Сабақтың мақсаты:Су туралы оқушылардың түсінігін кеңейту, элементтерін қолдану арқылы судың тіршілік үшін маңызын және физикалық қасиеттерін ұғындырып, реакция теңдеулерін сауатты жазуға үйрету, судың табиғаттағы айналымын түсіндіре отырып, оқушылардың логикалық ойлау және шығармашылық ойлау дағдыларын кеңейту. Білімділік – Оқушыларда туралы жаңа білім қалыптастыру, тақырыпты терең меңгерту Тәрбиелік – Оқушыларды ізденімпаздыққа, жинақылыққа баулу Дамытушылық – Оқушылардың алған білімдерін одан әрі жетілдіру, өз ойларын, түсінген, игерген мәліметтерін қорытындылай білуге дағдыландыру Сабақтың типі: Жаңа білім мен білікті қалыптастыру Сабақтың түрі: Ашық сабақ Көрнекі құралдар: Слайдтар
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) 2. Жаңа білім мен білікті қалыптастыру кезеңі (20мин) 3. Алған білім мен білікті бекіту кезеңі(17 мин) 4. Оқушыларды бағалау (2 минут) 5. Үйге тапсырма (3 минут)
Жаңа білім мен білікті қалыптастыру кезеңі
Химиялық формуласы –Құрылымдық формуласы –
Химиялық формуласы –Құрылымдық формуласы –
H2 + O2 =
Mr(H2O) =
Жай заттардан күрделі заттардың алынуы синтез деп аталады (бірігу).
Суды алғаш 1781-82 ж. ағылшын ғалымы Г.Кавендиш синтездеді
Суды алғаш 1781-82 ж. ағылшын ғалымы Г.Кавендиш синтездеді
2H2O (l)
2H2 (g) + O2 (g)
Энергия
1783 ж. А.Лавуазье сутек жанғанда оттекпен қосылып суға айналатынын дәлелдеді. Реакция теңдеуі: ..............................
Су – табиғатта ең көп тараған зат.
Сумен жер шарының ¾ бөлігі қапталған. Тұщы су – 2% Ащы су – 98% ХХ ғ-ң басында әрбір адам тәулігіне 12-18 л су пайдаланса, қазір 200-400 л пайдаланып отыр. Неге? Су түзілгенде сутек және оттек атомдары 1:8 массалық қатынаста әрекеттеседі. Бұл реакцияны жүргізу үшін эвдиометр қолданылады . Бөліктерге бөлінген қалың қабырғалы шыны түтік , ішінде суы бар ыдысқа тігінен орнатылған және мыс өткізген резеңке тығынмен жабылған . Түтік сумен толтырылып, 2 көлем сутек және 2 көлем оттек енгізіледі (1). Мыс сымның бос ұштарын индукциялық катушканың сымына , яғни электр тогының көзіне жалғайды. Сымдардың ұштарын бір-біріне жақындатқанда ұшқын шығарып, нәтижесінде жарылыс пайда болады. Эвдиометр түтікшесіндегі су 3 бөлікке (2) көтеріледі. Себебі 2 көлем сутек 1 көлем оттекпен әрекеттеседі. Қалған газ көлеміне жанған шырпыны апарғанда жарқырап жанады, демек, бұл қалған оттек.
….. агрегаттық күйде бола алады: .............................. p= Tқайнау= дәмсіз, иіссіз Су Tқату= Физикалық қасиеті динамикалық тұтқырлығы электр тогын ....... өткізеді судың қолданылуы Алған білім мен білікті бекіту кезеңі
Кластер
Кластер
Су
200 г стақанды сумен 1 минутта толтыруға болады. Ал, 1 сағатта, 1 тәулікте қанша су төгіледі?
200 г стақанды сумен 1 минутта толтыруға болады. Ал, 1 сағатта, 1 тәулікте қанша су төгіледі?
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру
“Ең керемет зат - су” 1. Егер сіз эколог болсаңыз, суды тазарту үшін не істер едіңіз? 2. Шағын эссе (5-6 сөйлем құрастырыңыздар) мына сөздерді пайдалана отырып, тіршілік, таза, су, өмір. Сусыз өмір болған емес, Сусыз әлем көркем емес. Сондықтан да бар әлемде Су қымбат деу жалған емес. Назарларыңызға рахмет!