Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданы,
Шыңғырлау ауылы, Л.Қылышев атындағы
Шилі орта жалпы білім беретін
мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Тукенова Алмагуль Абаевна
|
Сыныбы: 2 «а»
|
Күні: 3.02.16 ж. пәні: Дүниетану
|
Тақырыбы:
|
Өсімдікке су және топырақ керек
|
Мақсаты:
|
Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар туралы түсінік беру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
- өсімдіктер туралы толық мағлұмат бере отырып,
- олардың тіршілігін түсіндіре алады;
- жұмысты өз бетінше,топпен жоспарлап,бағалай алады;
- жұмыс барысында жауапкершілікті сезінеді.
- алған мәліметтерді талдап,өз білімдерін бағалай алады;
- түсінігін топтап,жүзеге асыра алады.
- оқушының сөзі жүйелі,қисынды,
- қорытындыны дәлелдей алады.
|
Тапсырмалар:
|
Жаңа тәсілдер: «Бірге ойлаймыз», «Ойлан әрі талқыла», топтық, жұптық әңгіме, жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар.
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:
АКТ қолдану: визуалдандыру,белсенді тақтамен таныстырылым, ғаламтор
желісінен алынған материалдар.
Оқыту формасы: Жеке, жұптық,топтық, жаппай
|
Бағалау:
|
Формативті бағалау: ынталандыру мақсатында
«Қолпаштау», «Басбармақ»
Кері байланыс:
«Нысана» д.д.
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе:
|
2 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал:
Табиғат күлімсірер күніменен
Ән айтар бұлбұл сайрап түніменен
Көркіне көз тоймайды табиғаттың
Сұлулықты сүйе біл шыныменен.
Топ ережесін қайталау.
Оқушыларды топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Шаттық шеңберіне тұрып бәрі бірге өлең айтады.
|
Үй тапсырмасы:
|
7 мин.
|
«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша берілген сұрақтар бойынша сәйкестендіру.
1 – топ: Өсімдікті неге тірі ағза деп атайды?
Өсімдік тірі ағза: қоректенеді, өседі, қурайды, көбейеді, тыныс алады
2 – топ: Өсімдіктің қандай пайдасы бар?
Өсімдік: Сусын, ем, ауа, тағам, жеміс, дәрі, кітап
3 – топ: Жапырақтың қызметі қандай?
Жапырақ: Өсімдік бойындағы суды буландырады, ауаны тазартады көмірқышқыл газын сіңіреді, оттегін шығарады, қант, крахмал жасалады, жапырақ арқылы өсімдік тыныс алады.
Барлық топқа: Өсімдік қалай көбейеді?
Өсімдіктің көбеюі: тұқымнан, тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс
|
|
Тұсаукесер:
|
3 мин.
|
“Күн көзін бұлт баспасын”
Ойын шарты: берілген сұрақтарға жауап беру арқылы экраннан күн көзін шығару
- өсімдік мүшелерін ата?
- өсімдік топтарын ата?
- тамыр қандай қызмет атқарады?
- сабақ қандай қызмет атқарады?
- тұқымның түрлерін ата?
- жапырақтың қызметі қандай?
"Сен білесің бе?"
-Өсімдік өсу үшін не қажет?
|
Тамыр, сабақ, жапырақ,
Бұта, шөп, ағаш
Тамыр – өсімдікті топыраққа бекітеді. Өсімдікті топырақтан қоректендіреді.
Сабақ – тыныс алуға қатынасады.
Жапырақ арқылы өсімдік тыныс алады, судың артық мөлшерін буландырады.
(жарық, ауа, су, жылу, топырақ)
|
Негізгі бөлім:
|
1 мин.
2 мин.
2 мин.
5 мин.
8 мин
5 мин.
|
«Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар.
- Топырақ деген не?
- Топырақтың негізгі қасиеттерін ата.
“Мағынаны тану” кезеңі
Өсімдік – тірі ағза. Ол үнемі өсіп, өзгеріп отырады: өседі, жапырақ жаяды, гүлдейді, түйіндейді, жеміс береді.Өсімдік өзіне қажетті қоректі өлі табиғаттан алады. Соның бірі –
су. Суы жеткілікті өсімдік жайқалып өседі.(Суретпен жұмыс)
- Су өсімдікке не арқылы келеді?
Топырақ арқылы.Топырақтағы қоректі заттар сумен араласып ериді. Өсімдіктің тамыры суды бойына сіңіріп, келесі мүшелеріне жібереді. Шіріндісі көп топырақ өсімдік өсуіне өте қолайлы.
-Шірінді қайдан пайда болады?
Жыл сайын қураған өсімдіктердің жапырақтары сумен араласып,оның құрамын байытады. Барлық топырақта бірдей шірінді көп бола бермейді.Ондай топырақты қолдан тыңайтады.
-Тыңайту үшін не керек деп ойлайсыңдар?
- көң, құстың саңғырығы, шымтезек, қарашірік.(суретпен жұмыс)
«Терең танысайық» кезеңі
Оқулықпен жұмыс.
- Мәтінді тізбектей оқыту.
- Мәтінмен жұмыс жүргізу.
- Өсімдіктің өсуіне судың, топырақтың әсері қандай?
- Еріген тұздарды өсімдік қайдан алады?
- Өсімдіктің бойында судың бар екенін қалай білуге болады?
|
Сұрақтарға жауап береді.
Топырақ дегеніміз жердің өсімдік өсетін құнарлы, үстіңгі қабаты.
Топырақта неғұрлым шірінді көп болса, соғұрлым ол құнарлы болады және өсімдік жақсы өседі.
Топырақтың ең басты қасиеті құнарлылығы.
|
Қорытынды:
|
5 мин.
|
“Ой толғаныс” кезеңі. (проблемалық сұрақтар)
- өсімдік тіршілігі үшін не қажет?
- өсімдіктер адам өміріне қаншалықты әсер етеді?
- егер өсімдік болмаса жер бетінде не болар еді?
Дәптермен жұмыс
1 – тапсырма:
Өсімдікке қажетті жағдайлар
2 – тапсырма:
Қайсы өсімдік суды көп қажет етеді?
Тест тапсырмалары:
1.Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар:
В) жарық, ауа, су, қорек, жылу
2. Өсімдік:
Б) тұқымнан дамиды
3. Топырақ арасындағы өсімдік мүшелері:
Ә) тамыр
4. Өсімдікке сабақ не үшін керек?
А) Тамырдан қоректік заттарды басқа мүшелерге жеткізу үшін
5. Құрғақ жемістерге:
А) бидай, түйебұршақ
«Ойлан әрі талқыла» әдісі бойынша топтық жұмыс.
1 – топ: Топырақ неліктен бұзылады? (күтім болмаса, жаңбыр мен қардың мөлшерден көп болуынан)
2 – топ: Топырақты қорғау үшін не істеу керек? (таза ұстау, құнарландыратын жағдайлар жасау)
3 – топ: Топырақтың құрамына нелер жатады? (көң, құстың саңғырығы,
шымтезек, қарашірік)
Барлық топ: Топырақтың қандай түрлері бар? (қара, сор)
IV. Бекіту
"Ой түйіндеу" кезеңі
«Құм, тас, су» ойыны.
Ойынның шарты: «Құм»дегенде әр жерде оқушылар шашыраңқы болып отырады, «тас» дегенде өз қолымен мүсін жасап қатып қалады, «су» дегенде толқын болып қозғалады.
V. Қорытынды.
«Даналық қоржыны» әдісі арқылы су туралы берілген мақал – мәтелдерді құрастырып, оқу, мағынасын ашу.
1 – топ. Су – тіршіліктің көзі
2 – топ. Судың да сұрауы бар
3 – топ. Сулы жер – нулы жер
Сонымен бүгінгі сабағымызда нені білдік?
* Өсімдік өсу үшін қандай қажеттіліктер бар екен?
* Топырақты тыңайту үшін нелер керек?
|
– су, топырақ, ауа, жылу
(гүлдер)
|
Бағалау:
|
3 мин.
|
"Күн шуақтары" әдісі арқылы өзін-өзі бағалау (қызғылт - өте жақсы, сары - орташа, жасыл - төмен).
|
|
Үйге тапсырма
|
2 мин.
|
Өсімдікке су және топырақ керек. Мәтінін оқып, мазмұндау
«Су – тіршіліктің көзі» тақырыбында шағын шығарма жазу.
|
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |