Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ІІ
|
Мектеп: №70 орта мектеп
|
Күні: 29.09.2022 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ж.Сисенбай
|
СЫНЫП: 9 Қазақ тілі
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім атауы
|
Жаһандану мәселелері. Стилистика
|
Cабақтың тақырыбы
|
Жаһандану және ел тағдыры. Көркем әдебиет стилі
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
9.2.1.1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
9.3.3.1мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді(тенденция) анықтап жазу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: тұтас емес мәтіндердегі мәліметтерді салыстырады;
|
Көпшілігі: мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстырады;
|
Кейбірі: графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыра отырып, маңызды тұстары мен үрдістерді(тенденция) анықтап жазады.
|
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері, уақыты
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
3 мин.
7 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
1.Психологиялық ахуал тудыру
Ширату жаттығуы:"Суретті әңгімеле" әдісі
Жаһандануға байланысты сурет беріледі. Сурет арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды.
2. Топқа бірігу.Пазл арқылы 3топқа бөлінеді:
1-топ "Мәңгілік ел"
2-топ "Ұлы дала"
3-топ "Жаһандану"
Жаңа сабақтық тақырыбы мен мақсаты және критерийлері таныстырылады.
|
|
Ортасы
Мағынаны тану
10 мин.
|
1-тапсырма
Оқулықта берілген "Жаһандану және ел тағдыры" мәтінін азатжолдарға бөліп , таратамын. Әр оқушы өзіне берілген азатжолды оқып, "Айтарым бар" әдісі бойынша мазмұндап шығады.Бірлесе отырып, мәтін бойынша кестені толтырады.
Мәтіннің тақырыбы
|
Қызметі
|
Құрылымы
|
Стилі
|
Тілдік ерекшеліктері
|
|
|
|
|
|
Саралау тапсырмасын оқушылар өз таңдаулары бойынша орындайды.
А. Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрады;
Ә. Мәтінде қандай стильдер араласып қолданылғанын түсіндіреді;
Б. Мәтіндегі негізгі стильдің мақсатын, оған аралас қолданылған стильдің қызметін анықтап, бір-біріне түсіндіреді.
ҚБ "Екі жұлдыз, бір ұсыныс"
2-тапсырма
Тұтас емес мәтіндерді толық мәтінге айналдырып, салыстырады, өңдейді.
ҚБ "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі
3-тапсырма
Морелэнд кітапханалар жүйесінде жаңа оқырмандар жұмыс уақыттарын көре алатын электронды қосымша бет бар.
1 – сұрақ. Морелэнд Fawkner Library кітапханасы сәрсенбі күні қай уақытта жабылады?
Дұрыс жауап: 17:00 немесе сағат 5
2 – сұрақ. Морелэнд Жұма күні сағат 18.00-де қандай кітапхана ашық болады?
A. Brunswick Library
B. Campbell Turnbull Library
C. Coburg Library
D. Fawkner Library
E. EGlenroy Library
Дұрыс жауап: С. Coburg Library
ҚБ "Көңілді смайликтер" әдісі
|
Ұжымдық жұмыс
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс
PISA тапсырмаларына сәйкес мәтін талдау
|
Соңы
Кері байланыс
5 мин
|
Сабақты бекіту: «Табыс сатысы» әдісі
1саты- Маған түсініксіз
2-саты-Әлі де оқу керек
3-саты- Барлығы түсінікті
Үй тапсырмасы: "Мәңгілік елдің иелері" тақырыбында әдеби эссе жазады
|
Кері байланыс
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс –
Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі).
|
Топтарды бақылауды тапсырма орындау кезінде қатысып, бірлесе жүргіземін. Бұл жағдайда білім алушыларға:
Топтық талқылау негізінде пікір білдіруді ұсынамын.
Қосымша дереккөздер ұсынамын.
|
Оқушылар бір-бірін дескрипторлар тұсына «+» белгісін қоя отырып, бағалайды. Топтар ауызша кері байланыс береді.
Жеке жұмыстарды жинап алып, қосымша үйден өзім де кері байланыс беремін.
|
Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы, бейнесюжет көру үшін компьютер қолданылады.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері
орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|