ШҚО, Тарбағатай ауданы Байтоғас ауылы.
«Ғ. Мүсірепов атындағы орта мектебі» КММ-нің
информатика пәнінің мұғалімі
Сыдықова Алуа Оралқызының 6-сыныпқа арналған сабақ жоспары.
Тексерілді: Ахметова Ж.А
|
Мектеп: Ғ.Мүсірепов атындағы орта мектебі
|
|
Пәні: информатика
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сыдықова А.О
|
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Бағандар, беттің параметрлері,жиек,алдын ала қарау.Құжатты басып шығару
|
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Мәтіндік процессорда әртүрлі құралдарды қолдана отырып, мәтінді бірнеше бағанға рәсімдеуді үйрету;
Құжаттарды басып шығаруға дайындаудағы процессордың мүмкіндіктерімен таныстыру;
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:.
|
|
Құжаттарды басып шығаруға дайындаудағы процессордың мүмкіндіктерімен танысады
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|
бет өлшемдерін баптау мүмкіндігін, орфографияны тексеруді, алдын ала қарау және басып шығару бұйрықтарының қызметін, басып шығару өлшемдерінің мүмкіндігін қолдана алады
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
парақ өлшемдерін келтіруді, орфографиясын тексеруді, алдын ала қарау терезесі арқылы құжатты қарауды, басып шығару өлшемдерін реттеуді компьютерде орындайды
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
бет өлшемдерін баптау туралы жалпы мағлұмат біледі
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|
өлшемдері, ернеулері, баспа
|
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
1.Құжаттың емлеқателерін қалай тексереміз?
2.Өздерің білетін жиекжолақтардың түрлерін атаңдар
3.Айналық жиекжолақтар өлшемдерін не үшін қолданады?
4.Беттің теру бағыты деген не?
5.Беттің теру бағытын қалай өзгертеміз?
6.Басып шығару үшін әдетте қағаздың қандай мөлшерін қолданамыз?
7.Құжатты қағазға басып шығарудың дайындық кезеңдерін атаңдар.
8.Алдын ала қарау терезесінен қалай шығамыз?
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
|
өлшем, ернеу, баспа сөзінің үш тілде аталуын білу, дәптерге жазу
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ әдебиеті
|
|
Алдыңғы тақырып
|
Нөмірленген және таңбаланған тізімдер.
|
|
Жоспар
|
|
Кезеңдер, уақыт өлшемі
|
Жоспарлаған іс-әрекет
|
Қолданылатын әдістерге ұсыныс
|
Ресурстар
|
Жағымды атмосфера орнату
2минут
|
«Капитан, круг,полуба, обед» әдісі
|
Шаттық шеңберіне тұрып мұғалім оқушыларға капитан деп айтқанда оқушылар жеке жүреді,кругдегенде бірнеше бала топтасып тұрады, полуба дегенде еден жуып жүреді, обед 2-3-4 дегенде топтасып тұрады.
|
Жағымды әуен
|
Кіріспе
2минут
|
Пазлдар арқылы топқа бөлу
От. Су. Күн. Ай.
|
Қима қағаздар арқылы әр топ бір-бірін тауып алады. (пазл үлгісінде тарату)
Әр топқа өз атауларына байланысты анықтама беру.
От - қай кзде де, қандай жағдайда да от болып жанып, өз білімдерін насихаттай білетін жандар.
Су - жандары жақсылықты сүйетін, көңілдері судай таза, жаңалықтарға жаны құмар жандар.
Күн - жанындағыларға жылу сыйлап жарқырап жүретін, сәуле шашып белсенділікпен жұмыс жасайтын топ.
Ай - ойшыл да, арманшыл. Қиындықтарға мойымайтын ержүрек, батыл жандар.
Су-ли-фа ойынын ойнап топ басшысын сайлайды
|
От. Су. Күн. Ай.
Қима қағаздары
|
Үй тапсырмасын тексеру
3минут
|
«Кір қысқыш стратегиясы» әдісі
Бағалау: « Бас бармақ» әдісі арқылы
|
Әр түрлі киім үлгілердегі сұрақтарға жауап береді.
1.Жолдардың аралығы немен реттеледі? /интервал/
2.Мәтіндік процессорда тізімдердің неше түріне қол жеткізуге болады? Қандай?/3түрі, маркерленген,нөмірленген,көпдеңгейлі/
3.Тізімді аяқтау үшін қай пернені басамыз? /backspace/
4.Тізімнің мөлшерін және сырт пішінін қай батырма реттейді? /қаріп/
5.Тізімнің келесі нөмірін шақыру үшін қай пенрнені басамыз?
/enter/
6.Нөмірлеу өрісіндегі нөмірлеудің қандай түрлері бар?/ рим немесе араб сандары,әріптер, сандар т.б/
|
Киім үлгілері
|
Миға шабуыл
1 минут
|
Құжатты басып шығару құрылғысын көрсету арқылы тақырыпты жариялау
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
|
принтер
|
Жаңа сабақ
3 минут
|
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
« Бағандар, беттің параметрлері,жиек,алдын ала қарау.Құжатты басып шығару »
|
|
|
Білу
Түсіну
Талдау
Жинақтау
10 мин
|
Жаңа тақырыпты «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырмалар беріледі.
.
Бағалау; «Бағдаршам»әдісі арқылы
|
1-топ: бағандар беттің өлшемдері,ернеулері
2-топ: беттің өлшемдері,ернеулері құжатты басып шығару
Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайды
Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады
|
Оқулық, дәптер, компьютер
|
Қолдану
10 минут
|
.
Практикалық жұмыс
Бағалау: смайлик арқылы
|
Оқушыларға А-В-С деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
Оқулықтағы 125-126 беттегі Абай өлеңдерін компьютерде теріп,баспаға басып шығарады.
|
Компьютер
|
Сергіту сәті
2минут
|
«Дене мүшелерімен билеу»
|
Бас,қол,саусақ,иық,мұрын,
көз,құлақ,аяқ
|
Көңілді әуен
|
Топтық жұмыс
|
Қабырға газетін шығару
|
Абай өлеңдерін жинақтап қабырға газетін шығару
|
А3 бет,маркер, стикер
|
Рефлекция
|
«Табыс» ағашы
|
Оқушылар табыс ағашына стикерге тілектерін жазып жабыстырады.
|
Стикер,алма ағашы
|
Сабақты қорытындылау
5 мин
|
Тест тапсырмасын дәптерлеріне орындауға беремін
Бағалау: жапондық әдіс
|
Оқулықтағы 138-139 бет
Жауабы:
1-а,2-с,3-с,4-а,5-а,6-в,7-а,8-а, 9-в,10-д,11-в Оқушылар тест тапсырманы дәптерлеріне орындайды.
Жауабын тексертеді
|
Оқулық,дәптер
|
Аяқталуы
Бағалау
Үйге тапсырма
3минут
|
«Шейринг» әдісі
Үйге тапсырма: §20-21оқу 127 бет тест шешу
|
Сабақтың басынан бастап қайталап айту керек
Күнделікке үй тапсырмасын жазады
|
күнделік
|
Қосымша ақпарат: Информатика 6-сынып Арман-пв баспасы,
авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2014 жыл
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |