Сабақтың тақырыбы: Ұзындықты өлшеу. Миллиметр. Ұзындық бірліктерінің арақатынасы. Сабақтың мақсаты



Дата05.02.2022
өлшемі57,46 Kb.
#20214
түріСабақ

Математика
Сабақтың тақырыбы: Ұзындықты өлшеу. Миллиметр. Ұзындық бірліктерінің арақатынасы.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: ұзындық өлшем бірлігі - миллиметр (мм) бірлігін енгізу және оны басқа өлшем бірлігіне айналдыруды үйрету;
2.Дамытушылық: шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау қабілетін дамыту. 3.Тәрбиелік: еңбектенуге, еңбекті бағалауға тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру;
Сабақтың міндеті: меңгерген математикалық білімдерін нақтылы жағдайларға, практикалық есептерді шешуде қолдана білумен байланысты білік қалыптастыру Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: слайд, сызғыш,суреттер
Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан
Барлық ғылым саған үйір болады.
Досың солар табылатын қасыңнан


  1. Үй тапсырмасын тексеру Ұзындығы – 5 см Ені - ? 2 см-ге қысқа Р-? S-? Ені=5см – 2см=3см Р=(5см+3см)* 2=5см*2+3см*2=16см S=5см*3см=15см2

- Тік төртбұрыштың периметрін қалай есептейміз?
- Қабырғаларының ұзындықтарының қосамыз.
- Ауданды қалай есептейміз?
- Ұзындығын еніне көбейтеміз.
ә. – Тік төртбұрыштың периметрін есептегенде көбейтудің қандай қасиетін пайдаландық? (көбейтудің үлестірімділік қасиеті)
- Тік төртбұрыштың ауданын есептегенде көбейтудің қандай қасиетін пайдаланамыз?(ауыстырымдылық қасиеті)
- Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті кандай қасиет?
-Көбейтудің терімділік қасиеті деп қандай қасиетін айтамыз?
-Көбейтудің қосуға қатысты қандай үлестірімділік қасиетін білеміз?
Көбейтудің қасиеттерін қорытындылап кету.

  1. Жаңа сабақ

Ойын «Не артық?»
Метр Сантиметр Километр Дециметр Минут
-Ұзындықтың бірліктері (минут артық)
-Ұзындықтың ең үлкен бірлігі (километр)
-Ең кіші бірлігі(сантиметр)
-Біз бүгін ұзындықтың ең кіші өлшем бірлігі – миллиметрмен танысамыз
Дәптермен жұмыс: Тақырыппен таныстыру
Қаңтардың он тоғызы
Сынып жұмысы
Ұзындықты өлшеу. Миллиметр. Ұзындықтың бірліктерінің арақатынасы
1. 1см және 1дм кесінділер сызғызу
-сендер осы тапсырманы қандай құралдың көмегімен орындадыңдар? (сызғыш)
-0-ден –ге дейін неше бөлік? (10бөлік)
-1-ден 2-ге дейін ше? (10бөлік)
-2-ден 3-ке дейін ше? (10бөлік)
Бір кіші бөліктен екіншісіне дейінгі арақашықтықты миллиметр деп атайды.
Миллиметр (мм) – ұзындықтың сантиметрден кіші өлшем бірлігі.
Слайд?
2. а)Көп нүктенің орнына тиісті санды жазғызу:
1см=10мм 1дм= 10см=100мм
1м=10дм 1м=100см=1000мм
Слайд. Есте сақта!
ә) Амалдарды орындату:
4дм 1 см+8см 5мм=4дм 9см 5мм
3м-2дм 4см=2м 7дм 6см
6м 2дм 3см+12м 61см=18м 2дм 64см
5м-3м 23см=1м 77см
8дм 1см-2см 5мм=7дм 8см 5мм
4дм 8см 4мм + 47мм=4дм 8см 51мм
3дм 89мм + 4м 2мм=4м 3дм 91мм
3. Бұл өте қызық!

  • Калимбри – 5см 7мм,кесінді сызғызу

  • Бөлме шыбыны – 6-8 мм, сызғыштан көрсету

  • Маса – 4-14мм, сызғыштан көрсету

Слайд. Калимбри, шыбын, маса – суреттері
4. Слайд.
а)Біздің шашымыз 3 күнде 1 мм –ге өседі.
Шаш неше күнде 6 мм –ге өседі?
ә)Оқулықтың қалыңдығын өлше.
Миллиметрмен айту.
Слайд. Санның квадраты деп нені айтамыз?
Санның кубы дегеніміз не?
«Кім жылдам?» - ойыны
82; 42; 92; 72; 02; 13; 33; 53.
5. Егер мүмкін болса, өрнектердегі көбейтінділерді көбейткіштің квадратымен немесе кубымен алмастыру.
4*4+4=42 + 4 4*3+4 4+4+4 3*4+4
8*8*8=83 8*2-8 2*2*2-8=23 – 8 8+8*8=8+82
6. Теңдеулерді шешу
с*6=360 360:а=60 х:6=60
7*а=490 490:а=70 с:7=70
Бекіту: - Біз бүгін немен таныстық?(миллиметр)
-Миллиметр ұзындықтың қандай өлшем бірлігі? (ең кіші)
-1 сантиметрде қанша миллиметр бар? (10 миллиметр)
- Миллиметр қандай мағынаны білдіреді? (метрдің мыңнан бірі)
-Онда алған білімімізді тест арқылы тексеріп көрейік
Тест алу
Үйге тапсырма: №6,8, 16-17 бет
Бағалау

Тест
1. 5 дм- де қанша миллиметр бар? а) 500мм ә) 50мм б) 5000мм в) 5мм
2. 2 дм 7 см – ді миллиметрмен өрнекте: а)207мм ә)270мм б) 2700мм в)2070мм
3. 1000 - 651=?
а) 349 ә) 439 б) 339 в) 449
4. 269+409=?
а) 778 ә) 678 б) 668 в) 679
5. Бір кітап 25 теңге тұрса, 3 кітап неше теңге тұрады?
а) 50 тг ә) 100 тг б) 75 тг в) 125тг.
6. (а + 125) – 100 мұндағы а = 225 болса, өрнектің мәні нешеге тең?
а) 150 ә) 250 б) 50 в) 125
7.Ұзындығы 10 м, ені 5м тіктөртбұрыштың ауданын есепте.
а) 50м² ә) 30м² б) 50м в)20м2
8. 43 нешеге тең ?
а) 60 ә) 64 б) 16 в)12
9. Қабырғасының ұзындығы 5 см болатын шаршының периметрін тап.
а) 25 см ә) 20 см б) 10 см в) 40 см
10. 72 нешеге тең?
а)14 ә)49 б)12 в)24


Аты – жөні: ------------------------------------------------
Сыныбы:------------------------------------
№167 жалпы білім беретін мектеп

Ашық сабақ


Математика
Тақырыбы: Ұзындықты өлшеу. Миллиметр. Ұзындық бірліктерінің арақатынасы.

Сыныбы: 3«ә»


Мұғалімі: Бабашева Г.О.


Алматы қаласы
Каталог: uploads -> doc -> 0f57
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0f57 -> 2012 жылдың 27 шілдесі мен 12 тамыз аралығында Ұлыбритания астанасы
0f57 -> Сабақ жоспары Сабақтың тақырыбы: Ғылым мен білімнің дамуы
0f57 -> Сабақ тақырыбы: Абай тағылымы /31-нші және 37-нші қара сөздері
0f57 -> Методические рекомендации Данные рекомендации представляют собой разработку варианта создания портфолио педагога дошкольного учреждения


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет