Едилова Жанылсын Кошербаевна Маңғыстау облысы Ақтау қаласы Гимназия сыныптары бар М.Әуезов атындағы №20 жалпы орта білім беру мектебі Ашық сабақ



бет1/3
Дата22.08.2017
өлшемі2,33 Mb.
#24619
түріСабақ
  1   2   3
Маңғыстау облысы Ақтау қаласы

Гимназия сыныптары бар М.Әуезов атындағы

20 жалпы орта білім беру мектебі


бастауыш сынып мұғалімі
Едилова Жанылсын Кошербаевна

Маңғыстау облысы Ақтау қаласы

Гимназия сыныптары бар М.Әуезов атындағы

20 жалпы орта білім беру мектебі



Ашық сабақ

Қазақ тілі пәні

2-сынып

«Лепті сөйлем»


Өткізген: Едилова Жанылсын Кошербаевна

Сабақтың тақырыбы: Лепті сөйлем

Сабақтың мақсаты:1.Лепті сөйлем туралы толық түсінік беру және

өз беттерінше сөйлем құрастыра білуге

жаттықтыра түсу.Дауыс ырғағына қарап сөйлем

түрлерін ажырата білуге үйрету.

2.Мейірімділікке, көтеріңкі көңіл-күй сыйлай білуге

тәрбиелеу

3.Байланыстыра сөйлеу,мәнерлі жазу машықтарын жетілдіре

түсу,әсем жазу арқылы өз еңбегін дұрыс ұйымдастыра білуге

баулу.

Сабақтың көрнекілігі: ребус, тірек сызбалары,дөңгелекшелер, интерактивті тақта, «көңіл-күй тақтасы»,ойынға арналған материалдар

Сабақтың түрі: Жаңа білімді хабарлау сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтастыру,әңгімелеу, салыстыру

Пәнаралық байланыс: ана тілі,математика, дүниетану, өзін-өзі тану, музыка.
Сабақтың жүрісі:


Сабақтың бөлімдері

Жасалатын жұмыстардың мазмұны

Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың назарын сабаққа аударып, кітап-құралдарын түгендеу.




Ребус шешу «Сөйлем»

-Қандай сөз шықты?

-Бұл сөз туралы не айта аласыңдар?Кім ережесін еске түсіреді?


Дайындық бөлімі

*Осы сөйлем туралы білімдерін жүйелеу үшін тест жұмысын ұсынамын.

-Мен сұрақ қоямын, сендер дөңгелекшелерді көтеру арқылы дұрыс жауапты таңдайсыңдар.

Тест жұмысы

1.Сөйлем неден тұрады?

А.Сөзден Ә.Буыннан

2.Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?

А.Сөйлемдегі сөздер бөлек жазылады

Ә.Сөйлемдегі сөздер бірге жазылады.

3.Сөйлемнің алғашқы сөзі қандай әріптен басталып жазылады?

А.Бас әріптен басталып жазылады

Ә.Кіші әріппен жазылады

4.Сұраққа жауап алу мақсатында айтылатын сөйлемнің түрін тап.

А.Сұраулы сөйлем

Ә.Хабарлы сөйлем

5.Сөйлем айтылу мақсатына қарай қаншаға бөлінеді?

А.Үш түрге Ә.Екі түрге
(тест жауаптары тыңдалып, А жауаптарының дұрыстығы ескертіледі)
Тренинг жүргізу

-Біз сөйлем туралы білімімізді жүйеледік.Енді бір сәт ойланайықшы.Далаға шыққанда ең бірінші көзіміз қайда түседі?

Күнді кейде не басады? Бүгін біз сол бұлттарды тазартып,Күнге де, өзімізге де көтеріңкі көңіл-күй сыйлайық.














Бұлттардың тапсырмалары:

1.Жаңбыр жауғалы тұрған сияқты (хабарлы сөйлем)

2.Жаңбыр жаумай ма?(сұраулы сөйлем)

3.Алақай,күн жарқырады! (лепті сөйлем)

-Күнге қатысты қуанышты , көтеріңкі сөйлемдер тапқызып айтқызу




Жаңа сабақ

Қану, ренжу, өкіну,

Мақсатым соны сездіру.

Ұранды да айтамын,

Қарқындап барып қайтамын.

Ме н ылғи да айғайлай бермеймін,

Қуана да, күле де білемін.

Кейде өкініп, ренжісем де,

Көбіне көтеріңкі , көңілді жүремін.(Леп белгісі)
-Ендеше, кітаптың 81-бетін ашайық.

-Бүгінгі танысатынымыз- ЛЕПТІ СӨЙЛЕМ.


Оқулықпен жұмыс

240-жаттығу

Екі оқушы рольге бөліп оқиды.

Сөйлем соңындағы тыныс белгісіне назар аударып,

Дауыс ырғағына мән беру арқылы лепті сөйлемнің

көтеріңкі көңіл-күй сыйлайтынына назар аударту
ЕРЕЖЕ:

Адамның көңіл-күйін, сезімін білдіретін сөйлемді лепті сөйлем дейміз.Олар көтеріңкі дауыспен айтылады.Лепті сөйлемнің соң леп белгісі (!) қойылады.
Тақтамен жұмыс

241-жаттығу

1-нұсқа 2-нұсқа

Сыныпта өнерлі Мектеп ауласына әдемі

оқушылар көп. гүлдер егілген

(Осы сөйлемдерді сұраулы, лепті сөйлемге айналдыру)
Сурет бойынша әңгіме құрау

244-жаттығу

Мәтінге ат қою.Сөйлемнің үш түріне бір сөйлемнен айту

және жазу.

Сергіту сәті

«Әрқашан күн сөнбесін!» өлеңіне билеу

Өз бетімен жұмыс

242-жаттығу

Алақай, жасасын сөздерін қатыстырып сөйлемдер құрастыру.



Бекіту



Ойын «Адасқан сөйлемдер»

-Әкем шаңғы әкелді.

-Қар қалың жауды.

-Ауа райы қандай жақсы!

-Алақай, әкем шаңғы әкелді!

-Қар қалың жауды ма?

-Балалар қайда?


Қорыту

Үйге тапсырма беру, 245-жаттығу

Бағалау

-Қодарыңдағы дөңгелешелерді қалаған бет-бейненің қалташасына салыңдар.


-сабақ ұнады -сабақ ұнаған жоқ




Маңғыстау облысы Ақтау қаласы

Гимназия сыныптары бар М.Әуезов атындағы

20 жалпы орта білім беру мектебі




Ашық сабақ

Математика пәні

3-сынып

«Баға,сан,құн шамалары»


Өткізген: Едилова Жанылсын Кошербаевна

Тақырыбы: Баға, сан , құн шамалары



Мақсаты: 1.Оқушыларға баға, сан, құн туралы түсінік беру,күнделікті өмірмен байланыстыру.

2. Оқушыларға экономикалық білім беру.

3.Оқушылардың есептеу дағдыларын жетілдіру

Көрнекілік: интерактивті тақта, кеспе цифрлар, сызбалар

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, салыстыру

Сабақ түрі: саяхат сабақ

Жүрісі:


Сабақтың бөлімдері

Сабақтың мазмұны


Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Кітап-құралдарын түгендеу


Дайындық бөлімі

-Біз бүгін сабағымызда бағалар әлеміне саяхат жасаймыз.

-Баға деген сөзді естулерің бар ма? Ол қайда кездеседі? (сабақта да, дүкенде де баға ұғымы бар екенін айтып өтемін)

Саяхатқа шығу үшін алдымен оған дайындаламыз.

Бізге ол үшін алдымен жақсы білім керек.Білімдеріңді тест жұмысы арқылы тексеремін.

1. Кез-келген сан мен 1-дің көбейтіндісінің мәні неге тең?

А . нольге тең Ә .бірге тең Б. сол санға тең

2. х•19=0 теңдеуінің мәні неге тең?

А. О Ә. 1 Б шешімі жоқ

3. 4000:100

А. 4 Ә. 40 Б. 400

- Енді біз саяхатқа толық дайынбыз.



Жаңа сабақ

- Бағалар ең көп кездесетін жер ол дүкендер.Біз бүгін үш дүкенді аралаймыз.Ондағы заттармен танысып, бағаларын салыстырамыз. Нәрселер сатып аламыз.

-Қай дүкенге баратынымызды білу үшін жұмбақ шешейік.

Жоқ өзінде бас та, қас та мойын да

Ұзындығы жазулы тұр бойында.(сызғыш)

-Сызғыш қай дүкендерде сатылады?

(Абди кеңсе тауарлар әлемі)

-Дүкенде өзіңді қалай ұстауың керек?

Есеп: Сызғыш 100 теңге, дәптер 20 теңге.Мен екі дәптер,3 сызғыш сатып алсам, қанша теңге төлеуім керек?

Сызбамен түсіндіру

Бағасы

саны


құны

100

3

?

20

2




Құны дегеніміз-сол заттар үшін төленетін ақшалар саны.

Дүкенде басқа нелер бар? Осы заттарды қатыстырып есеп құрастырайық.

Дәптер-40 тг.3 дәптер қанша теңге тұрады?Сатып алынған үш дәптердің құны қанша?

-Енді келесі қандай дүкенді аралайтынымызды білу үшін жұмбақ шешейік.

Сырты қатты, іші тәтті.

Аспай піскен , қайнамай түскен

Азық- түлік

Дүкенннің есігі құлыптаулы тұр.Оны ашу үшін кітабымыздағы 2-тапсырманы орындап жіберейік

-Дүкенде нелер бар екен? Олардың не сатып алып тұрғанын есептей аламыз ба?



Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет