Бастауыш сыныптар апталығы



Дата13.02.2017
өлшемі349,5 Kb.
#9070
Бастауыш сыныптар

 

апталығы

 

 

 



 

Заводской орта мектебі

 

 

Бекітемін



Мектеп директоры:

Қ.Ө.Қайырова.

_____________

 

 



 

Бастауыш сынып мұғалімдерінің

апталық өткізген жоспары.

Заводской орта мектебі

2014-2015 оқу жылы.

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Бастауыш сыныптардағы пәндер апталығы



 

Білім алу әр кезде қызықты болу керек. Сонда ғана білімнің қалыптасуы нәтижелі болады. Бұл оймен біздің барлық ұстаздар келіседі. Білім алу көлемі күрделене түскен сайын, мұғалімдердің алдында жаңа мақсат туады ол: сабақ барысында балалардың қызығушылығы мен белсенділігін арттыру.

 

Жалпы мақсаттары:



       Пән бойынша оқушылардың қызығушылығын арттыру.

       Білімділік белсенділік жан-жақты көз қарасын қалыптастыру.

 

Бастауыш сынып апталығының міндеттері:



       Сапалы білімді жүзеге асыру үшін,керекті пән жағдайды туғызу.

       Оқуға деген оқушылардың қызығушылығын арттыру.

       Оқушының шығармашылық қабілетін жеке дамуына көмегін тигізу.

       Шығармашылық,мерекелік жағдайын туғызу.

 

Бастауыш сынып апталығының оқыту қағидалары: әр оқушы осы апталықта белсенді қатысушы болып табылады. Ол өзінің даму қабілеттерін әр салада көре алады:есептер мен мысалдарды шығару,шығарма жазу, құрастыру,қиялдауға,ойларын ортаға салу,оларды іске жеткізу,сурет салу,жұмбақ шешу,өз жұмбақтарын құрастыруға.



 

 

 



Бастауыш сыныптар апталығының жоспары

2014-2015 оқу жылы.



 

Мерзімі


 

 

Шаралар


 

Сыныптар


 

Жауаптылар



 

18-ақпан


 

Апталыққа арналған салтанатты жиын.

 


 

1-4 сыныптар



 

Сынып жетекшілері



 

19-ақпан

 


 

Қазақ тілі күні

«К дыбысы және әрпі»Сауат ашу сабағы

 

«Зат есімнің жекеше және көпше түрлері»



 

«Сөз таптарын қайталаймыз» қазақ тілі сабағы.

 


 

 

0 «А»



сыныбы

2«А» сынып

3«А»

сынып


 

 

Шенгерей Г.Н.

Тумурбаатар А.Н

 

Каримова Г.Қ.



 

Габбасова Г.А.

 


 

20-ақпан


 

 

Орыс тілі күні

Орыс тілінен олимпиада

Қабырға газетінің көрмесі



 

 

2-4 сыныптар



3-4 сыныптар

 


 

 

Наргужинова А.Н.



 

Сынып жетекшілері

 


 

21-ақпан


 

 


 

Әдебиеттік шығармашылық күні

«Сен үшін балақай,қызықты кітаптар»

«Ағайынды бәріміз.Тасымал»

сауат ашу сабағы

Масленица



 

 

1-2 сыныптар



1-сынып

 

2-4 сыныптар



 

 

Дроздова Н.В.



 

Малгаздарова Г.Қ.

Крохалева Н.Н.

Сынып жетекшілері



 

 

 



23-ақпан

 

 



 

«В гости к матушке Природе»-дүниетану сабағында

«Зат есімнің жекеше,көпше түрлері» қазақ тілі сабағы

 

«Жануарлардың алуан түрлілігі» дүниетану сабағы



 

 

 



2«Ә»

сынып


3 «Ә»

сынып


 

 

Сынып жетекшілері

 

Кульмагамбетова М.Ж.



 

Зайнышова З.Д

 


 

24-ақпан


 

Шығармашылық күні

«Как прекрасен этот мир» жұмыс көрмесі

 

«Пейзаж»Бейнелеу өнеріннен ашық сабақ



 

 

2-4 сыныптар



4 «А»

сынып


 

 

Сынып жетекшілері



 

Алпыспаева Ж.Е.

 


 

25-ақпан


 

 

Ғылымның нақты күні

Математикадан олимпиада

Қабырға газетінің көрмесі



 

 

2-4 сыныптар



3-4 сыныптар

 


 

 

Шенгерей Г.Н.



 

Сынып жетекшілері



 

 

 



 

26 –ақпан

 


 

Спортландия

«Көңілді старт»

 

«Қысқы ойындар»



 

Таза ауада спортық ойындар

 

 


 

 

3 «А,Ә»



сыныптар

2 «А,Ә»


сыныптар

1 «А,Ә»


сыныптар

.

 

Габбасова Г.А.



Зайнешова Г.Д.

Каржаспаева К.З.

Кульмагамбетова М.Ж.

Малгаздарова Г.Қ

Байжанова Б.Б.


 

 

 

 

27-ақпан

 


 

«Көңілді концерт»





 

1-4 сыныптар

 


 

Крохалева Н.Н.



 

28-ақпан


 

 

Апталықтың жабылуы.

Жеңімпаздарды марапаттау

Қорытынды жасау.

 


 

1-4 сыныптар



 

Сынып жетекшілері

Шенгерей Г.Н.























 

 

Степногорск қаласының білім беру бөлімі



Заводской орта мектебі.

Бөлімі:Сауат ашу және жазу



К дыбысы және әрпі

 

Мектеп алды даярлық топ.



Мектепалды даярлык топ тәрбиешісі:Тумурбаатар А.Н.

 

 



 

 

Сабақтың тақырыбы:К дыбысы және әрпі.



Сабақтың мақсаты:1.К дыбысы мен әрпімен таныстыру.Сөз ішінде баска дыбыстан ажыратып,оны дұрыс дыбыстату. К дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасауға, сөзді буынға дұрыс бөлуге үйрету.

2.Балалардың сөздік қорына мән бере отырып, ойлау қабілетін,қиялан дамыту.

3.Ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптастыра отырып, баспа әрпі жазу жолдарын үйрете отырып,таза,сауатты жазуға тәрбиелеу.

Қажетті құралдар:к дыбысының баспа түрі,текшелер,кеспе әрпітер.

Сабақтың барысы:

1.Ұйыдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық

1)Балалар шаттық шеңберіне тұрады

Кел балалар,күлейік!

Күлкіменен түлейік!

Қабақ түйген не керек!

Көнілді боп жүрейік!

2)Ойын ойнаймыз(өткен әріптерді пысықтау).

Балаларды үш топқа бөлемін.Тақтаға А,О,Б,В,Г,Ғ,Д,Е,Ж әріптерінің үлгісін іліп қоямын.Үш топтын балалары сол көрсетілген дыбыстын дауысты не дауыссыз екенің тез ажыратып айтулары керек. шатасса,келесі топ балалары жауап беріп, ұпай санын жинайды

2.Негізгі бөлім.

1.Жұмбақ жасыру

Білесің мекен даласын,

Бірден тауып аласың.

Салып алып дорбаға,

Жүреді ылғи баласын.

Кенгуру суретін іліп қоямын қалталы жануар.Артқы аяқтары алдынғы аяқтарынан ұзын және күшті.Өзінің тұқымын 6-8 ай дорбасында ұстайды.Қызыл кітапқа енген жануар.

Бұл сөздің басында қандай дыбыс естіліп тұр? Хормен айтқызу.

Кім К дыбысына байланысты адам аттарын айтады.

Енді осы адам аттарында К дыбысы қай жерде тұрғанын талдайық.

К дыбысының айтылу ерекшелігіне тоқталамыз.

К дыбысы- дауыссыз дыбыс,дауыссыз дыбыс көк текшемен белгіленеді.

Кенгуру сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз.Неше дыбыс бар?

Дауысты дыбыс нешеу?

Дуыссыз дыбыс нешеу?

Ал енді шапалақ арқылы буынға бөлейік.Неше буын бар?

К дыбысы нешінші буында тұр?

Ал енді келесі жұмбақты шещейік.

Тау басына салады ұяны,

Өткір көз шкгір,

Бүргені құртады тұяғы.

Бүркіт (суретін көрсетемін) таулы жерді мекендейтін,имек тұмсықты құс.Бүркітті қазақ халқы киелі құс санайды,қастерлейді.Еліміздің көк байрағында да қыран құс бейнеленген.

Бұл сөзде К дыбысы бар ма?

Буынға бөлейік.Неше буын бар?

К дыбысы нешінші буында тұр?

Дауысты дыбыс нешеу?

Даыссыз дыбыс нешеу?

2)«Доп лақтыру» ойыны.Шарты Балаларға допты лақтырамын.Допты қағып алған бала К дыбысынан басталатын немесе құрамында К дыбысы бар сөз айту керек.

3)Сергіту сәті.

Бір,екі үш

Жинап алып күш.

Қолға қалам аламыз,

К дыбысын жазамыз.

4)Дәптермен жұмыс.

К дыбысын ауада жазу.

К әрпінің баспа түрін жазамыз.Үлгі бойынша к дыбысының кіші және бас әрпін бастырып жазады.Тор көздерге к дыбысынан басталатын сөздер ойлап табады.

5)Қорытындылау.

Бүгін қандай дыбыспен таныстық?

К қандай дыбыс?

К дыбысы сөздің қай жерлерінде кездеседі?

Сабаққа жақсы қатасқан балалар мадақталады.

 

 

 



 

 

 



 

Степногорск қаласының білім беру бөлімі

Заводской орта мектебі.

 

Сауат ашу пәнінен ашық сабақ тақырыбы:



Ағайынбыз бәріміз. Тасымал.

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Бастауыш сынып мұғалімі:

Малгаздарова Г. К

 

 

 



Сабақтың тақырыбы:Ағайынбыз бәріміз.Тасымал.

Сабақтың мақсаты:Оқушыларды сөздерді тасымалдауға жаттықтыру,өлеңді мәнерлеп оқуға және әдемі жазуға төселдіру,байланыстырып сөйлеуге үйрету,байқампаздыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:қимақағаз.

Сабақтың барысы:

І.Бағдарлау-мотивациялық кезең.

Үлкен ашықхаттың ішінен тізбектелген буындарды шығару.

Бұл буындардың бір-бірімен ағайынды екенін,барлық жерде бірге жүретінін айтып,буындардан әртүрлі сөз құрату.Тек қатарласып тұра қалғанда ,бір қатарға сыймай қалса ғана осыбуын жігімен келесіқатарға бөлініп тұратынын айтады.

-Сөздердің сыймай қалғанда ,келесі жолға буын жігімен бөлініп тұруын не деп айтады?

-Тасымал.

Оқушылар сөздерді тақтада тасылмайды.



ІІ.Операционалдықорындаушылық кезең.

95-жаттығу:

1.Мұғалімнің өлеңді мәнерлеп оқуы.

2.Оқушылардың оқуы.

3.Өлеңнің мазмұны бойынша сұрақтар мен тапсырмалар:

- Өлеңде не туралы айтылған ?

- «Ағайынбыз бәріміз» дегенді қалай түсінесіңдер?

- Жақсылық сөзін тасымалда.

4.Сөздік жұмыс:

Тосқауыл-бөгет,кедергі.

Талпынған-ұмтылған.

Ағайынбыз –туыспыз.

96-жаттығу.

Мақал-мәтелдерді оқы.Ішінен өлең мазмұнына сай келетіндерін таңдап жаз.

Көп біл, аз сөйле.

Татулық-табылмас бақыт.

Оқусыз білім жоқ ,

Білімсіз кінің жоқ.

Бірлік болмай,

Тірлік болмас.



97-жаттығу.

?

Сенің досың кім?Басқа да достарың бар ма?Суретке қарап басқа достарыңды тап.

Менің достарым




?




?




?




кітап




табиғат

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Сергіту сәті:



Бір,екі,үш

Жинап бойға күш.

Төрт,бес,алты

Отыр,тұр,шалқы.

Жеті,сегіз

«Уһ» деңіз.

Тоғыз,он

Енді орныңа қон.



ІІІ.Рефлексиялық-бағалау кезеңі.

Тасымалдауға келмейтін сөздің астын сыз.(Оқушыларға кимақағаздар таратылады).

1)Күн шашуын бізге шашып тұрғандай,керемет!

2)Ана-өмір шырағы.

3)Ит –адамның досы.

4)Су өмірдің мәні .

5)Қыз елдің көркі,

Гүл жердің көркі.

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Степногорск қаласының білім беру бөлімі

Заводской орта мектебі

Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ тақырыбы:

Зат есімнің жекеше, көпше түрі.



«»

 

Бастауыш сынып мұғалімі:



Каримова Г. К

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше, көпше түрі.



Сабақтың мақсаты: зат есімдердің жекеше, көпше тұлғада жұмсалатындығын түсіндіру.

Пәндік нәтиже: оқушыларға жекеше түрдегі зат есімдерді көпше түріне айналдыра білуге үйрету; қосымшаларын ажырата білу және дұрыс жалғай білуге баулу.

Тұлғалық нәтиже: оқушылармен пікірталасқа түсе алу, өз күшіне деген сенімділіктерін арттыру.

Жүйелі-әрекеттік нәтиже: сабақта алған білімін жаңа сабаққа байланысты берілген тапсырмаларды орындауда жүйелі қолдана алу.

Көрнекілігі: үлестірмелі қима материалдар, суреттер.

Сабақтың барысы:



Балалар - гүлім менің,

Балалар – күйім менің.

Балалар – нұр сыйлайтын

Бүгінгі күнім менің – дей отырып,балалар, сендерді өзіме қуат алатын шуақты күнге теңеймін! Мынадай шуақты күн төсбелгісін сыйлаймын.

Өткенді пысықтау

-Өткен сабақта біз қандай сөз табын өттік?

-Ережесін еске түсірейікші

-Мысал келтірейікші

Венн диаграммасы арқылы өткен сабақты қорытындылау

Жалқы есім Жалпы есім

 

 



 

 

Суретпен жұмыс



Суретке назар аударайық. Әр суреттегі заттардың санын анықтайық.

Сурет бойынша жұмыс. Оқушыларға суреттегі заттардың санын анықтату. Олардың бір-бірінен айырмашылығын тапқызу.



Осыдан кейін ереже оқушылардың қатысуымен түсіндіріледі.

Оқулықтағы осы сабақта берілген жаттығулар арқылы зат есімнің жекеше, көпше тұлғада жұмсалатыны тиянақтала түседі. Көптік жалғаулары, оны сөздерге дұрыс жалғау жайлы түсінік беріледі. Сонымен қатар мәтіндерден, сөздердің ішінен зат есімнің жекеше, көпше түрін тапқызып, білімдері бекітіледі.

2-жаттығу.

Жекеше: сызғыш, апа, өрік, көгершін, қалам.

Көпше: жұлдыздар, суретшілер, үйректер, көбелектер, оқушылар.

!!! Сөздерге сұрақтар қойып, айырмасын тапқыздыру.

Зат есімнің көпше түрі –лар, -лер, -дар, -дер, -тар, -тер жалғаулары жалғануы арқылы жасалады. Бұл жалғаулар көптік жалғаулар деп аталады.

Сергіту сәті

Ал балалар, тұрайық

Алақанды ұрайық.

Оңға қарай бұрылып,

Солға қарай бұрылып.

Бір отырып, бір тұрып,

Бой сергітіп алайық.

3- жаттығуды оқушылар өздері орындайды.



Сөзжұмбақты шешу.

(Инеліктер)

 

«Көптік жалғауын дұрыс жалға» ойынын жүргізуге болады. Шарты: дұрыс жалғанбаған көптік жалғауларын тауып, қатесін түзеу.



гүлдар оюдар

... ...


Оқушылардың білімін бекіту мақсатында үлестірмелі қимақағаздар таратылып, онымен жұмыс жүргізіледі.

Үйге тапсырмасына 5-жаттығу, 142 бет беруге болады.

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

Степногорск қаласының білім беру бөлімі

Заводской орта мектебі

Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ тақырыбы:

Зат есімнің жекеше, көпше түрі.

«»

 

 

 



 

 

Бастауыш сынып мұғалімі:



Құлмағамбетова Марал Жаскеновна.

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше, көпше түрі.

 

Сабақтың мақсаты: зат есімдердің жекеше, көпше тұлғада жұмсалатындығын түсіндіру.



Пәндік нәтиже: оқушыларға жекеше түрдегі зат есімдерді көпше түріне айналдыра білугеүйрету; қосымшаларын ажырата білу және дұрыс жалғай білуге баулу.

Тұлғалық нәтиже: оқушылармен пікірталасқа түсе алу,өз күшіне деген сенімділіктерін арттыру.

Жүйелі-әрекеттік нәтиже: сабақта алған білімін жаңа сабаққа байланысты берілген тапсырмаларды орындауда жүйелі қолдана алу.

Көрнекілігі: үлестірмелі қима материалдар, суреттер.

 

Сабақтың барысы:



Ұйымдастыру кезеңі-

Өткенді қайталау

-Тірек сызба бойынша жұмыс.



Сөз таптары

Зат есім Сын есім Сан есім Етістік

Кім?Кімдер? Қандай? Неше?Қанша? Не істеді? Не?Нелер? Қай? Нешінші? Қайтті

ЗАТ ЕСІМ

ЖАЛҚЫ ЖАЛПЫ

Баян бала Ақсу өзен Есіл мұхит Қытай ел Ұлытау тау Гагарин ғарышкер Құлагер жылқы

-өткенді қайталау:сөз таптары ,зат есім,жалқы ж/е жалпы зат есім бас әріппен жазылатын сөздер Жаңа сабақ-Осыдан кейін ереже оқушылардың қатысуымен түсіндіріледі. -Зат есім жекеше, көпше түрде айтылады. Кім? не? Сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің жекеше түрі дейміз: биші, аға, тау, өзен. -Кімдер? Нелер? Сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің көпше түрі дейміз: бишілер, ағалар, таулар, өзендер

 

 


Зат есім

 

ЖЕКЕШЕ КӨПШЕ



БАЛА - ЛАР

КӨШЕ - ЛЕР

ҚОЯН - ДАР

ӨЗЕН - ДЕР

АҒАШ - ТАР

ӘТЕШ - ТЕР

 

 



Оқулықпен жұмыс.

Көптік жалғаулары, оны сөздерге дұрыс жалғау жайлы түсінік беріледі. мәтіндерден, сөздердің ішінен зат есімнің жекеше, көпше түрін тапқызып, білімдері бекітіледі.

-Берілген сөздерді кесте бойынша орындарына жазу 142 б. 2 ж-ғу

 

Шығармашылық диктант



Зат есімнің жекеше түрін бір сызықпен, көпше түрін екі сызықпен сызу.

Аю, қасқыр, жолбарыс,

Арыстан мен піл, барыс

-          Ойыншықтар, тұрыңдар,

-          Ойын-сауық құрыңдар. (бір оқушы тақтада орындайды)

 

 



Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар Алдымнан жел еседі Кіп-кішкентай балалар Үлкен болып өседі (ауызша көпше түріндегі зат есімдерді атау)

Сөздік диктанты:

Қайықтар, қала, қалпақтар, қарындаштар, қасық.

Төмендегі тапсырмалар орындалады:

1. Зат есімнің жекеше түрін бір сызықпен, көпше түрін екі сызықпен сызу.

2. Зат есімнің жекеше түрін көпше түрге, көпше түрін жекеше түрге айналдыру.

 

 

«Көптік жалғауын дұрыс жалға» ойыны.



Шарты: дұрыс жалғанбаған көптік жалғауларын тауып, қатесін түзеу.

гүлдар кеседер қаладар оюдар қозыдар бояутар

...--------

----------

------------ ------- ...

 

Өздік жұмысы

Оқушылардың білімін бекіту мақсатында мәтін бойынша жұмыс жүргізіледі141б .4ж-ғу

-Қай жалғауларды көптік жалғаулары дейді

-Нұрдәулеттің қылығына қандай баға бересің?

-көптік жалғауы бар сөздерді теріп жаз (кітаптары,дәптерлері,құралдары,жеңімпаздар,сыйлықтар)

 

Сабақты қорыту. -балалар өздері мысалдар келтіре отырып, заттың атын білдіретін сөздер туралы алған білімдерін жүйелейді. –тірек сызба арқылы ережелерді қайталау

Үйге тапсырма беру

Бағалау.

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Степногорск білім беру бөлімі



Заводской орта мектебі

Қазақ тілінен ашық сабақ

Тақырыбы:Сөз таптарын пысықтау

 

Бастауыш сынып мұғалімі:



Габбасова Г.А.

 

 



 

 

 



 

 

Сабақтың тақырыбы: Сөз таптарын пысықтау.



Сабақтың мақсаты:Білімділігі: сөз таптары бойынша алған білімдерін тиянақтау,сөз таптарын сөйлем

ішінен тауып, оған сұрақ қоя білуге үйрету.



Дамытушылығы: оқушының сауатты жазуын, сөйлеу мәдениетін, тілін дамыту.Өздігінен қорытынды шығара білуге үйрету.

Тәрбиелігі: Отанына деген сүйіспеншілік,мақтаныш, ұлтжандық сезімін тәрбиелеу

Сабақтың түрі:Іскерлік-ойын сабағы.

Сабақтың әдісі:Топтау, ой қозғау, сын тұрғысынан ойлау, семантикалық карта,

«Бес жолды өлең» стратегиясы.



Сабақтың көрнекілігі: Жалаушалар, слайдтар,сандықша,үлестірме кестелер, бағалау парақтары.

Техникалық жабдықтар: Компьютер, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі;.

Психологиялық икем:

Армысың, алтын Күн!

Армысың, туған Жер!

Армысың, мектебім!

Армысың, достарым!

Армысыз, қонақтар!

2. Кіріспе әңгіме.

Ғасырлар тарихы бар,әсем табиғатымен әйгілі қазақтың жері

Жастығына қарамастан еліміз талай жетістіктерге жетіп, жылдан–жылға көркеюде, оның айғағы Астанамыз. Астана дүние жүзіндегі әсем қалалардың бірі. Кең байтақ елімізде, достық қарым-қатынаста 130–дан астам ұлт өкілдері өмір сүруде. Биік тауларында қыраны самғаған, жазық даласында тұлпары желіген, байтақ туған жеріміз-Қазақстан!

23 жыл өз бастамасымен халқын талай жетістікке жеткізген Елбасымыз Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев.

Осының бәрі Тәуелсіздік қалаған елдің, оның болашақ жастарының, сіздер үшін үлкен жетістік екенін естен шығармаңыздар.

3.Негізгі бөлім.

- Бүгінгі бекіту сабағымыздың тақырыбы: Сөз таптары.

Бүгін біз топтарға бөлініп жұмыс жүргіземіз. Әр топ өзінің топ жетекшісін таңдап алсын. Топ жетекшілері ортаға шықсын.

- Топ жетекшілері жалаушаның астындағы сұрақтарға жауап беріп, өз тобының атауын алады.

1-топ сұрағы: Біздің еліміз қалай аталады?

2-топ: Қазақстанның астанасы қай қала?

3-топ: Астанада әлемге әйгілі, өзге елдерден ерекшеленетін не бар?

4-топ: Біздің туған қаламыз қалай аталады?



1-топ: Бүркіт

2-топ: Сұңқар

3-топ: Қарлығаш

4-топ: Бұлбұл

- Мына сандықшаның ішінде әр топтың қандай сөз табымен жұмыс істейтіні жазылған. ( топ жетекшілері сөз таптары жазылған қағазды алады.)



Бүркіт Сұңқар Қарлығаш Бұлбұл

Зат есім Етістік Сын есім Сан есім

Топ жетекшілері интерактивті тақтаға өз сөз табын жазады. Топ жетекшілеріне бағалау парағы таратылады.

4. Үй тапсырмасын пысықтау.

Тапсырма: әр топқа кесте таратылады, оны толтыру керек

 


Сөз табы

Зат есім

Етістік

Сын есім

Сан есім

Нені білдіреді

 

 

 

 

 

Сұрағы

 

 

 

 

 

Түрлері

 

 

 

 

Әр топтан бір оқушы шығып кестені оқиды.

4. Дәптермен жұмыс.

- Балалар, біздің дәптермен жұмыс кезіндегі ұранымыз қандай?

Қолға қалам алайық, Салақтықтан қашайық,

Дәптерімізді ашайық. Әдемі етіп жазайық..

1. Күннің ретін жазу.

2. Көркем жазу.

3. Терме диктант.

Асан, ойнады, үлкен, жылы, көк, жеті, бар, биік, өседі, елу, тоқсан, жазды, он алты, алма, жүгірді, балапан, әсем, Көкшетау.



Сергіту сәті. « Қарлығаш боп ұш »

4. Оқулықпен жұмыс.

1- жаттығу. Ауызша орындау. Жазылмаған сөздерге сұрақ қою.

2- жаттығу. Мәтінді оқу, сөз таптарын анықтау.

4- жаттығу. Суреттегі заттардың атын атау. Ол сөздерге сын есім

тіркестіріп жазу.

5. « Сәйкестендіру тесті » интерактивті тақтада

1.     Зат есім қызық, әдемі, келбетті

2.     Етістік үшінші, бесеу, жеті

3.     Сын есім бала, ит, аға, кітап

4.     Сан есім бер, айт, жүр, кет

6. Шығармашылық тапсырма.

Суреттер бойынша сөйлемдер құрастыру.

Әр топтан бір оқушы шығады.

7. « Ой-толғаныс ». Семантикалық картамен жұмыс.

 


Сөз таптары

Зат есім

Етістік

Сын есім

Сан есім

Қазақстан

 

 

 

 

Жиырма

 

 

 

 

Толды

 

 

 

 

Егеменді

 

 

 

 

 

8. « Бес жолды өлең» стратегиясы

Әр топқа бес жолды өлең жазуға сөздер беріледі.

1-топ.

Зат есім: Қазақстан.



Сын есім: тәуелсіз, егеменді.

Етістік: гүлденді, өркендеу.

Сезім білдіретін сөз: Жайнай бер Қазақстан!

2 – топ.


Зат есім: Отан, арман.

Сын есім: тәуелсіз.

Етістік: толады, орындалады

Сезім білдіретін сөз: Жасай бер Қазақстан!

3 – топ.

Зат есім: Ел, тілек.

Сын есім: бақытты, баянды.

Етістік: орындалады, армандады.

Сезім білдіретін сөз: Жиырма жыл толғаны!

Синоним: Туған жер.

4 – топ.

Зат есім: Ата-баба, Қазақстан.

Сан есім: Ғасыр.

Сын есім: тәуелсіз, егеменді.

Етістік: тіледі.

Сезім білдіретін сөз: Гүлдене бер мәңгілік

Әр топтан бір оқушыдан шығып, шығарған өлеңдерін оқиды.

9. Қорытындыла

Сын есім Сан есім

Зат есім Етістік

10.Бағалау парақтарын жинап алу.

11. Үйге тапсырма беру: 5- жаттығу 14-бет.

 

 



 

 

 



 

 

 



Степногорск қаласының білім беру бөлімі

Заводской орта мектебі

Дүниетану пәнінен ашық сабақ тақырыбы:

Жануарлардың алуан түрлілігі.

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

Бастауыш сынып мұғалімі:

Зайнышова Г.Д.

 

 



 

 

 



 

 

 



Тақырыбы: Жануарлардың алуан түрлілігі.

Мақсаты: Білімдік:Оқушылардың білімін арттыра отырып, жануарлардың көп түрлілігі туралы түсінік қалыптастыру.Жануарлардың топтарға бөліну ерекшеліктерін түсіндіре отырып, білімдерін тереңдету. Дамытушылық:Логикалық ой-өрісін дамыту барысында тапқырлыққа,танымдық қабылдауын арттыруға дағдыландыру. Тәрбиелік:Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, ойын,топтастыру

Сабақтың типі: Жаңа ұғым беру

Көрнекілігі: суреттер,сөзжұмбақ

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу рәсімдері

Амансың ба Алтын күн!

Амансың ба Көк аспан!

Амансың ба достарым!

Сендерді көрсем қуанам!

Үй тапсырмасын тексеру «Өсімдіктердің сан алуандығы»

1.Қызыл кітапқа енген өсімдіктердің түрлері.

2.Дәрілік өсімдіктерің түрлері.

3.Бөлме өсімдіктері.

4.Дала өсімдіктері.

Тест

1.Біздің елде өсімдіктің қанша түрі өседі?

А.4000 В. 5000 с.6000

2.Қарағай қандай өсімдік тобына жатады?

А Қылқан жапырақты ағаш В.Бұталар тобына С.Шөптесін өсімдіктерге

3.Ағаш қандай ағзаға жатады?

А.Өлі В.жасанды С. тірі

4.Құрғақшылыққа төзімді өсімдік

А.Жантақ,сүттіген В.қызғалдақ С.қоңырбас

5.Бидай, сұлы, арпа

А.суыққа төзімді В.жылу сүйгіш С.жарық сүйгіш

6.Өсімдіктер нешеге бөлінеді?

А.1 В.2 С.3

7.Ең ұзақ жыл өсетін ағаш ?

А.Қайың В. Бетеге С . Емен

8.Қызыл кітапқа қандай өсімдіктер енеді?

А.азайып бара жатқан өсімдіктер

В.көп кездесетін өсімдіктер

С.барлық өсімдіктер

9.Өсімдік тіршілігі үшін қандай жағдайлар қажет?

А.жылу ,су,мұз,жер В.Жарық ,су,жер С. Жылу,су,жарық ,ауа,қорек

10.Өсімдік топтары нешеу?

А.2 В.3 С.4

Тест жауабын көрсетіп, өзін-өзі тексеру.

Өсімдіктерге қажетті заттар.Сызба арқылы үй тапсырмасын бекіту.

 

Сөзжұмбақ арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.



Сөзжұмбақ арқылы «Жануар» тақырыбын ашу.

SHAPE \* MERGEFORMAT



ж




ү




і




м




з




 




а




м




л




а




а




н




а




а




н




с




а




қ




ы




н




у




а




қ




р




б




ы




з




р




я




и




қ




 




 




 




 




 




 




1




2




3




4




6




1




2




3




4




5




6




5

Жаңа сабақ.

Кіріспе.

Өсімдіктер сияқты жануарлар да алуан түрлі болып келеді.Жер бетінде жануарлардың

түрлері өте көп. Ғалымдардың зерттеуі бойынша олардың

2 млн-дай түрі белгілі болды. «Жануар» сөзі парсының «джан-джанвар» деген сөздің екінші бөлігінен алынған. «джан-джанвар» қазақша-жануар әлемі, яғни дүние жүзіндегі тірі мақұлықтар дегенді білдіреді.



Жануарлар мынадай топқа бөлінеді:

 

SHAPE \* MERGEFORMAT



Жануарлар




Құстар




Қосмекенділер




Сүтқоректілер




Жорғалаушылар




Бунақденелілер




Балықтар

Әр топқа жеке суреттер беріп ерекшеліктерін айтқызу.

Құстар-8600 түрі бар.Айырмашылығы ұшады.

 

 

 



 

 

 



 

 

Балықтар.



Балықтардың 20 000 түрі бар. Олардың айырмашылығы жүзеді.

 

Қосмекенділер.



Қосмекенділердің-4000 түрі бар. Олардың айырмашылығы құрлықта да, суда да тіршілік етеді.

 

 



 

 

 



 

Сүтқоректілер

Сүтқоректілердің – 5000 түрі бар. Олардың айырмашылығы балаларын өз сүтімен асырайды.

 

 



 

 

 



 

Жорғалаушылар.

Жорғалаушылардың – 8000 түрі бар. Олардың айырмашылығы бауырымен жорғалайды.

Жәндіктер.

Жәндіктердің – 700 000 түрі бар.

 

 



 

ТАПСЫРМАЛАР:
1. Қай топқа жатады?
2. Түрі қандай?
3. Қайда мекендейді?
4. Немен қоректенеді?

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді оқытып,сұрақтарға жауап аламын.

Дәптерге жануарлардың топтарын жазғызамын. Төртбұрыштың ішіне әр топты тауып

санын ішіне жазу.

Құстар – 1

Балықтар - 2


Қосмекенділер – 3
Сүтқоректілер – 4
Жорғалаушылар – 5
Жәндіктер – 6.

 

Жаңа сабақты бекіту.

Жануарлар туралы жұмбақ құрастыру.

Үйге тапсырма: Жануалар әлемі тақырыбына кітапшалар жасау.

Бағалау.

 

Степногорск қаласының білім беру бөлімі



Заводской орта мектебі

Бейнелеу өнеріннен ашық сабақ тақырыбы:

 

Пейзаж.


 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

Бастауыш сынып мұғалімі:

Алпыспаева Ж.Е.

 

 



 

 

 



 

 

 



 

Сабақтыңмақсаты : а) Пейзаж жанры туралытеориялықмағұлмат беру 


ә) Оқушылардыңжылмезгілдерінбейнелеу 
дағдыларындамыту. 
б) Оқушылардыңтабиғатқадегенсүйіспеншілігін 
арттыру.
Сабақтыңтүрі : Жаңаұғымдымеңгертусабағы.
Сабақтыңәдісі : Түсіндіру, баяндау, практикалықжұмыс. 
Сабақтыңкөрнекілігі : Жылдыңтөртмезгілінеарналғанбелгілі 
суретшілер.
Пәнаралықбайланыс : Әдебиеттікоқу, дүниетану.
Сабақтыңжүрубарысы: І. Ұйымдастыру

ІІ. Жаңасабақ


1) Қызығушылықтыоятусәті .
-Оқушылар,сабағымыздыбастамасбұрынмынасуреттергеқарайықшы.
Мұнда не бейнеленген ?
-Табиғат 
-Жылдыңқаймезгілініңтабиғаты ?
-Табиғаттыбейнелеу тек біздіңсабағымыздаемес, соныменбіргеәдебиетте де ерекшеорыналады. Қандайөлең, шығармалардыбілесіңдер осы тақырыпқаарналғандеп 3 немесе 4 оқушыдансұраймын.
ІІ. Мағынанытану .
1) –Ендеше ,бүгінгібіздіңсабағымыздабіздердежылмезгілдерініңбірінбейнелейік.

Бейнелеуөнерінде де әдебиеттегідейжылмезгілін, табиғаттыБейнелеуді пейзаж депатайды. Пейзаж – табиғаткөрінісібейнеленгенкөркемшығарма. Пейзаж-француз сөзі. Бұл ландшафты, табиғаттыбейнелеу. Пейзаж дербес жанр ретіндеҚытайда,Жапониядажәнебасқашығыселдерінде, сондай-ақЕвропададамыған. 


-Бүгінгікүнніңжадын, тақырыптыдәптерлеріңежазыңыздар 
(Тақырып, күнніңжадыжазылған слайд шығады).
2) Табиғаттыбейнелеутехникасытүсіндіріледі.
- табиғаттыңадамөміріндегімаңызы 
- табиғаттыбейнелегендебасымтүстертуралы 
- біздіқоршағанортадатүрлітүстердіңкездесетіндігі 
- барлықтүстішеберлікпенпайдаланукеректігіжөніндеайтылады. 
3) Оқушылардыңпрактикалықжұмысқадайындығытексеріледі.
4) Практикалықжұмыстыбастау . Өзіқалаған 
жергесалғансуреттерініледі, оғанқалғандарыөзбағаларынбереді.

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



ІІІ. Ой толғаныс.
Сөзжұмбақ
1) Табиғатаясындажүріпсуретсалудықалайайтады?
2) Қазақтыңатақтысуретшісі ?
3) Графика , живопись, мүсінөнеріжиынтығықалайаталады ?
4) Қазіргізаманталбынаөтеқажеттіөнер ?
5) Бояудыңтүрі ?
6) Затқатүскенсәуленіқалайатаймыз ?

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



1. БелгілісуретшілердіңмысалыИ.Ливитанның 
"Алтын күз"т.б. суреттері , авторларыкөрсетіледі.
2. Пейзаж дегеніміз не болды?
3. Үйгетапсырма : Жұмыстыүйденаяқтаутапсырылады. 
4. Бағалау 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 

Масленица

 


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет