Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Шортанбай жалпы орта мектебі
А ш ы қ с а б а қ
Тақырыбы:
Денелердің электрленуі.
Сыныбы: 8 «а»
Мұғалім: С.Б Жунусова.
2015-2016 о.ж
Сабақтың тақырыбы:
Денелердің электрленуі.Электр заряды. Зарядтың сақталу заңы.Электроскоп. Өткізгіштер мен электр өткізбейтіндер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
«Термодинамика»тарауы бойынша білімдерін қорыта келіп, «Электростатика» тарауының негізгі ұғымдары туралы түсінік беру.Термодинамиканың бірінші ,екінші заңдары және олардың салдарларын қорытындылау. Денелердің электрленуі туралы түсінік беру,электр заряды және оның қасиеттерімен таныстыру,электроскоп,электрометрдің құрлысымен қолданылуы,өткізгіштер мен диэлектриктер туралы түсінік беру
Дамытушылығы:
Өз ойларын ашық айтуға, тұжырымдама жасай білуге,сауатты,мәдениетті сөйлеуге, ауызша ,жазбаша есептеуге машықтандыру.
Тәрбиелілігі:
Білімге қызығушылығын арттыру,ұжымшыл ,ұйымшыл,ұқыпты,жинақты болуға ,еңбекке,адамгершілікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Көрнекілігі: Мультимедиялық проектор ,плакаттар,резина шарлар,эбонит,металл таяқшалар,электр султандар,электроскоп,электрометр, постер,әр түрлі түсті стикерлер бу турбинасының моделі және т.б.
Сілтеме: Б. М. Дүйсембаев, Г.З.Байжасарова,А.А.Медетбекова «Физика және астрономия» 8сынып.Алматы «Мектеп» §28,29 108-113бет
Әдіс-тәсілдер: Сыни тұрғыдан ойлау, АКТ, формативтік бағалау,өзін-өзі бағалауға ықпал ету,топтық жұмыс, тренинг, көрнекілік,тәжірибе және т.б.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру: - Амандасу.
- Топқа бөлу; Термодинамика, Жылу қозғалтқыштары -сөздерінен топ аттарын стикер түсінен шығарып алу.
- Сабақ мақсаты ,міндеттерін , жоспарын таныстыру.
ІІ. «Біліміңді байқап көр»- өткен материалды қайталау.(Білу)
«Шаттық шеңбері» - эстафеталық сұрақтар.
1.Заттың агрегат күйін ата,барлық зат агрегат күйде кездесе ме?
2 Заттың қатты күйден сұйық күйге өтуі қалай аталады,ал кері процесс ше?
3.Заттың сұйық күйден газ тәрізді күйге өтуі және кері процесс қалай аталады?
4.Жылу мөлшері дегеніміз не,қандай әріппен белгіленіді,өлшем бірлігін ата.
5. Дененің ішкі энергиясы деп нені айтамыз, белгіленуі,өлшем бірлігін ата
6.Ішкі энергияны сипаттайтын физикалық шама немесе термодинамикалық параметр.
7.Тағы қандай термодинамикалық параметрлер бар?
8.Термодинамика нені зерттейді?Термодинамиканың неше заңы бар?
9.Термодинамиканың бірінші заңы қалай айтылады?
10.Термодинамиканың екінші заңы қалай айтылады?
11.Жылу қозғалтқыштар дегеніміз не,түрлерін ата.
12.Жылу қозғалтқыштардың пайдалы жұмыс көрсеткіші қалай аталады,әрпі,формуласы.
13.Жылу қозғалтқыштардың қоршаған ортаға қандай зияны бар?
14.Жылу қозғалтқыштардың зиянын азайту жолдарын ата.
2.Графиктік есеп шығару –топтық сайысы.(Қолдану)
-График бойынша есептің берілгенін жазу, талдау.
-Әр топ екі прцессті жеке есептеп,толық жылу мөлшерін бірігіп орындап,қорытады.
3. Екі топқа тапсырма - Термодинамиканың бірінші заңын әр түрлі процесстерге қолдану кестесін толтыру.(интерактивті тақта)
4.Бөлімді қорытындылау:(түйіндеу)
- Термодинамиканың І,ІІ заңдары неліктен І дәрежелі және ІІ дәрежелі мәңгілік жылулық қозғалтқыштар жасауға шек қояды?
- Бу машинасына сипаттама беру,қайда, неге қолданатынына тоқталып,кодоскоптан жылу электр бекеттерінде жылу энергиясын электр энергиясына айналдыратынын айту,ал электр дегеніміз не? Балалар бұл жөнінде жаңа сабақта сөйлесеміз.
ІІІ.Жаңа мағананы таныту:(Түсіну)
Жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру. – «Шашылған әріптер» ойыны.
§ 28,29 Денелердің электрленуі.Электр заряды.Зарядтың сақталу заңы.Электроскоп.Өткізгіштер және электр өткізбейтіндер
.
А) Ресурстармен жұмыс:
- Сілтеме сөздер
І. топ: электрлену,электрон-янтарь,жанасу н/е үйкелу,заряд
әрекеті,сақталу заңы
ІІ. топ : электроскоп,электрометр,өткізгіштер,электр өткізбейтіндер,диэлектриктердің қолданылуы.
- Постер толтыру.(оқулықпен жұмыс)
- Жаңа сабақты қорғау.(ауызша)
ІV. Жаңа сабақты бекіту.(Қолдану)
Тәжірибелер: 1.Пластмаст сызғышты қағазға үйкелеп,газетке жақындату,түсіндіру.
2.Екі штативке шарларды жақындатып іліп былғарымен үйкелеп,түсіндіру
3.Зарядталған таяқшаларды эл.сұлтандарға заряд тегі және олардың әрекетін түсіндіру.
4.Электроскоппен заряд тегін ажырату, өткізгіштік туралы түсіндіру
Талдау: (дәптермен жұмыс)
№ 1тапсырма.
Суретке қарап,заряд тегін анықта.
№2тапсырма.
Зарядтары әр түрлі екі шарды бір-біріне тигізіп,кері орындарына қойғанда,зарядтардың қалай бөлінгенін ажырату,есептеу.
№3 тапсырмаларды орындау.
Кесте толтыру: өткізгіштер мен оқшаулағыштарды ажыратып жазу.
Жинақтау:
Жаңа сабақ бойынша тест жұмысы № 4 тапсырма.
1.Аттас зарядталған екі шар :
а) тартылады ә) тебіледі
2.Зарядтың .... тегі бар:
а)2 ә) 3 б) 4 в) 8
3.Өткізгіштер дегеніміз:
а)электрленетін денелер
ә)ток өткізетін денелер
4.Өткізгіштерді көрсет:
а) мыс ә) су б)топырақ в) фарфор
5.Барлық жанасатын заттар:
а)электрленеді ә) электрленбейді б) нақты жауап жоқ
6.Зарядталған электроскопты зарядталмаған электроскоппен жалғағанда, электроскоптың заряды өзгерген жоқ.
Екі электроскоп қандай таяқшамен жалғанған?
а) эбонит ә) болат
2.Заряд қасиеттерін ата,топта.
Үйге тапсырма:
§28,29 оқу. № 5 эксперименттік тапсырма. 114 бет(оқулық)
Бағалау:
рефлексия (оқушыныі сабақ туралы пікірі)
- бағалау бетшесімен ұпай санын анықтау
- қорытынды
Достарыңызбен бөлісу: |