|
Аптикаликова Раиса Таженовна,
Астана қаласы әкімдігінің
«№78 мектеп-гимназия» КММ
бастауыш сынып пәнінің мұғалімі
Бодықов О. Аққұс туралы аңыз
|
Мақсаты:
|
Ұлы таланттың өнерін балалардың бойына сіңіру, ізгілік пен өнерге тәрбиелеу
|
Міндеттері:
|
Әңгімені оқып таныстыру, мазмұнын ашу, әннің құдіреттілігін түсіндіру. Оқушының оқу, жазу арқылы сыни тұрғысынан ойлауын дамыту, қиялын шарықтату және сезімін ояту
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар топта бірлесіп, қауымдасып жұмыс жасайды, өз ойларын ортаға салып, сыни тұрғыдан талдау жасайды, тапсырманы өз бетінше, топта талдау жасап ойларын еркін жеткізеді, бір-біріне сенімділікпен қарайды
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
Бірлесе оқу, сын тұрғысынан ойлау стратегиялары: Жеке, топпен жұмыс;
|
Керекті жабдықтар:
|
Ш.Қалдаяқовтың, О.Бодықовтың портреттері, слайд, әндер жинағы, постер, плакаттар, суреттер, стикер
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Табыс критерийлері
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Стратегиялар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
1 мин
|
|
Қызығушылығын ояту
|
Тренинг
|
Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Оқушылардың көңіл – күйін сұрау.
|
Топ ережесін айтқызу.
|
|
1 мин
|
Суреттер
|
|
Топқа бөлу
|
«Аққу», «Қарлығаш», «Бұлбұл», «Бозторғай», топ басшыларын тағайындау.
|
Сурет арқылы төрт топқа бөлінеді
|
|
5 мин
|
|
Үй тапсырмасы
|
Ішкі және сыртқы шеңбер
|
1. Мәтінде кім туралы айтылған?
2. Әбілхан Қастеев туралы әңгімелеу.
3. Әбілхан Қастеевтің суреттерін атау. 4. Әбілхан Қастеев туралы мәлімет
|
Білім алушы өзінің тәжірибесімен оқып келгенін байланыстыра отырып, жеке, топ арасында ойласа отырып, талқылайды.
|
Қол шапалақ
Мадақтау
|
3 мин
|
Бейнебаян
|
Мағынаны тану
|
Ассосация
|
Сұрақ:- Аңыз дегеніміз не?
Ш. Қалдаяқов туралы не білеміз, оның қандай әндерін білесіңдер?
Шәмші туралы мағлұмат беру. Шәмшінің сенімді, сырлас досы жазушы О. Бодықовтың Шәмшімен өткізген қызықты бір күндерінің естелігінен алынған «Аққұс туралы аңыз» әңгімесімен танысамыз. Мәтіннің авторы Оразбек Бодықовты таныстыру
|
|
|
4 мин
15 мин
|
|
|
Сөздік жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Топпен жұмыс
|
|
1.Мәтінді өз бетінше оқу
2.Бір-біріне сұрақ қою
1-топ: Сұрақтарға жауап береді. Автор мен Шәмшінің арасында қандай әңгіме болды?
( тауып оқы)
2-топ: Бөлімге ат қою. 2. Аққұс қандай құс? (тауып оқы). 3-топ: Қарақұстың қара ниеті қалай суреттеледі? ( тауып оқы) 4-топ: Аққұстың ән салғандағы табиғат өзгерістері.( тауып оқы)
|