Қазақ тілі "Біздің отбасымыз" 3 сынып
Сілтеме: А. Қайырбекова 3 «А»-сыныпқа арналған қазақ тілі кітабы
Жоспар
Мақсаты:
Отбасы туралы жалпы түсінік қалыптастыру. Өз отбасылары туралы нақты мәлімет беруге дағдыландыру. Үлкенді құрметтеп, кішіге көмек беруге үйрету. Оқушылардың есте сақтау мен ойлау қабілеттерін, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, топтық жұмыстарды орындау арқылы іскерлікке машықтандыру, оқушының сөздік қорын молайтып, тіл байлығын дамыту. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақ міндеттері:
1.Оқушылардың білім-біліктілігін сұрақ- арқылы анықтау;
2.Әр оқушыны өзіндік ойын жеткізу арқылы сөйлеу мәдениетін дамыту;
3.Өмірде қолдана білуге машықтандыру;
Сабақ қадамдары:
1.Жаңа сабақты игеру;
2.Тұжырымды ой айту.
Күтілетін нәтиже:
1.Ойларын жетік жеткізе біледі;
2.Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды;
3.Жұмыс нәтижесі көрсетеді.
Тапсырмалар:топтастыру әдістері; постермен жұмыс, компьютерлік сөзжұмбақ, диалогтік тәсіл.
Түйінді идея: Нақты ойлау арқылы ой қорыту;
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақ әдісі: Блум таксономиясы; СТО; диалог, топпен жұмыс, қозғалмалы топпен жұмыс;
Көрнекілігі: үлестірмелі парақша, оқулық, кестелер;
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:3мин
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.4мин
IIІ.Жаңа сабақ 7мин
ҮI. Блум таксономиясына құрылған тапсырмалар; 23мин
Сергіту сәті 2мин
V. Рефлексия. 4мин
VІ. Үйге тапсырма 1мин
ҮІІ. Бағалау парақшасы 3мин
І. Топқа бөлу (түрлі-түсті таяқшалар арқылы) 2мин
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Сөзжұмбақ. (сөздік жұмыс)
4
2
1 3 5
О Т Б А С Ы
6
1. они
2. дедушка
3. ребенок
4. старшый брат
5. младшая сестра
6. младшая сестра
2.Жаңа сабақ 4 мин
Кітаппен жұмыс.
Берілген мәтінді түсініп оқу, аудару. (топпен жұмыс, берілген мәтінді топпен отырып оқиды, аударады)
1-тапсырма
Біздің отбасымыз
Біздің отбасымыз үлкен. Отбасымызда жеті адам бар. Олар: атам, әжем, әкем, анам, ағам, қарындасым және мен. Атам мен әжем – зейнеткерлер. Әкем фирмада жұмыс істейді. Анам асханада жұмыс істейді. Ағам – студент. Қарындасым бірінші сыныпта оқиды. Мен үшінші сыныпта оқимын.
3. Блум таксономиясы бойынша білімдерін бақылау; 4мин
І. Білу. «Миға шабуыл» әдісі.
2-тапсырма
Берілген мәтін бойынша сұрақты дұрыс қойып жауап беру.
1.Біздің отбасымыз қандай?
2.Отбасында неше адам бар?
3.Олар кімдер?
4.Атам мен әжем кім?
5.Әкем қайда жұмыс істейді?
6.Анам қайда жұмыс істейді?
7.Ағам кім?
8.Қарындасым нешінші сыныпта оқиды?
9.Мен нешінші сыныпта оқимын?
ІІ. Түсіну. «Ой қозғау» сатысы 5мин (Ресурс тарату)
Мәтін бойынша сұрақ? (әр топ 3 сұрақ жазып бір-бірімен сұрақтарын ауыстырып жауап береді)
Сергіту сәті 2мин(видео көрініс арқылы)
ІІІ. Қолдану. 6мин
Әр топ берілген сөздерден төрт сөйлем құрап жазады.
І топ
Отбасымыз, бұл, біздің.
Бар, менің, інім.
Ертегілер, ініме, мен, оқимын.
Жақсы, отбасымды, мен, көремін.
ІІ топ
Шағын, отбасым, менің.
Сыныпта, үшінші, мен, оқимын.
Әдемі, менің, анам.
Отырмын, сабақ, оқып, мен.
ІІІ топ
Оқып, газет, отыр, атам.
Үйім, үлкен, менің.
Маржан, аты, анамның, менің.
Он , әпкем, төрт, менің, жаста.
ҮІ топ
Мектепте, әпкем, менің, оқиды.
Інім, кішкентай, бар, менің.
Апарады, әжем, мектепке, менің, мені.
Жақсы, атам, мен, көремін, әжемді, мен.
ІV.Талдау 5мин
«Қай топ жылдам?» 4мин топқа берілген жұмбақты шешу.
Маған да, саған да,
Жақын туыс бес адам.
Ұш әріптен тұратын.
Онға оқы, солға оқы
Өзгермейді еш одан.
Бәрі-де өз жұртың
Айтады, қане кім атын?
(ана, апа, аға, іні, ата)
V. Жинақтау. Класстер құру.
Кері байланыс:
Оқушы жауабын бағалау: 2мин
5 Үйге тапсырма: «Менің отбасым» шағын эссе жазып келу. 1мин
Бағалау парақшасы:
Аты-жөні_______________________________________________________________________
Жаңа сөздерді білемін Мәтінді аудара аламын Сұрақты дұрыс қоя аламын Сұраққа дұрыс жауап беремін Сөздерден сөйлем құраймын Жұмбақты шеше аламын Класстер құра білемін Жаңа сабақты түсіндім Қорытынды баға
Бағалау шкаласы:
«5» -8 ұпай
«4»-6 ұпай
«3 »-5ұпай
Біздің отбасымыз _______________?
______________________________________________________________________________________________________________Отбасында ______________адам бар?
______________________________________________________________________________________________________________
Олар _________________________?
______________________________________________________________________________________________________________
Атам мен әжем __________________?
______________________________________________________________________________________________________________
Әкем ______________ жұмыс істейді?
______________________________________________________________________________________________________________
Анам ______________жұмыс істейді?
______________________________________________________________________________________________________________
Ағам _______________?
______________________________________________________________________________________________________________
Қарындасым __________________________ сыныпта оқиды?
______________________________________________________________________________________________________________
Мен ____________________ сыныпта оқимын?
______________________________________________________________________________________________________________
Бағалау парақшасы:
Аты-жөні_______________________________________________________________________
Жаңа сөздерді білемін Мәтінді аудара аламын Сұрақты дұрыс қоя аламын Сұраққа дұрыс жауап беремін Сөздерден сөйлем құраймын Жұмбақты шеше аламын Класстер құра білемін Жаңа сабақты түсіндім Қорытынды баға
Бағалау шкаласы:
«5» -8 ұпай
«4»-6 ұпай
«3 »-5ұпай
Бағалау парақшасы:
Аты-жөні_______________________________________________________________________
Жаңа сөздерді білемін Мәтінді аудара аламын Сұрақты дұрыс қоя аламын Сұраққа дұрыс жауап беремін Сөздерден сөйлем құраймын Жұмбақты шеше аламын Класстер құра білемін Жаңа сабақты түсіндім Қорытынды баға
Бағалау шкаласы:
«5» -8 ұпай
«4»-6 ұпай
«3 »-5ұпай
Сабақ жоспары "Отбасы мүшелері"
1. Сабақтың тақырыбы: Отбасы мүшелері.
2. Сабақтың мақсаты. Білімділік: Отбасы мүшелері туралы әңгімелеу, оқыту, тақырыпқа байланысты жазбаша, ауызша жұмыстар орындау арқылы білімді нығайту.
Дамытушылық: Тақырып бойынша, оқыту, жазу арқылы олардың сөйлеу әрекетіне жол ашу.
Тәрбиелік: Олрды татулыққа, ойға жүйрік болуға, ізденімпаз болуға баулу.
3. Сабақтың түрі: аралас
4. Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, оқыту, сұрақ- жауап
5. Жұмыс формалары: топтық, жұптық, жекелей.
6. Көрнекілігі: сөйлем құрау, сөздер, тақта
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу ауа- райы, күз туралы аздап әңгімеге шақыра отырып ойларын сабаққа аудару.
II Сабақтың мақсатымен таныстыру: Осы тақырып бойынша білімдеріңді молайту, есте сақтау қабілетін арттыру, отбасында тату болуға үйрету.
III Үй жұмысын тексеру: Ереже, Үндестік заңына байланысты, жаңа сөздерді сұрау.
IV Жаңа сабақты түсіндіру: Мақалды талдау
Мәтінмен жұмыс.
Оқулықпен жұмыс
Тірек сызбадағы сөздер
Сергіту
V Сабақты түсіндіру: Балалар отбасын әдетте үш тұлға құрайды: әке, ана, бала.
Ендеше мына мақалға назар аударайық:
Әке- асқар тау,
Ана-бұлақ,
Бала-құрақ.
Осы мақалдың мағынасын қалай түсінеміз? Әке тау сияқты мықты, биік қорған. Ана су тәрізді өмірдің нәрі. Бала- тауда ағып жатқан су жағасындағықұрақ (шөп ) сияқты, яғни бала ананың қамқорлығымен өседі.
Мәтінді өзара оқып шығады, көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып көшіріп жазу. Оны жазып болған оқушылар аударады.
Мәтінге сұрақ қойып өздері жауап береді.
Оқулықтағы деңгейлік тапсырмаларды орындау. Оқушылар өздері деңгейлікті орындау керек.Орындап болған оқушы жауабын оқиды, айтады, кейбірі тақтаға жазып көрсетеді.
Тақтадағы тірек сызбада мәтін сөйлемдері жазылған, қасындағы екі қатарға, дұрыс, дұрыс емес деген жазуға белгі қойылады + деген, яғни мәтіндегі сөйлемдердің дұрыс дұрыс еместігін анықтау
Екінші тақтаға сөздерді топ-тобымен бөліп жазу.
Кісі есімдерімен адамға қатысты сөздер бөлек теріліп жазылады. Заттық мағналық сөздер. Іс әректті білдіретін сөздер.
Мына сөздерді : Мақпал, Бақытгүл, жағдай, жақсы, біз, Жәнібек,келеді, ата, кеше, ауыл, олар, қуаныш, жұмыс, үй, апа, амандасайын, күтеміз, сәлеметсізбе, ол, барамыз.
VI Сергіту сәті: Анашым
Шет жүрсем сағынарым,
Жабықсам- шағынарым.
Анашым- бір өзіңсің
Табынарым.
VII Сабақты қорытындылау : Деңгейлік тапсырмаларын сұрау: Тақтаға жазып көрсету: Зат есім+зат есім
Сын есім+ зат есім
Зат есім + етістік
Есімдік +зат есім Оқушылар ойланып тақтаға мысалдар жазады, оны дәптерлеріне жазып алады.
VIII Үйге тапсырма: Отбасына байланысты 5 мақал-мәтел жазып келу.
Бағалау.
Тақырыбы: Ұлттық ойындар
Күні: 00.00.20__ж.
Сынып: 3
Тақырыбы: Ұлттық ойындар
Мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,
септеулік шылауларды түсіндіру, сауатты сөйлеу мен жазуға үйрету;
б) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,
қызығушылықтарын оятып, танымдық көзқарастарын
қалыптастыру;
в) тәрбиелік: өз елін, жерін сүюге, мемлекеттік тілді құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Түрі: аралас
Әдісі: сұрақ - жауап, ой қозғау, мағынаны тану, жаттығу, талдау
Көрнекілігі: сүреттер, кітап
Сабақтың барысы:
1. Үйымдастыру кезеңі:
- оқушылармен сәлемдесу
- оқушыларды түгелдеу
- сабаққа дайындықтарын қадағалау
Үй тапсырмасын тексеру:
Үй тапсырмасын қорыту.
Жаңа сабақты түсіндіру, мақсатттарымен таныстыру.
айнала – вокруг теуіп жүр - катается
аппақ – белым-бело тамаша – замечательно,прекрасно
1 – тапсырма. «Ұлттық ойындар» мәтінімен топтық жұмыс.
1. Мәтінді оқу
2. Мәтін бойынша сұрақтар құрау
3. Мәтінді мазмұндау
4. Мәтіндегі тірек сөздерді табу
2 - тапсырма. Берілген суреттерге қарай отырып, сұраулық шылауларды пайдаланып, сұрақ қойыңдар.
3 - тапсырма. Берілген сөйлемдерден септеулік шылауларды табыңдар.
Септеулік шылауларды қолданып өздерің сөйлем құраңдар.
Сөзжасам
1. ім 2. бен 3. ді 1. Менің көзім қара. 2. Адам көзбен көреді.
3. Көзді желден қорғау керек.
4. де көз 5. ілдірік 4. Дұрыстап көзде. 5. Мен көзілдірік кидім.
6. Әкем көз ілді. 7. Інім көзігіп, қатты ауырды.
6. ілу 7. ігу
Сабақты қорыту: білемін, білдім, білгім келеді.
Үй тапсырмасы: Диалогты құрау және жаңа сөздерін жаттап алу.
Бағалау
Сабақтың тақырыбы: Азық-түлік.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Азық-түлік» тақырыбы бойынша оқушылардың 2-сыныпта алған білімдерін саралау және бекіту. О және ө дыбыстарының айтылуы мен жазылуын пысықтау.
Тәрбиелік: Оқушыларға азық-түлік жайлы тәрбиелік мәні бар әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Саналы түрде аталған тақырып бойынша сөйлей білуге үйрету.
Сұраулық шылауларды орынды қолдана білу дағдысын дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма беру.
1. Аударма жұмыс бойынша азық-түліктің атауларын еске түсіріу арқылы оқылым, айтылым, тыңдалым әрекеттері бойынша жұмыс.
2. «Иә, жоқ» сөздерін орынды, саналы қолдану барысын жалғастыру. Осы мақсатта 2-тапсырманы орындату.
3. Керекті сөздерді пайдаланып, 3-тапсырмадағы сөздерді қосып, сөз тіркестерін дұрыс жасауға баулу мақсатында тапсырманы ауызша және жазбаша орындату.
4. Сурет бойынша оқушылардың есте сақтау қабілетін жандандыру үшін жемістердің атаулары арқылы сөз тіркестерін жасату.
5. Сұрақ-жауап арқылы І және ІІ жақта сөйлеу дағдысын дамыту үшін 5-тапсырманы жұптық түрде орындату.
6. Аз, көп сөздерінің мағынасын аударма арқылы қайталатып, сызба бойынша берілген 6-тапсырманы жазбаша орындату.
7. О және ө дыбыстарының айтылу мен жазылуын пысықтау үшін 7-тапсырмадағы сөздерді ауызша және жазбаша орындату. Үлгі эталонын ұсыну.
Ү л г і э т а л о н ы
Көп, өрік, картоп, төрт, отыз
|
Сабақ жоспары
3-сынып Қазақ тілі
Тақырып: Менің атам мен әжем.
Мақсаты: 1.Ата мен әже туралы сөйлей білу.
2.Сөйлемдерде сөздерді қолдана алу.
3. Тән дыбыстар пен сөздерді сөйлемде қолданып, өз жұмысын бағалай алу.
Критериялары:1. Сөйлемдердің түрлерін анықтай алу .
2.Сөздерді дұрыс қодана алу.
3.Өз ойын қағаз бетіне түсіріп, дәлелдей алу.
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әс-әрекеті
|
|
В
5м
А
С
5м
5м
8м
В10-12м
В5м
5м
|
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар бір-бірлеріңе сәттілік тілеңдер.
Оқушылар шеңбер құрып тұрады да бір-біріне сәттілік тілейді.
Содан кейін оқушылар үстелдің үстінде жатқан қызыл, жасыл,көк түті смайлдардан өзіне ұнаған түсін таңдап алады.
Сол түстерге қарап үш топқа бөлініп отырады.
Үй тапсырмасын «бинго» ойынымен тексеріледі.
Өткен сабақта танысқан жаңа сөздер жазылады оқушылар сол сөздердің қасына аудармасын жазуы керек.Бірінші жазған оқушы «БИНГО»-деп айтады, сол кезде оқушылар жазуларын тоқтатады да сол оқушының аудармасын тыңдайды.Егер қате болса қай сөз қате екенін айтады, ал егер барлығы дұрыс болса ол «5»-деген баға алады тағы да сол уақытта дұрыс жазып шыққан оқушылар болса барлығы жоғары бағаланады.Оқушылар өз жұмыстарына аттарын жазып өткізелі.
Тамақтану
|
Оқиды
|
Тату
|
Көреді
|
Ата-ана
|
Сүйікті
|
-Өткен сабақтарда біз нелер туралы сөйлестік?
Саб.мақсаты мен нәтижелерімен таныстыру
-Консультирование өткізу
Консультация өткіземін:
Оқушыларды топтарға бөліп, рөлдерді бөлеміз.Әр оқушы топ ішінде өз рөлін таңдап алады.
(Топта жұмыс істеу ережелерін еске түрсіріп қою)
Олар:1.Лидер;2.Бақылаушы;3.Баяндаушы;4.Секретарь.
Әр топқа бағалау парағы беріледі, топтағы лидер критериялардың көмегімен бағалап отырады.
№
|
Аты-жөні
|
Үй тап.
|
Сөйл құр.
|
Гр тап.
|
Мәт. жұм
|
Сұр жау.
|
Қор
баға
|
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Тапсырма (жұппен жұмыс)
Жаңа сөздерден жіктік жалғаулары мен аыспалы осы шақ қосымшаларын қолдана отырып сөз тіркестерін немесе сөйлем жазып шығу.
Сөздік:
зейнеткер – пенсионер
өткізу – проводить
құрметтеу - уважать
Үлгі:
Сын есім+зат есім
Зат есім+етістік
Сын есім+зат есім+етістік
А) 2-3 сөз тіркестері
В) 3-4 сөз тіркесін жазу, қатесіз
С) 5 Сөз тіркесі 1-сөйлем,сауатты жазу.
Критериялары:
А.Сөз тіркестерін және сөйлемдерді дұрыс , қатесіз жазу.
В.Ауыспалы осы шақ жұрнағын дұрыс қоя білу.
С.Сөз тіркестерінің және сөйлемдердің мағынасы мен орын тәртібі.
2. «Миға шабуыл» стратегиясы:
Үлгі бойынша «ата» және «ұл» сөздерін тәуелде.
1ж. менің әке+м
2ж. сенің әке+ң
2ж. сіздің әке+ңіз
3ж. оның әке+сі
Бағалау критериялары:
Сергіту «разминка»
Қара жорға биінен үзінді...
«Тірек сызба» стратегиясы:
Мәтінмен жұмыс:
Менің атым – Мақтақыз. Жазғы демалысты ауылда өткіздім. Онда атам мен әжем тұрады. Олар – зейнеткер. Атам 63 жаста, әжем 61-де. Жазғы демалыста атам мен әжеме көмектестім. Олардың үй жануарлары бар. Олар: қой, сиыр, жылқы, түйе.
Ауыл адамдары ата-әжемді құрметтейді. Мен де оларды жақсы көремін.
1. Мәтіндегі қыздың аты кім?
2. Мақтақыз жазда қайда демалды?
Бағалау критериялары:
А. Тақырыппен байланысы
В.Суреттер арқылы мәтіннің мағынасын ашуы
С. Мәтінмен байланысын дәлелдеу.
Бағаланып күнделікке қорытынды бағасы қойылады.
Қорыту:
Білемін
|
Нені білдім?
|
Неден қиналдым және түсінбедім
|
|
|
|
|
Үйге:
ІІІ. Сұрақтар құрастыру.
ІІМенің атам мен әжем тақарыбына диалог құрастыру
І. Ауыл туралы монолог құрастыру
|
Тыңдайды
Топқа бөлініп отырады
Жұмысқа дайындалады
Топтағы рөлдерін бөледі
ЖО-ОО, ЖО-БО
Жұптасып отырады
ЖО-ОО, ЖО-БО
Жұптасып отырады Жұппен жұмыс
Формативті бағалау стратегиясы: Жұптағы бірін-бірі бағалау
(Тәжірибе картасын жасайды.) Өз рөлдерін атқарады.
Ресурстар: плакат, фламастер,қарындаш, мәтін
Бір-бірінің жұмысын смайликтің суреттерімен бағалайды.
ВЕН диаграммасын толтырады.
Өзін-өзі бағалау парағына сабақтан алған көңіл күйлерін смайликтермен көрсетіп, түсінбеген жерлерін жазады
|
|
|
Сыныбы: 3
Мерзімі:
Уақыты:
Сабақтың тақырыбы: Күнделік- менің құжатым.
Сабақтың мақсаты: Диалогтік оқыту (сұрақ- жауап)әдісін қолдана отырып, оқушылардың қазақ тілінде сөйлеу дағдыларын дамыту; жіктік жалғауды еске түсіре отырып, оны сөйлемдерде қолдана білу .
Сабақтың міндеті: Күнделік – менің құжатым тақырыбы бойынша жаңа сөздермен танысу, сұрақ- жауап арқылы өз ойын, пікірін еркін жеткізе білуге үйрету, жеке, жұптық, топтық жұмыс барысында ынтымақтастыққа, өзінің оқуына деген жауапкершілік сезімдерін тәрбиелеу.
Қолданылатын модульдер:
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
Оқыту үшін бағалау, оқуды бағалау әдістері.
Оқытуда АКТ- ны пайдалану.
Сыни тұрғыдан ойлау.
Оқудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялық іс- әрекеттер: «Ой тастау», «Кластер»әдісі (АКТ), жеке,жұптық, топтық жұмыс, «Сөйлемді дұрыс құрастыр» (АКТ), «Алтын балыққа арналған аквариум» (3 ойын), (қорытындыға) - «Инсерт» тәсілі, «Бесбармақ» әдісі. 3 оқушыны зерттеу үшін «Lesson Stadi» әдісі.
Күтілетін нәтиже:Диалогтік оқыту барысында оқушылар тілді түсінеді, қазақ тілінде сөйлеу дағдылары қалыптасады және өмірде қолдана алады, жіктік жалғауды сөйлемде таба алады.Ынтымақтастық әрекеті арқылы топта өзіне-өзі, өзгені бағалауға үйренеді.Оқушылар мұғалімнің жетелеуімен сабақтың тақырыбын анықтай алады. Топта жұмыс жасауға үйренеді, өз оқуларына деген жауапкершілік пайда болады.
Бағалау парағы. «Бағдаршам» әдісі бойынша.
|
Бөлімі
Уақыт өлшемі.
|
Бөлімнің мазмұны
|
Мұғалім іс- әркеті
|
Оқушы іс- әрекеті
|
Бағалау
(формативті, жиынтық)
|
Ресурстар
|
Кедергілер
|
|
|
І. Кіріспе
7 мин.
|
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Психологиялық атмосфера құру.
3. 3 топ құру.
|
Амандасу.
Оқушылар тұрғызып, «Көңілді би» сергіту сәтін өткіземін.
Оқушыларға буынға бөлінген қима қағаздар беремін.
Оқушыларға бүгінгі күнге сәттілік тілеп, «Алтын ережені» еске түсіреміз.
|
Оқушылар амандасады, шеңберге тұрып, сергіту сәтін орындайды.
әрбір оқушы буын арқылы өз жартысын тауып, шыққан сөз бойынша тиісті орнына отырады.
Оқушылар ережені өздері айтады.
- тәртіп сақтау;
- белсенділік таныту;
- ұйымшылдық;
- Жауапкершілік;
|
«жақсы, өте жақсы».
|
«Көңілді би» сергіту сәтінің бейнеролигі.
1 слайд.
Буынға бөлінген сөздер (кі-тап, дәп-тер, сөз-дік) 2 дана
«Алтын ереже» жазылған слайд
2 слайд.
|
оқушылардың өз пікірін айта алмауы;
қазақ тілінде сөздік қорының аздығы;
өз ойын қазақ тілінде толық жеткізе алмауы;
бір-бірінің пікір білдіруін сұрай алмауы (мысалы, «Сен неге олай ойлайсың?»-деп.
|
|
ІІ. Тұсаукесер.
10 мин.
ІІІ. Негізгі бөлім.
|
4. Өткенді еске түсіру, бекіту.
Өткен тақырыпты еске түсіру үшін оқушыларға А3 форматты қағаз таратылады, олар
«Кластер»әдісі арқылы бойынша «Менің оқу құралдарым» тақырыбын постерге салады. Кейін АКТ-да әр топ кезекпен шығып, тақтадағы Кластерді толтырады.
5. Үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа тақырыпты анықтау үшін сұрақ қойылады.
Оқушыларға көмек ретінде ребус беріледі.
Сабақтың мақсаты айтылады.
«Диалогтік оқыту әдісін қолдана отырып, оқушылардың қазақ тілінде сөйлеу дағдыларын дамыту;
Тақырып туралы мағлұмат беру.
|
бүгінгі сабақтың ерекше екенін айтамын, сәттілік тілеймін.
Өткен сабақта не өттік?
Дұрыс.
Оқушыларға А3, маркерлер таратамын.
Шыққан топқа сұрақ қойып отырамын.
Тақырыпты бекіту үшін СТО сұрақтарын қоямын
І топқа- Сен оқу құралдарын қалай ұстайсың?
ІІ- топқа Оқу құралдары не үшін қажет?
ІІІ- топқа Оқу құралдарын неліктен таза ұстау керек?
Үй тапсырмасын 1-2 баладан сұраймын.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін сендерге ребус беріледі.
Оқушыларға ребусты шешкен кезде сөз және жұрнақ шығатынын айтамын.
Сонымен тақырыбымыз қандай екен?
Дұрыс.
Сабағымыздың тақырыбы «Күнделік- менің құжатым».
Оқушыларға слайд көрсетемін, тақырып туралы мағлұмат беремін.
|
Оқушылар А-3 форматына салады.
Дайын болған топ шығып, қорғайды.
Тақпақ жаттау.
1-2 оқушы шығып, жаттаған тақпақтарын айтады.
Оқушылар ребусты топта шешеді.
Шешкен кезде «Күнделік» сөзі шығады.
Оқушылар шыққан сөзді қағазға жазады.
Әр топтан бір-бір оқушы сөзімен шығады, осылай сөз оқылып, тақырып анықталады.
«Күнделік».
|
Формативті бағалау.
Оқушыларға өздерін, өзгелерді бағалау парақтарын таратамын, түсіндіремін.
Әр тапсырма сайын оқушылар өздерін, өзгелерді бағалап отырады.
Жақсы. Өте жақсы.
Жиынтық бағалау.
|
А3 форматы, түрлі түсті маркерлер, стикерлер.
Ребустар.
№3 слайд.
күнделік.
|
жалпы топтық шешім қабылдар алдында өз идеяларымен бөлісе алмауы;
- Уақыт тапшылығы;
- Топқа жұмыла алмауы;
- Кейбір оқушыларының қысқа жауап беруі;
- Бірінші кезекте ұялшықтық, сенімсіздік сезімдері
|
|
|
Жаңа сөздермен танысу.
Тапсырма.
Жаңа сөздерді қолдана отырып, диалог құрастыру.
|
Жаңа сөздерді ең алдымен өзім оқимын.
Оқушыларға жаңа сөздер жазылған қағаз беріледі.
Мұғалім 1- тапсырманы түсіндіреді.
|
Оқушылар бірнеше рет оқиды.
Оқушылар топта жаңа сөздерді қолдана отырып, диалог құрастырады.
Постерге жазып 2 оқушы шығып қорғайды.
|
Топта оқушылар өзара бағалап отырады.
|
Интерактивті тақтадағы жаңа сөздер слайды.
4 слайд.
|
|
|
5 мин
5- мин.
|
Тапсырма.
АКТ.
«Сөйлемді дұрыс құрастыр.
Интерактивті тақтадағы тапсырма.
Сергіту сәті.
«Қара жорға» биі.
Тапсырма.
«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі.
|
Мұғалім тапсырманың ережесін түсіндіреді.
Мұғалім тапсырманың ережесін түсіндіреді.
Оқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады.
|
Интерактивті тақтада әр топқа 2 сөйлемнен беріледі, олар сөйлемді дұрыс орналастырулары тиіс.
оқушы шығып басына алтын балықтың маскасын киеді, орындыққа отырады. Қалған топтың оқушылары кез келген сұрақтар қояды, жауап бере алмаса, топ мүшелеріне көмектесуге болады.
|
Бағалау парақтары
АКТ
Қай топтан шықса, сол топтың балалары сол баланы бағалайды.
|
5 слайд
«Алтын балыққа» арналған маска, орындық.
|
|
|
ІҮ. Қорытынды бөлім.
5 мин.
|
Сабақты бекіту.
Сөздерді сипаттау
Не туралы
2-3 сын есім
Етістік
Жалпы фраза
Үйге тапсырма.
«Менің күнделігім» тақырыбына шағын эссе жазу.
«Инсерт» әдісі
«Бесбармақ» әдісі бойынша рефлексия жүргізіледі.
Тақырыпты жақсы түсінсе бармақты жоғары, орташа түсінсе, бармақты көлденең, түсінбесе, бармақты төмен түсіреді.
|
Мұғалім сабақты қорытындылайды. «Синквейн» әдісі бойынша тақырыпты қорытындылаймыз.
Әр топқа бір сөз беріледі, оқушылар сол сөзге сипаттама береді.
1-2 оқушының Бағалау парағын алып, неге олай бағалағанын дәлелдейді.
|
Әр топқа бірдей тапсырма.
Оқу құралдары оның ішінде
І-топ- «Кітап»
ІІ топ- «Күнделік»
ІІІ топ- «Дәптер»
Әр топ өз сөздеріне сипаттама береді.
Мысалы:
І топ- Кітап-
оқимыз, ашамыз, баға қойылады
қызық, әдемі, үлкен
қағаздан жасалған
ІІ топ-Күнделік
ашамыз, жазамыз
әдемі, үлкен
қағаздан жасалған
ІІІ-топ- Дәптер
ашамыз, жазамыз, баға қойылады
әдемі, таза
қағаздан жасалған
|
Формативті бағалау.
|
|
|
Жеміс - жидектер бағы
|
Достарыңызбен бөлісу: |