Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру және теңбе-теңдікті дәлелдеу



бет1/2
Дата20.04.2017
өлшемі175,89 Kb.
#14184
түріСабақ
  1   2
АЛГЕБРА 9 сынып

Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді



түрлендіру және теңбе-теңдікті дәлелдеу

  • Сабақтың мақсаты:

Білімділік: 1.Оқушыларға есептер шығаруда, өрнектерді ықшамдауда негізгі тригонометриялық теңбе-теңдікті қолдана білуге үйрету;

2.Оқушылардың өтілген тақырыптардан алған білімдерін тиянақтап, оны еске түсіру.

Дамытушылық: Оқушылардың білімге деген құштарлықтарын арттыру, тригонометриялық өрнектерді есептеу арқылы ой-өрістерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу;

  • Сабақтың түрі: «Математикалық ралли» танымдық ойын-сабақ

және «Миллионды кім алады?» тест-ойын;

  • Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, компьютер, проектор, түрлі-түсті слайдтар, ойын-сабаққа қажетті машиналар, презентация, «Миллионды кім алады?» ойын-тест

  • Сабақтың кезеңдері:

  1. Тренинг;

  2. Біліктілік;

  3. Жаңа сабақ;

  4. Тақтамен жұмыс;

  5. «Миллионды кім алады?»

  6. Ойлау

  • Сабақтың жоспары:

  • 1-кезең. «Айналамен танысу».

  • 2-кезең. «Жарыс картасын құру».

  • 3-кезең. «Аялдама».

  • 4-кезең. «Қиылыстардағы жарыс».

  • 5-кезең. «Кездейсоқ аялдама- апат».

  • 6-кезең. «Мәре».

  • 7-кезең. «Қорытынды».

Ойын карталары: Көк – 2 ұпай, Күлгін – 3 ұпай, Жасыл – 4 ұпай, Қызыл – 5 ұпай, және сары - айып картасы.

  • Сабақтың барысы:

  • 1. Ұйымдастыру. Кабинеттің ашық сабақ өткізуге лайықты болуына, сынып оқушыларының түгелдігіне және сабаққа дайындығына көз жеткіземіз.

  • 2. Тренинг.

«Айналамен танысу»

Үй тапсырмасын тексеру мақсатында бірнеше сұрақтарға жауап алу. Жауаптары анимация арқылы жасырылған слайд –тест, компьютерден проектор көмегімен экран-тақтадан көрсету. Дұрыс жауап берген оқушыларға ұпай беріледі.



  1. Тригонометриялық функциялалардың қандай қасиеттерін білесіңдер?

Таңба ережелері, жұп-тақтығы, периодтылығы


2) Қандай тригонометриялық формулаларды білесіңдер?

Келтіру формулалары, негізгі теңбе-теңдіктер, қосу формулалары, қос бұрыштың формулалары және жарты бұрыштың формулалары.



  1. Бір радиандык бұрыш деп . . . тен болатын доғамен керілген центрлік бұрышты атайды.

А) шеңбер ұзындығына; В) диаметр ұзындығына; С)хорда ұзындығына;

Д) радиус ұзындығына;

4) Координаталар бас нүктесі мен шеңбердің нүктесін қосатын векторды қалай атайды?

А) радиус-вектор; В) ортогональ-вектор; С) координат-вектор; Д) бұрыштық-вектор

5) Өрнектердің кайсысының мағынасы жоқ?

A) ctg 180o; B) cos 180o; C) sin 180o; D) tg 180o;

6) Төмендегі бұрыштардың қайсысы ІІІ ширекте жатады?

A) – 185o; B) 380o; C) - 40o; D) 235o;




  1. «Біліктілік»

Жарыс картасын құру.

Өткен тақырыпты тексеру мақсатында бірнеше сұрақтарға жауап алу. Жауаптары анимация арқылы жасырылған кесте – слайд және слайд –тест, компьютерден проектор көмегімен экран-тақтадан көрсету. Дұрыс жауап берген оқушыларға ұпай беріледі.




  1. Мына өрнектерді өз бағандарына жаз.

    9200 бұрышы қай ширекте?

    12400 бұрышы қай ширекте?

    72850 бұрышы қай ширекте?

    ІІІ

    ІІ

    І

  2. Мына өрнектерді өз бағандарына жаз.

sin(-500)өрнегінің таңбасы

сtg 2400 өрнегінің таңбасы

Сos12500 өрнегінің таңбасы

-

+

-

3) ҚАНДАЙ ФОРМУЛА ҚОЛДАНЫЛҒАН?



А) Қосу формуласы; B)келтіру формуласы; C)Негізгі тепе-теңдік;

D)Азайту формуласы

4) Қандай тригонометриялық формула?





А) Қосу формуласы; B)келтіру формуласы; C)Негізгі тепе-теңдік;

D)Азайту формуласы


  1. Аялдама.

Жаңа – сабақ

Жаңа сабақты компьтерден проектор көмегімен экран-тақтадан слайдтар арқылы көрсетіп – түсіндіру. Анимациялық түрлендірулер пайдалану.

Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктер

; ; tg ctg = 1
;
1 мысал: sincos2(1+tg2) + cossin2(1+ctg2) өрнегін ықшамдайық

sincos2(1+tg2) + cossin2(1+ctg2) =sincos2(1/cos2)+cossin2(1/sin2)=sin+cos


2-мысал: 2(sin6+cos6) – 3(sin4+cos4) өрнегін ықшамдайық

  1. формуланы квадраттау арқылы түрлендіреміз

1=(cos2 + sin2)2 = cos4 +2cos2 sin2+ sin4

Осыдан: cos6 +sin6= (cos2)3 + (sin2)3 = (cos2 + sin2)(cos4 - cos2 sin2+ +sin4) = cos4 - cos2 sin2+ sin4 =1 - 2cos2 sin2 - cos2 sin2= 1 - 3cos2 sin2

Онда берілген өрнекті былай түрлендіреміз:


2(sin6+cos6) – 3(sin4+cos4) =
=2(
1 - 3cos2 sin2) – 3(1 - 2cos2 sin2) = =2 - 6cos2 sin2 - 3 + 6cos2 sin2 = - 1


  1. Кездейсоқ апат.

Тақтамен жұмыс:

№ 422, №423 есептерді интерактивті тақтаға және негізгі тақтаға шығару арқылы;



Есептерді дұрыс шығарған, өрнектерді ықшамдауды орындаған оқушыларға сәйкесінше ұпайлары беріледі.

  1. Қиылыстардағы жарыс:

«Миллионды кім алады?» тест-ойыны.

Өткен тараулардан білімдерін тексеру мақсатында «Миллионды кім алады?» ойынының желісін пайдаланып, тест сұрақтарын беру

Жауаптары анимация арқылы жасырылған слайд –тест, компьютерден проектор көмегімен экран-тақтадан көрсету. Дұрыс жауап берген оқушыларға ұпай беріледі.

1-сұрақ. Мүшелерін нөмірлеп шығуға болатын шексіз сандар жиыны калай аталады? (сан тізбегі)

2- сұрақ. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет