Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі «№7 жалпы білім беретін мектеп» кмм қысқа мерзімді (сабақ)



Дата23.04.2022
өлшемі3,54 Mb.
#140578
түріСабақ
Байланысты:
22.04 алг 8-сп


Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
___«№7 жалпы білім беретін мектеп» КММ ____
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Рационал теңсіздік.________________



Бөлім: 8.4 А Теңсіздіктер.

Педагогтің Т.А.Ә.: Жарекешова Жанат Жексенбаевна

Күні: 22.04.2022ж.

Сынып: 8 «Ә,Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Рационал теңсіздік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу;

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы: Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығара алады;
Оқушылардың басым бөлігі:Рационал теңсіздіктер және олардың қасиеттері жайлы түснік алады.
Оқушылардың кейбіреулері: Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгере отырып тапсырмаларды орындауда машықтагады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
0 - 5 мин

  • Сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал орнату.

  • Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен таныстырады

Үй тапсырмасын тексеру
I.“Ойды қозғау”әдісі Пиза есептері:
«Жүріс »
Суретте жүріп келе жатқан ер адамның ізі бейнеленген. Қадам ұзындығы (P) - бірінің артынан бірі іркес-тіркес тұрған іздің өкшелері арасындағы қашықтық (суретте көрсетілген).
Ер адам үшін формуласы n және P арасындағы жуық қатынасты көрсетеді. Мұндағы n – минутына жасалған қадам саны, ал P – метрмен алынған қадам ұзындығы.
Әнуардың қадамының ұзындығы – 0,80 м. Әнуардың жүрісіне жоғарыдағы формуланы қолданыңыз. Оның жылдамдығын м/мин және км/сағ-пен

Амандасады;
Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету.
Қандай есептер қиындық туғызғаны жайында айтады
есептеңіз. Есептеуіңізді жазбаша көрсетіңіз.


n = 140 x 0,8 = 112 – минутына жасайтын қадам саны.
112 x 0,8 м = 89,6 м – минутына жүретін жолдың ұзындығы, онда оның жылдамдығы 89,6 м/мин. құрайды.
89,6 x 60 : 1000 = 5,376 км/сағ ≈ 5,4 км/сағ – м/мин жылдамдықты км/сағатқа айналдыру.
оқушы тақтада үй тапсырмасының шығарылуын көрсетеді, қалағандары тексереді, қажет болса түзетулер енгізеді.



«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»




6-10 мин

9-қулықтың 14лмайтын болғандык ладыы11– 20мин


21-30 мин
31-40 мин

Өткен тақырыпты қысқаша мысалмен қайталап өту:
1.Мысалы:
2Мысалы: теңсіздігі көмегімен
аралықтар тәсілін қолдану ережесін қарастырайық.
Көбейткіштерді нөлге айналдыратын нүктелер
-2; -0,5; 0; 1; 3. Осы нүктелерді сан өсіне белгілеп, теңсіздіктегі өрнек таңбаларын зерттеп оны суретте бейнелейміз.
Осы мысалдан теңсіздіктің оң жак бөлігіндегі өрнек x = a нүктесінің манында танбасын өзгертуi не өзгертпеуі онын курамындагы x - a екі мүшесінің дәреже көрсеткішіне тәуелді болатынын көреміз. Егер дәреже көрсеткiшi тақ болса, онда өрнек x = a нүктесі манында өз таңбасын өзгертетінін, дәреже көрсеткіші жуп болса, өрнек x = a нүктесі маңында өз танбасын өзгертпей сактайтынын көреміз. Мысалы, 0 және > 0 болгандыктан, x = 1 , x = - 2 нуктелерiнiң екi жағында да бірдей танбалар бейнеленген. x = - 0, 5 x = 0 , x = 3 нүктелерінің манындагы танбалар әртүрлі (себебi x + 0, 5, , - тақ дәрежелі).
А деңгейіндегі тапсырма .
Теңсіздікті шешіңдер



В деңгейіндегі тапсырма. Оқулықтан есеп шығару.

С деңгейіндегі тапсырма







Енді берілген теңсіздікті түрінде жазып оны ортақ бөлімге келтіреміз:
квадрат үшмүшесінің түбірлері 1 жіне 4 болғандықтан
теңдігі орындалады. Сонымен бірге 4х-1=4(x- теңдігін тексеріп, соңғы теңсіздікті түрінде жазамыз.Осы теңсіздікке аралықтар тәсілін қолдану үшін бөлшектің алымы мен бөліміндегі жай көбейткішті нөлге айналдыратын -2;
Нүктелерімен сан өсін 5 бөлікке бөлеміз,

Осы аралықтың әр қайсысына көбейткіштіғ таңбаларын зерттей отырып «+» джәне «-» таңбаларын қойып шығамыз. Жауабы:х (-
2.Мысал: Жауабы:

Жауабы:;


х

Жауабы:
а мәндес


ә,б,в мәндес емес


Сұрақтарға жауап берген оқушыларды әр түрлі смайликтермен мадақтау



Дескриптор:
-теңсіздіктің алымында,бөлімінде жеке жеке нөлге теңестіреді
-бөлімінен шыққан жауапқа қатыспайды
-жақшалардың дәрежелеріне қарай таңбаларын қояды
-теңсіздік белгісіне қарай аралыққа алады





Оқулық: Алгебра – 8 сынып, Г.Н. Солтан, А.Е. Солтан, А.Ж. Жумадилова – Көкшетау: Келешек-2030, 2020 ж.

Сабақтың соңы
41-45 мин

Сабақты қорытындылау:
Сабақты бекіту кезеңі: Рефлексия:
Оқушылар «Борт журналы» кестесін толтырылып, cодан кейін өздерінің бүінгі сабақтағы көңіл күйлерін тақтада берілген графикке сол стикерлерді жабыстыру арқылы көрсетеді:



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, кері байланыс жасайды

«Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім»

«Тақырып бойынша жаңадан білгенім»

«Болжамдар»

«Тың ақпараттар»














Барлығын дұрыс шығарған – 10 ұпай



Оқулық: Алгебра – 8 сынып, Г.Н. Солтан, А.Е. Солтан, А.Ж. Жумадилова – Көкшетау: Келешек-2030, 2020 ж.

Үйге тапсырма: Оқулықтың 162бетіндегі №584есеп.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет