Мақсаты :1 Абылай ханның өмірбаяны,саяси қайраткер,
Абылай кезіндегі Қазақ хандығын нығайтқан соңғы хан
Жайында мәлімет беру.
2. Оқушылардың ойлау, өз ойын еркін жеткізу, талдау,
қорытынды жасай білу қабілетін дамыту.
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,талдау, ой-қозғау.
Сабақтың көрнекілігі:Карта ,интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: 1/ Ұйымдастыру.
2/ Үй тапсырмасын сұрау.
3/ Абылай хан туралы не білесіндер?
4/ Абылай хан жайында ақпарат білесіндер ма?
Мұғалімнің сөзі.Абылайдың шынаты – Әбілмансур.
өлу.
Абылайдың ата тегі:
Шыңғыс хан ,
Жошы хан,
Тоқайтемір,
Өзтемір,
Қожа,
Бәдіғұл,
Орыс,
Құйыршық,
Барақ,
Әз- Жәнібек,
Жәдік,
Шығай,
Еңсегей бойлы ер Есім,
Уәлибақы,
Қанішер Абылай,
Көркем Уәли,
Әбілмансұр.
Абылай заманының шежірешісі Бұқар жырау:
Ей,Абылай, Абылай
Сені мен алғаш көргенде
Тұрымтайдай ұл едің,
Түркістанда жүр едің...
Қалтақтап жүріп күнелткен
Үйсін Төле бидің
Түйесін баққан құл едің...-деген
Төле би “Сабалақ “ деп ат қойыпты.
Оқушыларға “Джиксо” әдісімен оқушыларды топқа бөлемін.
І –топ
Абылай ханның сыртқы саясты
ІІ-топ
Абылай ханның қазақ жерлеріне біріктіру
ІІІ –топ
Жоңғар хандығының әлсіреуі
ІV-топ Қазақ қырғыз қатынастары
Сабақты қорытындылау.
Бекіту сұрақтары.
1 . Атақты қазақ билеушісінің ішкі саясаты туралы шағырн әңгіме құрастырыңдар.
2. Абылай ханның қазақ халқының жоңғар басқыншыларына қарсы жүргізген азаттық күресіннде атқарған рөлі қандайн болды?
3. Картадан Абылайдың жарық жасаған елдері мен аймақтарын көрсетіңдер.
4. Ұқсастық және айырмашылығын тап.
Сабақты қорытындылау.
Абылай –Жоңғар шапқыншыларына қарсы бүкіл халықтық қозғалысты ұйымдастырушы,халықтық қозғалысты ұйымдастырушы,халықтың бірлігі мен елдігін сомдай түскен ,үш жүздің басын қосқан және мемлекеттік қайраткер.
Үйге тапсырма беру : Абылай хандығы және қосымша мәліметтер іздену.