Бірінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы әлем көрінісі, еуропа мемлекеттерінің саяси құрылысы, ұлы державалардың экспанциясы,еуропалық мемлекеттердің үстемдігінің түп негізі, өркениеттер үндестігі тақырыптарында айта отырып, белсенділігі жоғары білімді азамат тәрбиелеу.
Ұлттық мемлекет идеясы мен экономикалық өмірді ықпалдастыру үдерісі.
Ұлы державалар және олардың экспанциясы
Дүние жүзін бөліске салу мәселесі
Милитаризм және қарудың жаңа түрлері
Пацифизм
Ұлтшылдық. Нәсілшілдік
ХХ ғасырдың басындағы дүние жүзінің саяси картасы
Еуропадан тысқары дүние жүзі. Қытай.
Корея.
Монғолия
Жапония
Отар және жартылай отар елдер.Еуропа мемлекеттерінің үстемдігінің түп негізі
Ұлттық сана-сезім мен азаттық қозғалыстардың өсуі.
Әлем бірлігі
Өркениеттер үндестігі
Ислам өркениеті
Сабақты бекіту:
Иә-жоқ
Мұны әркім білуі тиіс
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1. ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы әлем бірлігін қандай оқиғалар анықтады?
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §2. ХХ ғ. басындағы халықар. қатынастар және бірінші джс.
Сабақтың мақсаты:
Дүниежүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі, Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы, Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы баяндау.
Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері болды?
«Империя», «император», «империализм» терминдерінің арасында мағыналық байланыс бар ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі
Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы
Орыс-француз одағы
Ағылшын-орыс қатынастары
Балқан соғыстары
Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы
1. Өндірістің соғыс жағдайына сай қайта құрылмауы.
1. Килль каналы қызметінің жақсаруы.
2. Францияның Бельгиямен екі арадағы шекерада бекінісінің болмауы.
2. Неміс артиллериясының күш қуатының артуы. Крупп зауыттарында зеңбіректердің жаңа түрлерінің шығарылуы.
3. Құрлықтағы әскердің әлсіздігі.
3. Германияның «қауырт соғысқа» дайындалуы
4. Әскери-теңіз флотының дайындығы едәуір жақсы болды.
4. Неміс армиясының сан жағынан артықшылығы. Австрия-Венгрияның әскери қуатының артуы.
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §2.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Версаль-Вашингтон жүйесі
Сабақтың мақсаты:
Париж конференциясы,жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар, Версаль бітімшарты,Ұлттар лигасының , сонымен қоса жаңа мемлекеттердің құрылуы, Түркия тәуелсіздігінің жариялануы туралы айта отырып, белсенділігі жоғары азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Париж конференциясы
Жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар. Вильсонның «14 тармағы».
Версаль бітімшартыҰлттар лигасы
Чехословакия, Венгрия, Австрия,Серб, Хорват және Словен корольдігі, Польша, Финляндия, Литва, Латвия және Эстония, Украина, Белоруссия, Әзірбайжан, Армения, Грузия.
Түркия
Араб елдері
Вашингтон конференциясы
Версаль-Вашингтон жүйесінің баянсыздығы
Германия жағдайын жеңілдету.
Сабақты бекіту:
1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
Түрік Республикасы қашан құрылды?
Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4.Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі
Сабақтың мақсаты:
Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.
Білімді жеке тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: лекция
Әдісі: баяндау
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
Түрік Республикасы қашан құрылды?
Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Жаңа сабақтың жоспары:
Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуіДамудың екі жолы
Революциялар
Веймар Республикасы
Реформалар
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуіЖұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері
Экономикалық өрлеу
Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?
Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?
1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының өсуіне қалай ықпал етті?
І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер
ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §4.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §5. КСРО-да тоталитарлық жүйенің орнауы
Сабақтың мақсаты:
Қазан төңкерісі, Ресейде большевиктердің билікке келуі, Азамат соғысы туралы айта отырып, КСРО-ның құрылуын толық түсіндіру.
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?
Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?
І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер
ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазан төңкерісі және Ресейде большевиктердің билікке келуі.
Кеңес үкіметінің алғашқы жүргізген шаралары.
Азамат соғысының және интервенцияның басталуы.Большевиктердің ұлт саясаты
КСРО-ның құрылуы.
Кеңестік Шығыс.
Ұлттық автономия мәселелері
Индустрияландыру және ұжымдастыру саясатын бұрмалау және оның салдары
КСРО-даға тоталитардық жүйенің орнауы.
Сталиндік зобалаң.
Ұлттыққайраткерлерді қудалау.
20-30 жылдардағы КСРО-ның сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В.И.Лениннің рөлі қандай?
Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
Азамат соғысының негізгі майдандарын атаңдар
КСРО-ның құрылу негізінде И.Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §5.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Сабақтың мақсаты:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ-тың экономикасы, саяси және әлеуметтік жағдайы, АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері туралы толық түсінік беру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В.И.Лениннің рөлі қандай? Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
КСРО-ның құрылу негізінде И.Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ
АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
1932 жылғы президент сайлауы және Ф.Рузвельттің жеңіске жетуі
Президент Ф.Рузвельттің «Жаңа бағыт» саясаты
Американдықтар көңіл күйінгегі өзгерістер
Кәсіподақ қозғалысының өрлеуі.
Үкімет саясатындағы «солға ығысу» және ішкі саяси күрестің шиеленісуі
Жоғары Сот реформалары. 1936 жылғы сайлау. Жаңа дағдарыс
АҚШ-тың «Жаңа бағыт» саясатының маңызы
АҚШ-тың сыртқы саясаты
Латым Америкасы елдерінің қоғамдық дамуының ерекшеліктері
1910-1917 жылдардағы Мексикадағы және 1933-1934 жылдардағы Куба рев-сы.
Сабақты бекіту:
Американың «гүлденуінің» шынайы негіздерін түсіндіріңдер
1929-1933 жылдарғы АҚШ-тағы ұлы дағдарыстың себептері қандай болды?
Ф.Рузвельттің «Жаңа бағытының» қандай заңдары америка еңбекші бұқарасының мүддесін қорғады? Неге қорғады деп ойлайсыңдар?
«Жаңа бағыт» реформасының мәні? Кәсіподақтар қандай идеяларды басшылыққа алды? АҚШ-тағы «Жаңа бағыт» саясатының маңызы қандай?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Бағалау: Үйге тапсырма: §6.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7. Ұлыбритания
Сабақтың мақсаты:
Екі соғыс аралығындағы Ұлыбританияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын байндау;
Американың «гүлденуінің» шынайы негіздерін түсіндіріңдер
1929-1933 жылдарғы АҚШ-тағы ұлы дағдарыстың себептері қандай болды?
Ф.Рузвельттің «Жаңа бағытының» қандай заңдары америка еңбекші бұқарасының мүддесін қорғады? Неге қорғады деп ойлайсыңдар?
«Жаңа бағыт» реформасының мәні? Кәсіподақтар қандай идеяларды басшылыққа алды? АҚШ-тағы «Жаңа бағыт» саясатының маңызы қандай?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Жаңа сабақтың жоспары:
ЛЛойд Джордж үкіметі
Бірінші лейбористік үкімет
Р.Макдональд
Әлеуметтік қозғалыстар
Стэнли Болдуин
Р.Макдональд үкіметі
Ұлттық үкіметтің саясаты
Ұлыбританияның сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Вестминстерлік статуты мәнін қалай түсінесіңдер
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §7.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. Франция және Испания. Халықтық майдан.
Сабақтың мақсаты:
Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы, Франциядағы халықтың майданның жеңісі, Матиньон келісімі, Халықтың майданның маңызы туралы оқушыларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы.
Франциядағы халықтың майданның жеңісі.
Матиньон келісімі
1936 жылғы заңдар
Халықтың майдандағы шиеленістің басталуы және дағдарыс
Халықтың майданның маңызы
Халықтың майдан және Испаниядағы франкшілердің бүлігі
Азамат соғысы жылдарындағы Халықтық майданның саясаты
Сабақты бекіту:
Халықтық майдан деген не?
Халықтық майданның әлеуметтік және саяси негізін анықтаңдар
Франциядағы фашистік күштердің саяси билікке жете алмаған себебін ашыңдар?
Испаниядағы Халықтық майданның жеңілу себебі неде?
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §8.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Америка мен Еуропа елдері туралы өтілген І тоқсанның материалдарын қайталай отырып, оқушылардың алған білімдерін пысықтау, белсенділігін , тарихқа қызығушылығы арттыру.
Сабақтың түрі: қайталау
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқу шылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Халықтық майдан деген не?
Халықтық майданның әлеуметтік және саяси негізін анықтаңдар
Франциядағы фашистік күштердің саяси билікке жете алмаған себебін ашыңдар?
Испаниядағы Халықтық майданның жеңілу себебі неде
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыс
Версаль-Вашингтон жүйесі
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
КСРО-да тоталитарлық жүйенің орануы
АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Ұлыбритания
Франция және Испания
Сабақты бекіту:
«Ия жоқ»
БҮҮ
Бетпе-бет
Венн диаграммасы
Эрудит
Бағалау:
Үйге тапсырма: І тоқсан материалдарын қайталау.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9. Италия мен Германиядағы фашизм.
Сабақтың мақсаты:
Фашизмнің сипатты белгілері, Италия мен Германияда фашизмнің дамуы, фашистердің жүргізген саясаты туралы түсіндіру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыс
Версаль-Вашингтон жүйесі
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
КСРО-да тоталитарлық жүйенің орануы
АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Ұлыбритания
Франция және Испания
Жаңа сабақтың жоспары:
Фашизмнің сипатты белгілері
20-жылдардағы фашизм
Фашистік режімнің орнауы
«Маттеотти дағдарысы»
Фашистік диктатураның толық орнауы
Муссолини үкіметінің сыртқы саясаты
Германияда фашизмнің пайда болуы.
Адольф Гитлер (1880-1945 жж.) Австрияның Браунау қаласында дүниеге келді. А.Гитлер 14 жасқа толғанда кеденде жұмыс істейтін әкесі қайтыс болады. Линце қаласының орта мектебін аяқтай алмайды. Әкесі қайтыс болғаннан кейін, ол Венаның көркемсурет академиясына түсуді көздейді, бірақ қабылдау емтихандарынан өте алмай қалады. Анасы қайтыс болғаннан кейін 1913 жылы Гитлер көрші орналасқан Германияның Мюнхен қаласына қоныс аударады. Ол өз еркімен Германия әскеріне барады және соғыстың бүкіл төрт жылын Батыс майданда өткізеді. Ол екі рет жараланды және эфрейтор деген әскери атақ алды. Германияның жеңілісін А.Гитлер марксистер мен еврейлердің тіміскі әрекеттерімен түсіндіреді. Гитлер тамаша шешен болды. Әскер қатарынан босағаннан кейін ол ұлтшылдардың шағын партиясына қосылды және оның көшбасшысына айналды.
Фашистердің билікке келуі
Жаңа экономикалық саясат. Экономиканы милитаризациялау.
Германияның сыртқы саясаты
Соғысқа дайындық
Сабақты бекіту:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?