«Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ филиалы
«Өрлеу БАҰО» АҚ филиалы Солтүстік Қазақстан облысы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты
Шағын сабақтың таныстырылымы
Оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау
Орындаған:Сагандыкова Ж.С.
Тексерген: Әлжанова Г.К.
Жұмыс бағасы:___________
Тексерушінің қолы:_______
Петропавл 2016
«Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ филиалы
«Өрлеу БАҰО» АҚ филиалы Солтүстік Қазақстан облысы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты
Шағын сабақтың таныстырылымы
Оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау
Орындаған: Бейсенова Д.С.
Тексерген: Әлжанова Г.К.
Жұмыс бағасы:___________
Тексерушінің қолы:_______
Петропавл 2016
«Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ филиалы
«Өрлеу БАҰО» АҚ филиалы Солтүстік Қазақстан облысы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты
Шағын сабақтың таныстырылымы
Оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау
Орындаған:Тинеева М.Ж.
Тексерген: Әлжанова Г.К.
Жұмыс бағасы:___________
Тексерушінің қолы:_______
Петропавл 2016
«Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ филиалы
«Өрлеу БАҰО» АҚ филиалы Солтүстік Қазақстан облысы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты
Шағын сабақтың таныстырылымы
Оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау
Орындаған: Ахметова К.К.
Тексерген: Әлжанова Г.К.
Жұмыс бағасы:___________
Тексерушінің қолы:_______
Петропавл 2016
«Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ филиалы
«Өрлеу БАҰО» АҚ филиалы Солтүстік Қазақстан облысы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты
Шағын сабақтың таныстырылымы
Оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау
Орындаған: Рамазанова А.А.
Тексерген: Әлжанова Г.К.
Жұмыс бағасы:___________
Тексерушінің қолы:_______
Петропавл 2016
|
5-сынып қазақ тілі
|
Тақырыбы
|
Синоним. Омоним. Антоним.
|
Мақсаты
|
Лексика саласы бойынша алған білімдерін еске түсіріп, пысықтайды. Ана тілінің қадір-қасиетін түсініп, оны құрметтей білуге, инабаттылыққа, салт-дәстүрді қастерлеуге тәрбиелейді. Оқушылардың тіл байлығын арттыра отырып, өз ойын еркін жеткізуге баулиды
|
Жалпы мақсат
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
|
Күтілетін нәтиже
|
Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Блум таксономиясы, мәтінмен жұмыс, деңгейлік тапсырма, топтастыру, ой толғау, INSERT, ТАСК анализ.
|
Қолданылатын ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сергіту сәті
(3 мин)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Сәлемдесу
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
«Мозайка» әдісімен топқа бөлу.
Топтың аты
1-топ «Күн әлемі»
Күн әлемі, көк әлемі,
Бұл суреті жас баланың.
Ақ қағазға салған өзі,
Жазылған бар сөзі.
2-топ «Күн сөнбесін»
Әрқашан күн сөнбесін,
Аспаннан бұлт төнбесін,
Қасымда болсын мамам,
Болайын мен де аман.
3-топ «Айнымас дос»
Айрылмас дос, айнымас дос,
Бейбіт өмір керек елге.
Отыз беске біз келсек те,
Тұрар жүрек сөз есте.
4-топ «Бейбітшілік»
Анда солдат, мында солдат,
Халық оқтан шошынады.
Сұм соғысты, кан төгісті,
Болдырмаймыз сәби үшін.
|
Өлең жолдары бойынша шумақты жинақтап, орындау. Топқа бөліну.
|
Білу мен түсіну
(7 мин)
|
Топтастыру әдісі арқылы
Постерге түсіру.
Кері байланыс
антоним
Тілдегі маңызыдылығы
|
(топпен жұмыс)
синоним
омоним
|
Қолдану
(10 мин)
|
Мәтінмен жұмыс.
1. Мәтінді түсініп оқу, мәтінмен танысу.
2. Мәтіннен синоним, омоним, антоним сөздерді тауып, жеке-жеке топтастыр.
3. Табылған сөздерге сөйлем құрау.
|
1. Жеке жұмыс. Мәтінді түсініп оқу, мәтінмен танысу.
2. Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша тапсырмалар беру. Мәтіннен синоним, омоним, антоним сөздерді тауып, жеке-жеке топтастыр.
2. Топтық жұмыс. Табылған сөздерге сөйлем құрау.
1-мәтін. Рух күші адамды жеңілмейтін етеді: жүректілік – бейнелеп айтсақ, адам ізгілігінің жанары. Жүректі адам ізгілік пен зұлымдықты көзбен көріп қана қоймай, жүрекпен де сезінеді. Ол қайғы, қасірет, адам намысын қорлау сияқтылардың жанынан енжар өте алмайды. Ер балалардың күші, шымырлығы – ізгілік дәні себілетін топырақ. Ізгілік күшті, батыл, ер жүректі болғанда ғана нәтижелі болады.
(В.Сухомлинский)
2-мәтін. Қазақтардың ақыл-ой қабілетінің зор екендігіне барған сайын көзім жете түсуде. Қандай әсем сөйлейді! Айтқысы келгеннің бәрін тез түсіндіріп, қарсыласының сөзіне де шебер тойтарыс бере біледі. Тіпті балаларының ақыл-есі де өте тез жетіледі. (В.В.Радлов)
3-мәтін. Шыншылдық – жақсының көркі. Көпті көріп, көңіл толған, өмірді мол көрген адам мәйекке тойған, уызға жарыған зерделі келеді. Ол күпілдек мақтан, даурықпа сөзді білмейді. Кенен мақтануды, өтірікті, қоспа сөзді білмейтін, адал, биік ұшатын қырандай таза адам еді. (С.Бақбергенов)
4-мәтін. Ар – адамның ең ғажайып қасиеттерінің бірі. Ар-абыройын таза сақтауға адам өзін-өзі үйретіп, дағдыландыра алады. Мұны осы қазірден, мектепте оқып жүрген шағыңда істеуің керек. Кейбір балалармен дос болмақ түгіл, тіпті ойын ойнаудың өзі қиын, жиіркенішті нәрсе екенін, бәлкім, сендердің өздерің де білетін боларсыңдар. Мұндайларда ар-ұят деген болмайды. ( «Ол кім?Бұл не?»кітабынан)
|
Сергіту сәті
(2 мин)
|
«Қара жорға биі» атты жаттығу жасау
|
Топтық жұмыс.
Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.
|
Талдау
(7 мин)
|
Деңгейлік тапсырма
Оқушыға бағыт беру арқылы жеке іс-әрекетін қадағалауға арналған тапсырма беру.
Мысалы: зұлымдық, ізгілік т.б.
|
Жеке жұмыс.
С деңгейіне. 1.«Сөйлейді, жеңілмейді» етістіктеріне синонимдік қатар жаса.
2. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес сын есімдер.
В деңгейіне. 3. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес зат есімдер.
А деңгейіне. 4. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын антонимдес сын есімдер. Мақал-мәтелдер арқылы дәлелде.
|
Жинақтау
(7 мин)
|
ТАСК анализ
(Тезис-Анализ-Синтез-Кілт)
Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
|
Жұппен жұмыс.
1.Қай тақырып талқыланды?
2.Тақырып бойынша негізгі ұғым.
3. Бұл мәтін мазмұнында түсініксіз сөздер мен сөз тіркестері.
4. Қандай қарама-қайшылықтар болуы мүмкін?
|
Бағалау
(5 мин)
|
INSERT
(жеке)
Өзін-өзі бағалау
Парақшалар беріледі
|
Өзін-өзі бағалайды
Білемін
-
|
Білдім
+
|
Білгім келеді
?
|
|
|
|
|
Рефлексия
(4 мин)
|
Ойлар қоржыны
Үй жұмысы
Оқушы түсінігін кеңейту
Сөздікпен жұмыс
|
Оқушы өз ойын ортаға салады.
«Ой жалғастығын ары қарай қалай өрбітер едің?»
Синонимдес, антонимдес тұрақты тіркестер жазып келу.
|
1-топ «Күн әлемі»
Күн әлемі, көк әлемі,
Бұл суреті жас баланың.
Ақ қағазға салған өзі,
Жазылған бар сөзі.
2-топ «Күн сөнбесін»
Әрқашан күн сөнбесін,
Аспаннан бұлт төнбесін,
Қасымда болсын мамам,
Болайын мен де аман.
3-топ «Айнымас дос»
Айрылмас дос, айнымас дос,
Бейбіт өмір керек елге.
Отыз беске біз келсек те,
Тұрар жүрек сөз есте.
4-топ «Бейбітшілік»
Анда солдат, мында солдат,
Халық оқтан шошынады.
Сұм соғысты, кан төгісті,
Болдырмаймыз сәби үшін.
1-мәтін. Рух күші адамды жеңілмейтін етеді: жүректілік – бейнелеп айтсақ, адам ізгілігінің жанары. Жүректі адам ізгілік пен зұлымдықты көзбен көріп қана қоймай, жүрекпен де сезінеді. Ол қайғы, қасірет, адам намысын қорлау сияқтылардың жанынан енжар өте алмайды. Ер балалардың күші, шымырлығы – ізгілік дәні себілетін топырақ. Ізгілік күшті, батыл, ер жүректі болғанда ғана нәтижелі болады.
(В.Сухомлинский)
2-мәтін. Қазақтардың ақыл-ой қабілетінің зор екендігіне барған сайын көзім жете түсуде. Қандай әсем сөйлейді! Айтқысы келгеннің бәрін тез түсіндіріп, қарсыласының сөзіне де шебер тойтарыс бере біледі. Тіпті балаларының ақыл-есі де өте тез жетіледі. (В.В.Радлов)
3-мәтін. Шыншылдық – жақсының көркі. Көпті көріп, көңіл толған, өмірді мол көрген адам мәйекке тойған, уызға жарыған зерделі келеді. Ол күпілдек мақтан, даурықпа сөзді білмейді. Кенен мақтануды, өтірікті, қоспа сөзді білмейтін, адал, биік ұшатын қырандай таза адам еді. (С.Бақбергенов)
4-мәтін. Ар – адамның ең ғажайып қасиеттерінің бірі. Ар-абыройын таза сақтауға адам өзін-өзі үйретіп, дағдыландыра алады. Мұны осы қазірден, мектепте оқып жүрген шағыңда істеуің керек. Кейбір балалармен дос болмақ түгіл, тіпті ойын ойнаудың өзі қиын, жиіркенішті нәрсе екенін, бәлкім, сендердің өздерің де білетін боларсыңдар. Мұндайларда ар-ұят деген болмайды. ( «Ол кім?Бұл не?»кітабынан)
С деңгейіне. 1.«Сөйлейді, жеңілмейді» етістіктеріне синонимдік қатар жаса.
2. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес сын есімдер.
В деңгейіне. 3. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес зат есімдер.
А деңгейіне. 4. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын антонимдес сын есімдер. Мақал-мәтелдер арқылы дәлелде.
С деңгейіне. 1.«Сөйлейді, жеңілмейді» етістіктеріне синонимдік қатар жаса.
2. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес сын есімдер.
В деңгейіне. 3. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес зат есімдер.
А деңгейіне. 4. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын антонимдес сын есімдер. Мақал-мәтелдер арқылы дәлелде.
С деңгейіне. 1.«Сөйлейді, жеңілмейді» етістіктеріне синонимдік қатар жаса.
2. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес сын есімдер.
В деңгейіне. 3. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес зат есімдер.
А деңгейіне. 4. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын антонимдес сын есімдер. Мақал-мәтелдер арқылы дәлелде.
С деңгейіне. 1.«Сөйлейді, жеңілмейді» етістіктеріне синонимдік қатар жаса.
2. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес сын есімдер.
В деңгейіне. 3. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын синонимдес зат есімдер.
А деңгейіне. 4. Адам бойындағы қасиеттерді анықтайтын антонимдес сын есімдер. Мақал-мәтелдер арқылы дәлелде.
1.Қай тақырып талқыланды?
2.Тақырып бойынша негізгі ұғым.
3. Бұл мәтін мазмұнында түсініксіз сөздер мен сөз тіркестері.
4. Қандай қарама-қайшылықтар болуы мүмкін?
Білемін
-
|
Білдім
+
|
Білгім келеді
?
|
|
|
|
Білемін
-
|
Білдім
+
|
Білгім келеді
?
|
|
|
|
Білемін
-
|
Білдім
+
|
Білгім келеді
?
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |