Сабақтың тақырыбы: Тізбек бөлігі үшін Ом заңына есептер шығару Мақсаты Ом заңын қолдану



Дата08.04.2020
өлшемі1,21 Mb.
#61971
түріСабақ
Байланысты:
94gdf46g


ТІЗБЕК БӨЛІГІ ҮШІН ОМ ЗАҢЫНА ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ ТАҚЫРЫБЫНА ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Зекешова Арай Алипкалиевна

Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы, №37 жалпы орта білім беретін мектебінің

физика пәнінің мұғалімі

Пән: физика, 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Тізбек бөлігі үшін Ом заңына есептер шығару

Мақсаты

Ом заңын қолдану

Күтілетін нәтижелер

А.Ом заңын біледі

В.Ом заңының сипатын түсінеді

С.Ом заңын тұрмыста қолданады, есептер шығарғанда қолдана алады

Керекті жабдықтар

Маршруттық карта, жұмыс дәптері, маркер, АКТ , презентация, бағалау парақтары

Әдіс-тәсілдер

«Мені тап», «Күндізгі студия», «Сәйкестікті тап», «Кім тапқыр», «Қатесін тап», «Бас бармақ», «Дос көмегі», топтық, жұптық, өздік жұмыстар

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе
(15 мин.)


-Оқушылармен амандасу.

-сыныпты түгендейді, кезекшілік қызметін қадағалау, оқушылардың назарларын сабаққа аудару

Оқушылардың сыни ойлауына негізделген «Мені тап» әдісімен физикалық шамаларды ұсынып, сол шаманы өлшейтін құралды табу арқылы топқа бөлу

Ітоп: «Амперметр», ІІтоп: «Вольтметр», ІІІ топ: «Реостат», ІVтоп : «Резистор»

Үй тапсырмасын «Күндізгі студияда Аманат Рахметоллаевпен» бағдарлама әдісін қолданып, үй тапсырмасын тексеремін. Оқушылардың белсенді қатысуын қадағалаймын.

.


-Мұғаліммен амандасады

-кезекшілік қызметін атқарады

-сабаққа зер салады

Оқушылар карточка суыру арқылы өздеріне түскен физикалық шаманы өлшейтін құралды анықтап, топқа бөлінеді.


«Күндізгі студияда Аманат Рахметоллаевпен» бағдарламасында Аманат: - Қайырлы күн жолдастар! Күндізгі студияда мен Аманат. Сіздермен бірге осы бағдарламада бірге боламын. Түнгі студиядада болсақ , жұмсақ диванда, емін еркін күліп, әзілдесіп отырар едік, бірақ мынау «Түнгі студия» емес «Күндізгі студия», олай болса, жолдастар партада отырып, тапсырма орындайтын боламыз! Жақсы, өздеріңіз топтасып отырып алыпсыздар, топтасып жауап беруге болады?

  • Әлеуметтік желілерде отырарсыздар ма? Менде отырамын. Олай болса инстиграмның жұлдыздары мынандай сұрақтар қойған екен, казір сіздерге ұсынамын, белсене жауап беріп отырайық.

Аманат: Жарайсыңдар жолдастар! Қазір әдеттегідей ойын ойнайтын боламыз. Ортаға ойындар ғылымының докторы Арман мырзаны шақырамын.



Арман: Қайырлы күн жолдастар, қазір сіздермен ойын ойнайтын боламыз. Ойын шарты мынандай:

«Cәйкестікті тап». Құралдарды шартты белгіленуіне сәйкестендір

Кім тапқыр» ойыны.Берілген физикалық шамалардан формула құрастырып, формуланың атауын табу керек.
«Қатесін тап». Берілген сұлбада қате жалғанған жерді көрсету керек

Аманат: Өткен тақырыпты біз қандай деңгейде білеміз. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Топтар сұрақтарға жауап беру арқылы тапсырманы орындайды. Бір біріне көмектеседі.



Тұсау-

Кесер


(5мин.)


Өткен тақырып арқылы бүгінгі сабақтың мақсатын анықтаймын.

-Оқушылар өткен сабақта қандай заң өттік?

-бүгінгі сабақ практикалық жұмысқа негізделген. Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?


Өткенді еске түсіріп, сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды, дәптерлеріне жазады

Негізгі бөлім

(20 мин. )



Топтарға маршруттық карта ұсынылады.

1.Оқушыларға «Өздік жұмыс» арқылы есептер шығарту, «Орман өсіру» метафорасына сәйкес тапсырманы орындату. Қажет болған жағдайда «Дос көмегі» әдісін қолдану,

2. Оқушылар топтастырып, эксперименттік тапсырма беру, орындату

3.Оқушыларды жұптастырып, кестені орындатқызу, бағалау



Бағдаршам арқылы Выготскийдің ЖАДАна сәйкес қажет болған жағдайда оқушыға көмектесу.«Бас бармақ» әдісі арқылы тусіну дәрежесін бағалаймын.

Резервтік тапсырма: pisa тапсырмаларын ұсыну



Логикалық сұрақ: Неліктен қуырылған картоптың қабығы бар, ал пісірілген картопта болмайды?


Топтар маршруттық карта арқылы өз бетімен жұмыстанады, жұптасып, топтасып есептер шығарады, эксперименттік тапсырма орындайды. Әрбір оқушы өзіне берілген тапсырманы орындайды, есеп шығарады,

Дарынды оқушылар «Дос көмегі» әдісі арқылы бір біріне көмектеседі.

Әрбір оқушы критерий бойынша өзін-өзі бағалайды.

Логикалық сұрақтарға жұптасып жауап береді.


Қоры-

тынды


(5 мин.)


Кері байланыс. Оқушылардың пікірлері немесе бағалау критерийі бойынша оларды бағалау, тақырып бойынша үй тапсырмасын беру

Үй тапсырмас: №5 лабораториялық жұмысқа дайындалу



Оқушылар өздерін бағалау парақшасы арқылы бағалайды. Оқушылар өзара бағалауына түсініктеме береді.

Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады.



Маршруттық карта

І-тапсырма. «Есептер шығару» (5 минут)

1. , өзіне берілген номер бойынша өзің есепті шығар, көмек қажет болса

,

1. Шамның қыл сымы арқылы өтетін ток күші 2А. Шамдағы кернеу 10В болса, қыл сымның кедергісі неге тең?

№2. Кедергісі 6Ом өткізгіштен 10с ішінде 3Кл заряд өтетін болса, онда кернеу неге тең?

№3. Егер кернеу 12В өткізгіштегі ток күші 3А болса, онда кернеуі 4В өткізгіштегі ток күші қандай?



№4. Көлденең қимасының ауданы 2 мм2, кедергісі 2Ом мыс сымның ұзындығын тап? Мыстың меншікті кедергісі 1,68*10-8

2.Өзің шығарған есептің номері бойынша сол партаға барып отыр,



ІІ- тапсырма (10 минут)

1. Компьютердегі құралдардың көмегімен оқулықтың 139 беттіндегі 83 сурет бойынша тізбекті жина.

орнына ал.



Көмек қажет болса қолдан

I мен U өлшеп, R анықта. Есептеуді жаз.

2. Ом заңының өмірде қолданылуына мысал келтір. жауап бер.

ІІІ- тапсырма (5 минут)

  1. Көршіңмен жұптас. кестені толтыр.





Ток күші, I

Кернеу, U

Кедергі, R

1






14 Ом

2




220В

1кОм

3



120В





Кестенінің жауабын тексер

Өзіңді бағала







Өздік жұмыс

Уақытқа сай

жұмыс жаса

Эксперимент жаса

Дос көмегін пайдалан




Топтық жұмыс


Мұғалім нұсқауын тыңда

Есіңде болсын, назар ауда

Бағалау парақшасын қолдан
Өзіңді бағала



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет