Сыныбы 7 «а»
|
Күні
|
Сабақтың тақырыбы
|
Абай Құнанбаев «Қансонарда бүркітші шығады аңға»
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Абай Құнанбаев туралы мәліметі кеңейеді,«Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңінің мазмұнын меңгереді, өлеңнің композициялық жоспарын құрастыра алады,өз ойын еркін айтуға үйренеді, өз бетінше сұрақтар құрастыра алады.Абай Құнанбаев туралы мәліметті кеңейту, берілген жаңа ақпаратты оқу, мәліметті саралау, «Қансонарда бүркітші шығады аңға » өлеңінің мазмұнын түсіну, идеясын ұғыну,өз ойын еркін қорғауға, пікірін дәлелдеуге үйрену, бір-бірін бағалай білу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Абай Құнанбаев туралы мәліметі кеңейеді,«Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңінің мазмұнын меңгереді, өлеңнің композициялық жоспарын құрастыра алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Өз ойын еркін айтуға үйренеді, өз бетінше сұрақтар құрастыра алады.
Кейбір оқушылар:
«Табиғат кереметі» бүркіт құсының аң аулау шеберлігі туралы ізденеді, Бүркітшілік кәсібі туралы дерек жинайды.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: мәтінді талдай алады,салыстыра алады,суреттей алады, қолданады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Теңеу, кейіптеу,эпитет, метафора.
Сыныптағы диалог(жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Бейнетаспа арқылы талқылау
Сіз неліктен ..... екенін айта аласызба?
Элективті тест, «Өз миыңды суретте»
|
Сабақ барысы:
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Саралау
|
Бағалау
|
Ресустар
|
Басы
10мин
|
Қызығушылығын ояту:
«Артығын алып таста»:
Абай ақынның 3 өлеңі және Махамбет Өтемісұлының 1 өлеңін шығарамын. Оқушылар тақырыпты өздері артығын ал Ұйымдастыру .Топқа бөлу.
«Бүркіт», «Садақ»,
« Бүркітші»сурет қималары арқылы бөленеді.
«Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңіне байланысты видеоролик көрсетемін.
-
|
Артығын алып таста әдісі арқылы оқушылар топқа бөлінеді.
Топ ережесімен танысады.
-Абай Құнанбаев «Кансонарда бүркітші шығады аңға»
|
Оқушылар бұл бейнероликтен не байқадындар?
- Қазақтын кандай салт-дәстүрін аңғардыңдар?
- Сонда бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ?
|
Өзін-өзі бағалайды.
|
Интерактивтік тақта, қима қағаздар
|
Ортасы
25
|
1.Жеке жұмыс – жаңа тақырыпты өз бетінше оқу.
2. Әр топқа қосымша ақпараттар үлестіремін .( жеке жұмыс- өз бетінше оқу)
3. Топтық талқылау.
Оқушыларға тапсырмалар үйлестіріледі. Тапсырма беріледі.
1 топқа - Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығын топтастыру.
ІІ топқа - «Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңінің композициялық жоспарын құрастыру
ІІІ топқа – Бүркіттің қасиеттерін топтастыру.
Постер құрастыруға нұсқау беремін.
|
Оқиды, өлең мазмұнын меңгереді.
Әр топ берілген ақпараттарды оқи отырып, керекті мәліметтерді сараптап, жазып алады.
Ой бөліседі, пікір алмасады.
Абай туралы берілген ақпараттан өмірі мен шыгармашылыгын зерделейді.
«Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңінің композициялық жоспарын құрастырады.
Бүркіттің қасиеттерін топтастырады.
Постер құрастырады, оны қорғайды.
|
Төмен деңгейлі оқушыларға;
Көпіршелер (композициялық талдау үлгісі)
Төмен деңгейлі оқушыларға:
Бүркіт құсы туралы мәлімет ұсыну
|
«Топта бағалау»
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
|
Постер,маркер
|
Аяқталуы
5мин
5мин
|
Бүркіт туралы видеоролик көрсетемін. 3 топқа тапсырма беремін.
«Өз миыңды суретте» Рефлексия
Үй тапсырмасын беру. «Қансонарда бүркітші шығады аңға » өлеңін өз қалаулары бойынша үй тапсырмасын орындау
|
Оқушылар ойланады,сұрақтар құрастырады, жауап береді.
Сабақ бойына түсінгенін анализ жасайды.
Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақ бойынша өз ойын жазып, жабыстырады.
Үзінді жаттау, сурет салу, мәнерлеп оқу
|
Әр топ 2 төменгі, 2 жоғарғы деңгейлі сұрақтар құрастыру
|
Критерийлер арқылы бағалайды.
Бағалау.
( өзін-өзі бағалау, топтық бағалау)
|
Бейнетаспа
Ми суреті бейнеленген парақша
|