Білім беру ұйымының атауы
|
«№6 Хромтау гимназиясы» КММ
|
Пәні:
|
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
|
Бөлім:
|
Саптық дайындық
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Бірлік Жандәулет
|
Күні:
|
20.05.2022
|
Сынып:
|
10 А
|
Қатысушылар саны: 18
|
Қатыспағандар:-
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
Оқушыларды ҚР ҚК саптық жарғасының жалпы ережелерімен таныстыру, сап және оның элементтерітуралы түсінігін қалыптастыру, сапта өзін ұстау дағдыларын жаттықтыру
|
Сабақтың мақсаты
|
Сап және оның элементтері ұғымдарын,сапқа тұрудың алдында және сапта тұрғанда сарбаздың міндеттерін, алдын ала берілетін және орындалатын командалар түсінігін,сапта тұрудың орындалу амалдарын білу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
|
- Рапорт қабылдау
|
-Амандасады
-Кезекші қызметін атқарады
|
|
|
Өткен білімді еске түсіру
|
Өткен сабақты еске түсіру үшін оқушыларға тақтамен жұмыс ұсынылады.
|
Оқушылар өткен сабақта өткен «Жарықшақты қол гранаталары» тақырыбын пысықтайды.
Дескриптор:
Өткенді еске түсіреді
кестені толтырады
граната түрлерін ажырата алады
|
Кестені толтыруға шыққан оқушылар бағаланады.
|
Маркер тақтасы, маркерлер, кітап
|
Жаңа білім
|
« Сап және оның элементтері. Саптық тұрыс» тақырыбын оқытушы таныстырады.
Сабақтың мақсатын,критерийін,ба
ғалау тәсілін айтамын.
Таныстырылымдар көмегімен сап және оның түрлері, саптық тұрыс туралы жалпы мәлімет береді.
Қарастырылатынтақырыптар:
Сап және оның элементтері.
Алдын ала берілетін және орындалатын командалар.
Әскери қызметшінің сапқа тұру алдындағы және саптағы міндеттері.
Саптық қалып.
«САПҚА ТҰР», «ТҮЗЕЛ», «ТІК ТҰР», «ЕРКІН ТҰР», «РЕТТЕЛ», «ТОҚТАТ», «Бас киімді-ШЕШ», «Бас киімді-Ки» командаларын орындау.
Тірексөздер:
Түсініктеме:
Сап-әскери қызметшілердің, бөлімшелер мен бөлімдердің жаяу тәртіпте және машиналарда бірлесіп іс-қимыл жасауы үшін Жарғымен белгіленетін орналасуы.
Қатар-әскери қызметшілер бір сызық бойына, бірі екіншісінің қасына, белгіленген аралықтарда орналасатын сап.
Аралық- маңдайшеп бойынша әскери қызметшілер,бөлімшелер мен бөлімдер арасындағы қашықтық.
Арақашықтық-сап тереңдігі бойымен әскери қызметшілер (машиналар), бөлімшелер мен бөлімдер арасындағы қашықтық.
Саптық қалып-саптық дайындықтың негізгі элементі.
Саптық қалып «САПҚА ТҰР» және «ТІК ТҰР» командалары бойынша қабылданады.
Тәжірибе алаңы. Жаттығуларды оқушыларға орындатады. Мұғалім оқушылардың әрекеттерін бақылайды, қателіктерін көрсетіп, барлық оқушылардан бұйрықты дұрыс орындауын талап етеді.
|
Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты өз ойларын айтып,тақырыпты анықтайды
-
Оқушылар мәліметті тыңдайды
-Дәптерге жазады
-Кітаппен жұмыс
1.
2.
3.
4.
5.
Оқушылар мұғалім айтқан жаттығуларды орындайды.
|
Белсене қатысып отырған оқушылар мадақталады.
Жаттығу жұмыстарын белсене орындаған оқушыға жоғары ұпай қойылады.
|
Кітап, дәптер, АКТ, слайд, кесте
94-100 бет
|
Бекіту
|
«Сөзжұмбақ»
|
Оқущылар сабақ бойы айтылған мәліметтер негізінде сөзжұмбақты дискіден шешеді.
Сөзжұмбақ дұрыс шешілсе, сап тереңдігі бойынша әскери қызметшілер (машиналар), бөлімшелер мен бөлімдер арасындағы қашықтықтың жауабы «АРАҚАШЫҚТЫҚ» СӨЗІ шығады.
|
|