.

                         Менсіз күні батпаған,

                         Мен ұйықтамай жатпаған.

                         Мамам менің ақ мамам,

                         Балын маған сақтаған.

                         Әнін маған жаттаған,

                         Мамам менің ақ мамам.

              Атама

                         Атыңды әр кез ардақтап,

                         Сабақты беске оқимын.

                         Ата саған арнаған,

                         Жырыммен кесте тоқимын.

                  Әкешім

                         Асқар таусың әкешім,

                         Дейсің маған көкешім.

                         Ата саған арнаған,

                        Жырыммен кесте тоқимын.

                  Әже

                        Менің әжем баланы,

                        Өте  жақсы көреді.

                        Көже берсе шараны,

                        Шып толтырып береді.

                Әпке

                         Таудай менің талабым,

                         Айна мен ақ тараған.

                         Алып беріп тартпадан,

                         Әпке көңілін табайын .








Соңы

5 минут


Сабақты бекіту:

Рефлексия: Оқушылар алған әсерлер бөліседі.

«ББҮ» әдісі бойынша.

Білемін

Білгім келеді

Үйренемін
Үйге тапсырма:












Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.


Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?



Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Тексерілді: ДОІЖО

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет