Ақмола облысы Зеренді ауданы Қызылсая орта мектебі
Алиева Балапан Болатқызы
Туған жылы: 1964 жыл, 7 қазан
Білімі: жоғары
Мамандығы : тарих мұғалімі
Диплом бойынша: тарих және құқық
Бітірген оқу орны: Алматы қыздар педагогикалық институты
Бітірген жылы: 1987 жыл
Еңбек өтіілі:29 жыл
Санаты: І (дәреже)
Қызмет орны:Қызылсая орта мектебі
Проблемасы: Тарихты сын көзімен талдай отырып, келешекті
бағдарлайтын, шығармашылықпен жұмыс істеп,
дұрыс қорытынды жасай алатын оқушыларды
тәрбиелеп шығару.
«Жаңа технология арқылы ҰБТ-ға дайындаудың тиімді жолдары» шеберлік сабағы
Шеберлік сабағының жоспары:
Мақсаты мен міндеті:
мұғалімдердің тәжірибесін жетілдіру және кәсіби дамуына ықпал ету
мақсатында, оқушыларды ҰБТ -ге дайындық барысында теориялық
және практикалық жағынан кәсіби қолдау көрсету.
Күтілетін нәтиже:
1. Оқушыларды сабақта алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйретеді; 2. ҰБТ-ға сапалы дайындық ұйымдастырады; 3. Оқушыларды 100 пайыз оқу үлгеріміне талаптандырады; 4. ҰБТ-ның сапасын және орташа ұпайын жоғарылатады.
Тақырыбы:
«Тарих пәнінен оқушыны ҰБТ-ке дайындауда сын тұрғысынан ойлау
технологиясының тиімділігі »
"Қазақстандағы 1916 жылғы
ұлт-азаттық қозғалыс"
Сабақтың әдісі:
СТО стратегиялары
Топтық жұмыс
Ой шақыру
РАФТ
Құрал-жабдықтар:
Компьютер
Постер
Маркер
Суреттер
Интерактивті әдіс-тәсілдер
“Алты қалпақ” әдісі
.
Сабақтың барысы:
-Ұйымдастыру кезеңі
- Топқа бөлу
І Қызығушылығын ояту
- Ой шақыру стратегиясы
/жеке, топпен/
Суретке қарап өз ойларыңызды
қағазға жазыңыздар
Мағынаны тану:
/Мәтінмен жұмыс/
І топ
1916 жылғы Ұлт- азаттық қозғалыстың себебі, сипаты
ІІ топ
1916 жылғы Ұлт- азаттық қозғалыстың қозғаушы күштері, басшылары
ІІІ топ
1916 жылғы Ұлт- азаттық қозғалыстың жеңілу себебі, тарихи маңызы
Галереяда ой шарлау:
1916 жылғы ұлт –азаттық көтеріліс тақырыбына байланысты сәйкестендіру тест тапсырмасы
+
Жауабы
Мазмұны
А) Себептері
2, 3, 7
1. Бұқара халықты қара жұмысқа алу барысындағы чиновниктердің озбырлығы
Б) Сылтауы
1, 6
2. Қоныстандыру саясатының кең өріс алуы
В) Нәтижелері
4, 5, 8
3. Қазақтардың жерін еш бақылаусыз тартып алу
4. Үкімет көтерілісті түпкілікті түрде басып жанши алмады
5. Көтеріліс қазақ халқының ұлттық сана сезімі мен саяси белсенділігінің өсуіне ықпал етті.
6. 1916 ж. 25 маусымдағы патша Жарлығы
7. Бірінші дүние жүзілік соғыс
8. 1916 ж көтеріліс Ақпан революциясының бастамасы болды.
1916 жылғы ұлт –азаттық көтеріліс тақырыбына байланысты сәйкестендіру тест тапсырмасы
Жерлер
Жауабы
1916 ж көтерілістің басшылары
А) Торғай даласы
4
1. Т. Бокин С. Ниязбеков
Б) Орал облысы мен Бөкей Ордасы
5
2. Т. Рысқұлов
В) Ақмола даласы
3
3. Ә. Майкөтов, С.Сейфуллин
Г) Жетісуда
1
4. Ә. Жанкелдин, А. Иманов
Д) Сырдария облысында
2
5. С. Меңдешев, Ә. Әйтиев
1916 жылғы ұлт –азаттық көтерілістің барсысын кестеде көрсетілген даталар мен мәліметтерді пайдалану арқылы өзара сәйкестендіру
Жылдар
Жауабы
Болған оқиғалар
1. 1916 ж. 25 маусым
Патша үкіметінің жергілікті орындары болыстармен бірлесіп, тізім жасап, қазақ кедейлерін майданға аттандырып жатты
2. 1916 ж. шілде
Майданға 19 бен 43 жастың аралығыдағы қазақтар, өзбектер, қырғыздар және Сібірдің басқа да халықтарынан әскерге адам алынсын деген жарлық шықты
3. 1916 ж. шілде
Ереуілтөбе деген жерде 14 албан болысының жігіттері өліспей-беріспеуге ант берді
1916 жылғы ұлт –азаттық қозғалыс жайлы қандай қосымша тарихи-көркем шығармаларды білесіңдер? Кестемен жұмыс
№
Авторы
Шығарманың аты
1
2
3
ІІІ. Ой толғаныс
РАФТ әдісі бойынша ойтолғау жазу ұсынылады.
Р-роль: қазақ шаруалары, батырлар, болыстар,
жергілікті жұмыстар;
А-аудитория: аға сұлтан,болыстар, сарбаздар,патша
үкіметі,қазақ зиялылары;
Ф-формасы: арыз-өтініш, үндеу, шағым, үгіт-насихат, т.б.
Т-тақырып: жер мәселесі, ел қорғау, билікті қолдан
шығармау,әлеуметтік-тұрмыстық жағдай.
RAFT стратегиясы – Оқушы қандайда бір объектіні алып, сол рольге еніп өз ойын жазады. Бұл стратегияны қолдануда бала сол зат туралы ойын жазба түрде, бірінші жақта хабарлайды. Мысалы: Мен қазақтың қара домбырасымын. Менің күмбірлеген қоңыр үнімді ұнатпайтын қазақ жоқ. Мен әр қазақтың төрінде ілулі тұрамын. Мен адамның көңіл – күйін шектерім арқылы жеткіземін. т.с.с
Қорытынды:
Де Бононың «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі.
Ақ қалпақ
Ақ түс таза қағаз беті сияқты алалықсыз және объективті. Фактілер, ақпарат, сұрақтар негіз болады.
Қандай ақпаратымыз бар? Айтылған пікірді растайтын немесе жоққа шығаратын қандай фактілер бар? Қандай ақпарат қажет? Жетіспейтін ақпаратты қалай аламыз? Қандай сұрақтар қойып, жауап алуымыз керек?
Қызыл қалпақ
Қызыл түс ашуды, шиеленісті білдіреді. Қызыл қалпақта адамды эмоциялар, сезу, сезімдер билейді. Осыған байланысты менде қандай сезімдер туындайды?
Сары қалпақ
Сары түс – күн көзінің, тіршілік түсі. Сары қалпақтағы адам оптимизмге толы, ол артықшылықтарды іздестіреді. Не себептен осыны істеу керек? Артықшылықтары қандай? Бұл кім үшін пайдалы? Артықшылықтар қалай пайда болады? Осының пайдалы жақтары бар ма? Қандай жағдайларда бұл пайдалы болады?
Қара қалпақ
Қара түс – қараңғылық, қаһарлық, бір сөзбен айтқанда – суық. Қара қалпақта адам қауіптілік танытады. Бұл көмектеседі ме? Қандай қателер бар? Кемшіліктері қандай? Бұл идея жүзеге аса алады ма?
Жасыл қалпақ
Жасыл қалпақ – өсімдіктердің, молшылықтың, табыстылықтың түсі. Жаңа идеялар туындап, шығармашылық бастауын алады. Осы жағдайда не істей аламыз? Баламалы идеялар бар ма? – деген сұрақтар туындайды
Көк қалпақ
Көк қалпақ – аспан түсі. Ол ұйымдастыру және басқарумен байланысты. Неге қол жеткіздік? Болашақта не істеу керек?
Сіздің сабағыңызға өзгеріс не үшін қажет?
"Аяқталмаған ой"
Бүгін мен білдім...--------------
Қиындық туғызды...------------
Енді мен...------------------------
Мен үйрендім...-----------------
Маған маңызды болып...------
Мұғалім сөзі: (Қорытынды сөз)
«Мектептің тірегі де, тілеуі де оқыта білетін мұғалім» деп,- Ахмет Байтұрсынов айтқандай, қазіргі білім беру саласында оқытудың озық технологияларын меңгермейінше жас ұрпаққа заман талабына сай жан-жақты білім беру мүмкін емес.
«Жаман ұстаз ақиқатты өзі айтып береді,жақсы ұстаз оқушыны өз бетімен ізденуге итермелейді» дегендей,- осы технологиялармен жұмыс істегенде зеттеу жүргізіп ақыры нәтижеге жеттім.
Кері байланыс орнату:
(Кері байланыс – адамның өзі куә болған оқиғаға немесе басқалардың әрекетіне айтылған пікірі.)
“Алтын белгі” үміткерлерінің ҰБТ бойынша сынақ – тестілеудің қорытындысы