Мақсаты : мектепке дейінгі ересек жастағы балаларда мүсіндеудің көмегімен бейнелердің пішіні мен мазмұны бойынша байқағыштығы мен эстетикалық қабылдауын,қиялын қалыптастыру.
Мүсіндеу сабағының негізгі міндеттері
1 2 Оқушылардың шығармашылық ойының дамуы.Сондықтан сабақ барысында балалар тек белгілі бір затты жасап қоймай сол жұмыс барысында олардың тұлғалық ой өрістерінің белгілі бір қасиеттерінің дамуын қадағалау.
Өз еріктері бойынша заттарды мүсіндеуе , оларды бейнелеудегі тәсілдері мен құралдарын дербес іріктеуе үйрету,баланың шығармашылығын , қиялын дамыту.
Елбасымыз Н.Ә. Назарбаевтың биылғы жылғы Жолдауында
оқыту үрдісіне қазіргі заманғы әдістемелер мен технологияларды енгізу, педагогтар құрамының сапасын арттырудың маңызы зор делінген. Осы Жолдауды қолдай отыра, оқушыларға білім берудегі басты мақсат жеке ұрпақтың білім деңгейін көтеру және жан-жақты жеке дамыған тұлға қалыптастыруға міндеттіміз.
Мүсіндеу сабақтарында екі жұмыс түрі қолданылады: Белгілі бір затты көшіру ойлау, қиял негізінде жұмыс жасау
Бастауыш сыныптарда ойдың, қиялдың негізіндегі жұмыстарға мән беріледі. Қиялдау мүмкіндігі бар болғандықтан оқушыларды да осы түрі қызықтырады. Бұл олардың осыған дейін көріп-білгендерін жалпылауға мүмкіндік береді.
Бастауыш сыныптарда ойдың, қиялдың негізіндегі жұмыстарға мән беріледі. Қиялдау мүмкіндігі бар болғандықтан оқушыларды да осы түрі қызықтырады. Бұл олардың осыған дейін көріп-білгендерін жалпылауға мүмкіндік береді.
Ермек сазбен жұмыс сабақтары дұрыс жоспарланып, қызықты материалмен жабдықталып, оқушылар белсенділік танытса, онда әр баланың жасаған дүниесі де өте қызықты болып шығады.
Оқушылардың жетістіктерін сыныптастарға, ата-аналарға, ұстаздарға көрсетудің маңызы зор. Осы мақсатта балалар шығармашылығымен таныстыру үшін түрлі көрмелер ұйымдастырылады. Бірнеше сайыс кезеңдерінен кейін тек бір-екі жұмыс қана жеңіп шығады.
Оқушылардың жетістіктерін сыныптастарға, ата-аналарға, ұстаздарға көрсетудің маңызы зор. Осы мақсатта балалар шығармашылығымен таныстыру үшін түрлі көрмелер ұйымдастырылады. Бірнеше сайыс кезеңдерінен кейін тек бір-екі жұмыс қана жеңіп шығады.
Көптеген мұғалімдер жыл соңында есеп беру көрмелерін өткізіп жатады. Соның өзінде барлық жұмыстарды көрсету мүмкіндігі болмайды.
Бастауыш сыныптарда оқушылардың қандай жетістіктерге қол жеткізгендігін жиі көрсетіп отыру керек. Ол үшін мұғалім сыныптың артқы жағындағы бос орындарға көзге көрнекті дүиелерді орналастыра алады. Жыл барысында барлық оқушылар өз қолдарымен жасалған заттарды көрсете алу керек. Қайта-қайта бір балалардың заттары көрсетілген дұрыс емес.
Мектепте осындай көрмелерді ұйымдастыратын арнайы бөлме болғаны абзал. Сол кезде ғана барлық экспозицияларды көруге мүмкіндік болады.
Қазіргі кезде ғылым мен техниканың даму деңгейі әрбір оқушыға сапалы және терең білім беруіне жағдай жасап отыр
- оқушының пәнге деген жеке қызығушылығын оятады; - танымдық қабілеттілігін қалыптастырады; - оқушыны шығармашылық жұмысқа баулиды; - мұғалімнің уақытын үнемдейді; - қосымша мәліметтер береді. - оқушы материалды қалай меңгергендігі байқалады; - оқушы білімін тұрақтандыруға көмектеседі; - ізденуге жетелейді, қызықтырады; - бұйымды талдау нәтижесінде оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеті артады; Жаңа технологияларды сабақта қолданудың тиімділігін қашан да жолға қоярымыз анық.