Күні: 10.03.2017 жыл
|
Мұғалімнің есімі:
|
ПӘНІ: Қазақ тілі
|
Мектеп: №153 мектеп-лицейі
|
Сыныбы: 3
|
Сабақтың тақырыбы: Сын есім 1-6 жаттығу
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары
|
Сын есім туралы түсініктері кеңейеді. Жұмбақ шешеді, жұмбақ құрастырады, өлеңнен сын есімдерді табады, сұрақтар қояды
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Сын есім туралы түсініктері кеңейеді. Жұмбақ шешеді, өлеңнен сын есімдерді табады, сұрақтар қояды
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Сын есім туралы түсініктері кеңейеді. Жұмбақ шешеді, жұмбақ құрастырады, өлеңнен сын есімдерді табады, сұрақтар қояды
|
Кейбір оқушылар:
|
Сын есім туралы түсініктері кеңейеді. Жұмбақ шешеді, жұмбақ құрастырады, өлеңнен сын есімдерді табады, сұрақтар қояды, суретке лайықты мәтін таңдайды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Етістікті табады, сұрақ қояды, тапсырмаларды орындайды
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Тәуелдік жалғау, жекеше, көпше
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Тәуелдік жалғауларды дұрыс қолдану
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
5-жаттығу
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Жаттығудың тапсырмаларын орындай отырып, сөйлемдерді жазады
|
Алдыңғы оқу
|
Негізгі және туынды зат есім, дара және күрделі етістік
|
Жоспар
|
Әдіс-тәсілі
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Психологиялық ахуал
|
Қазақ тілін бастаймыз,
Білімнен біз қашпаймыз.
Ойға түйіп әр сөзін,
Кілең бестік жинаймыз.
|
|
Үй тапсырмасы
|
9 – жаттығу
|
|
Ереже
Ой қозғау
Дәптермен жұмыс
Қорытынды
|
Сөзжұмбақ шешу.Жұмбақтар шешіп, оның шешуін торкөздерге орналастыру керек.
1. Аузы бейне шалғы орақ,
Шөп емес, бірақ мал орады. (Қасқыр)
2. Қанаты бар ұшпайды, су астында қыстайды. (Балық)
3. Жерде туып, көкте өледі. (Түтін)
4. Қанаты жоқ ұшады,
Аяғы жоқ қашады. (Жел)
5. Жылт - жылт еткен,
Жырадан өткен. (Су)
6. Дегендей ешкім тимесін,
Алыпты қадап инесін. (Кірпі)
7. Өзі жап - жас мұрты бар,
Ет пен сүтке ұмтылар. (Мысық)
Қарамен жазылған торкөздерден қандай сөз шықты? (Сын есім)
1-жаттығу Жұмбақты оқып, жатқа жазады. Шешуін табады
Сырты жасыл, қап-қатты,
Іші қызыл, тәп-тәтті. (Қарбыз)
• Сын есімдерді тауып, олар заттың қандай белгісін білдіріп тұрғанын айт.
• Жұмбақтың шешуін табуына қай сөздер көмектесті?
• Жұмбақталған зат туралы тағы қандай жұмбақ білесің?
2-жаттығу Керекті сөздерді пайдаланып, сұрақтарға жауап береді
Күн қандай? Күн ашық.
Аспан қандай? Аспан ашық, көгілдір.
Жапырақтар қандай? Жапырақтар жасыл, сары.
3-жаттығу Қияр туралы жұмбақ құрастырады
Жасыл, сопақ, қатты,
Бақшада құлап жатты. (қияр)
Жесең, қытырлайды,
Жусаң, пытырлайды. (қияр)
Бұдыр-бұдыр киімді,
Жесеңіз болар тиімді. (қияр)
5-жаттығу Суреттің әрқайсысының мазмұнына лайық сөйлемдерді төмендегі мәтіннен таңдап алады.
Көлдің жағасында кішкене қайықтар тұр. Балалар қайыққа мініп серуендеп жүр.
Оқушылар демалыс үйіне келді.
Демалыс үйі қалың қарағайдың
Арасына орналасыпты.
Жанында үлкен көлі бар.
6-жаттығу Қарақат, таңқурай, бүлдірген, құлпынай. (тәтті, қызыл, қара)
|
|
Үйге тапсырма
Кері байланыс
|
4-жаттығу
«Тазалық» әдісі арқылы қорытындылайды
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
қабілеті жоғары оқушыларға
мәтін құрастырады, сын есім
|
Смайликтер арқылы көңіл-күйді анықтауды үйренеді.
|
Әдебиеттік оқу, дүниетану
Топтық жұмыстарда құралдарды сақтықпен пайдалану
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|