Қаныш Сәтбаев атындағы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Сабырова Жамиляның



Дата25.01.2017
өлшемі11,14 Kb.
#8013
түріСабақ
  • Қаныш Сәтбаев атындағы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
  • Сабырова Жамиляның
  • шығармашылық жұмысы
  • Нәтижесі
  • Оқушы бар зейінмен тыңдайды, жазады, көрсетеді. Өзін- өзі бағалайды, жеке топтың, бірлескен ұжымымен жұмыс жасауға құлшынады, ізденушілікке, ұжымдарды, заңдылықтарды қорытуға дәлелдеуге үйренеді., белсенділігін арттырады, сапалы білімге ұмтылады, мұғалім мен оқушы арасындағы қарым – қатынас жақсара түседі.
  • Мақсаты:
  • “Нені дамыту керек” деген сұраққа жауап іздей отырып, баланың сезім түйсігін қабылдауы мен ынтасын , зейінін, есте сақтауын ұғыну, ойлау, қиялдау болжау қабілеттерін ашу. Жауапкершілік жүктей отырып, өзін – өзі дамытатын жеке тұлға қалыптастыру.
  • Тақырыбы: Тіл – әдебиет сабақтарында дамыта оқытудың әдістерін қолдану
  • Сыныбы: V
  • Пәні:
  • Қазақ тілі
  • Тақырыбы:
  • Тұрақты тіркестер
  • Сабақтың мақсаты:
  • А) Білімділік: Фразеологизмдер туралы алған білімдерін тереңдету.
  • Ә) Тәрбиелік: сөз құдіретін терең түсініп, орынды қолдана білуге, шапшаңдыққа, іскерлікке тәрбиелеу
  • Б) Дамытушылық: өз беттерінше салыстыру, қорытынды жасауға үйрету, оқушылардың дағды, таным
  • белсенділігін арттыру.
  • Сабақ түрі: танымдық және жарыс сабақ
  • Сабақ әдісі: сұрақ – жауап (түсіндіру, жарыс, әр түрлі ойын түрлері, суретпен жұмыс, мәтін құрастыру)
  • Сабақтың көрнекілігі:
  • Тұрақты тіркестерге арналған сызбалар, тақырыпты ашуға арнап салынған суреттер.
  • (жыл мезгілдерінің, төрт түлік малдың, адамның бейнесі)
  • Пәнаралық байланыс:
  • орыс тілі, қазақ әдебиеті
  • Сабақтың барысы:
  • 1) Ұйымдастыру. Сынып оқушыларын ұйымдастырып, сабаққа бейімдеу.
  • 2) Қайталау үшін қойылатын талаптар
  • Лексика нені зерттейді?
  • Тұрақты тіркестер дегеніміз не?
  • Тұрақты тіркес пен еркін тіркестің арасында қандай айырмашылықтар бар?
  • Олардың қандай ортақ белгілері бар?
  • Антонимдес тұрақты тіркестер ойлап көріңіздер
  • Синоним болатын тұрақты тіркестер бар ма, мысал келтіріңдер
  • Еркін тіркес
  • Шалғай ауыл, алыс ауыл,
  • Тұрақты тіркес
  • Көзді ашып жұмғанша, ит өлген жер,
  • Сөз тіркесі
  • Мына сөздердің фразеологиялық синонимдерін жаз:
  • Бақытты – маңдайы ашылған, қыдыр дарыған, бақ қонған.
  • Анық –
  • Алыс –
  • Аз -
  • Мына сөздердің фразеологиялық мағынасын білдіретін сөздерді жаз.
  • Жүрегі алып ұшты – қобалжыды
  • Төбесі көкке жетті -
  • Бармағын тістеді –
  • Жермен жексен ету -
  • Қол ұшын берді -
  • Мына тұрақты тіркестердің антонимдерін жаз:
  • Жүрек жұтқан – су жүрек
  • Ит терісін басына қаптады
  • Жүрегі қарс айырылды
  • Ұшан – теңіз –
  • Қой аузынан шөп алмас
  • Өзара синонимдес тұрақты тіркестер ойлап, жаз
  • Көз ілмеді – Түн ұйқысын төрт бөлді. Кірпігі айқаспады, көрер таңды көзімен атырды, ұйықтамады.
  • Жұмған аузын ашпады.
  • Төбе шашы тік тұрды
  • 1 -қатар: Бет жақ қатынасына қарай айтады. Мәселен, бетің бар, жүзің бар демейді, тура айтады, бетінен оты шықты – ұялды.
  • 2-қатар: Сөздің қатысына қарай айтады. Мысалы.: көздің жауын алады, әдемі , көркем, көзінің жасы көл болды – жылады, уайымдады.
  • 3- қатар: Мұрын, езу қатысына қарай айтады. Мысалы, Танауы тасқа тиді, - жолы болмады, Мұрнына су жетпеу, - уақыты болмады, “Екі езуі екі құлағына жетті – қуанды. ”
  • 4- қатар: Тіл мен тістің қатысына қарай айтады. Мыс: Тілімірдің ағындай – өткір, шешен, тісінен шығармады – айтпады.
  • Сурет бойынша жұмыс. Адамның портреті ілінеді. Адамның бет –әлпеті, мұрны, аузы, маңдайы, тілі, тісі, жағы т.б қатысына қарай тілімізде қалыптасқан тұрақты тіркестер ойлау.
  • (ойлау түрінде кім көп айта алады?)

Төрт түлік малдың суреті ілінеді. Төрт түлік мал, олардың жеке түрлерімен байланысты толып жатқан тұрақты тіркестер бар.

Жыл мезгілдерінің суреті ілінеді.

  • Дәптермен жұмыс:
  • 121 - жаттығу.
  • “Менің досым “ тақырыбына партада қатар отырған екі оқушы бір – біріне мінездеме жазады. Ішінде тұрақты тіркестері болуы керек.
  • Осы үлгіде төрт қатардан ең үздік оқушыларға ішінде тұрақты тіркестері бар, мәтін құрастыру тапсырылған, сол әңгімелер оқылады.
  • “Менің анам” –
  • “Асыл әжем” – (Ақмарал)
  • “Саяхат” – (Ерік)
  • “Ана мен бала” – (Алтынай)
  • Оқыған мәтіндердің ішінде кездескен тұрақты тіркестер талданады. Мағыналары ашылады.

Венн диаграммасын құрғызу. Тұрақты тіркестер мен еркін тіркестердің айырмашылығы, ортақ белгілері табылады.

  • Еркін тіркес
  • Ортақ белгілері
  • Тұрақты
  • тіркес

Пәнаралық байланыс: Орыс тілімен байланыстыру 1. Рано – ни свет, ни зоря 2. Недалеко – в двух шагах 3. Быстро – сломя голову 4. Исчез – как сквозь землю провалился Мысалы: Мой дед просыпался рано. Мой дед просыпался ни свет, ни зря. Я живу недалеко от школы Я живу в двух шагах от школы Мальчик бежал быстро. Мальчик бежал сломя голову. Мой друг куда то исчез. Мой друг сквозь землю провалился. Оқушы білімін бағалау. Үйге тапсырма: Тұрақты тіркес туралы қайталау “Менің мектебім” туралы тақырыбында мәтін құрастыру.



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет