Интерьер жилого помещения



Дата27.05.2018
өлшемі445,36 Kb.
#40874
түріУрок
Интегрированный урок технологии, информатики казахского языка.

Технология, информатика және қазақ тілі пәндері кіріктірілген сабақ

Учитель технологии Курбатова Л. В., учитель информатики Иващенко Т.Л., учитель казахского языка Масалимова Б.Е.


КГУ «Гимназия № 6 г. Семей»
Что нам стоит дом построить? Взять и нарисовать!

Жұмыла көтерген жүк жеңіл!

Тема: Интерьер жилого помещения.

Тақырыбы:Тұрғын бөлменің интерьері

Цель урока: Показать учащимся возможность эффективного взаимодействия нескольких учебных дисциплин на одном уроке– технологии, информатики и казахского языка. Познакомить с интерьером жилого помещения.

Сабақтың мақсаты:Оқушыларға бір сабақ барысында технология, информатика және қазақ тілі пәндерінің тиімді әрекеттестік мүмкіндігін көрсету. Тұрғын бөлменің интерьерімен таныстыру.

Вид урока по форме проведения: комбинированный, нетрадиционный с элементами игры.

Сабақтың түрі: аралас, дәстүрлі емес, ойын элементтері бар

Задачи урока:

Сабақтың міндеттері:

образовательные:

  • познакомить учащихся с понятием интерьер жилого помещения;

  • выявить качество и уровень овладения знаниями и умениями, полученными на предыдущих уроках по данной теме;

  • проверить способность к творческому мышлению и самостоятельной деятельности.

білімділік:

  • тақырып аясында жалпы түсінік қалыптастыру

  • өткен сабақтарда осы тақырып аясында алған білім, дағдыларының деңгейін анықтау

  • шығармашылық ойлау және дербес жұмыс жасай алу қабілетерін тексеру

воспитательные:

  • воспитывать интерес к работе дизайнера.

  • способствовать формированию ответственного отношения к учёбе, готовности и мобилизации усилий на выполнение заданий;

  • воспитывать культуру учебного труда, экономного расходования времени.

тәрбиелік:

  • дизайнер жұмысына қызығушылығын арттыру

  • сабаққа деген жауапкершіліктерін, тапсырмаларды орындауға деген қабілеттерін қалыптастыру

  • уақытты үнемді, тиімді пайдалана білуге тәрбиелеу

развивающие:

  • развивать творческие способности, логическое мышление, память;

  • развивать лексические, орфографические навыки, навыки аудирования и говорения на казахском языке;

  • развивать познавательный интерес, навык моделирования в SweetHome 3D;

  • формировать навыки самоконтроля, навыки работы в коллективе.

дамытушылық:

  • логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту

  • тақырып аясында алған білімдерін қазақ тілі пәнімен ұштастыра отырып тілдесім, жазылым, айтылым қабілеттерін дамыту

  • өз-өзін бақылауға және ұжымда жұмыс істей білуге дағдыландыру

Материалы и оборудование (сабақтың көрнекілігі мен жабдықтары): компьютерный класс c установленным ПО SweetHome 3D, презентация «Интерьер жилого помещения».

Профориентационные задачи: Развивать представления учащихся о профессиях, связанных с дизайном интерьера: “дизайнер”, “стилист”

Кәсіби бағыт мақсаты: интерьер дизайнына қатысты «дизайнер», «силист» сияқты мамандықтар жайлы түсініктерін кеңейту

Ход урока.Сабақтың барысы:

1 Организационный момент (приветствие, проверка готовности к уроку).

Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру, тілдік ортаға бейімдеу.

2. Изучение нового материала.Жаңа сабақ

Учитель технологии(технология пәні мұғалімі):
- Дом – это место, где человек отдыхает, живет. Здесь он может предаться размышлениям, зная, что ему никто не помешает заняться любимым делом, развлекаться в кругу близких друзей. Для всего этого должен быть соответствующий интерьер квартиры.

Учащиеся разбиваються на группы по 4 человека и обсуждают понятие в течении 2 мин.

- Как Вы думаете, что такое интерьер?

- Үй- адам демалатын, өмір сүретін, тұратын жері. Өз үйінде адам ешкімнің кедергісінсіз армандайды, сүйікті ісімен айналысып, өз жақындарымен көңіл көтере алады.Осының бәріне үйдің ыңғайлы, лайықты интерьері болған жақсы.

- Сендер қалай ойлайсыңдар интерьер деген не өзі?
Если обратится к словарю, то понятие интерьер обьясняется так:
«Интерьер, в переводе с французского, - "внутренний". Иными словами, это внутренний мир дома, складывающийся из отдельных вещей. Большое значение при этом имеет расположение предметов, а также их взаимосвязь.»

- Француз тілінен аударғанда интерьер – «ішкі» деген мағынаны білдіреді. Былайша айтқанда дербес заттардан құралған үйдің ішкі көрінісі. Бұл жерде заттардың орналасуы мен олардың байланысына көп назар аударылады.



При выборе или оформлении жилища особое внимание уделяют его основным качествам. Информацию о них вы должны были подготовить выполняя домашнее задание.

Үй таңдағанда немесе оны безендіргендеосы жағдайға көңіл аударады. Бұл туралы ақпаратты сендер үй тапсырмасы ретінде дайындап келу керек болатынсыңдар.

Группа 6

Функциональные качества способствуют нормальным условиям жизни семьи. У каждого помещения в квартире есть свое назначение: кухня служит для приготовления пищи, спальня – для отдыха.

Поэтому, чем рациональнее планировка, чем удобнее расставлена мебель и оборудование, тем комфортнее жилье.



Функционалдық қасиеттері – отбасының күнделікті өміріне жағдай жасайды.Пәтердегі әр бөлменің өз қызметі бар: ас бөлмесінде ас дайындалады, жатын бөлмеде ұйықтайды.Сондықтан да жобалу, жиһаздардың орналасуы қаншалықтыдұрыс болса, тұрғын үйде соншалықты жайлы болмақ.

Гигиенические качества – это обеспечение акустической (звуковой) изоляции, хорошего воздухообмена, нормальной тепловоздушной среды. Все это учитывается во время строительства.

Гигиеналық қасиеттері – дыбыстық оқшаулау, ауа алмасу, жылылық сақтау сияқты жағдайларды қамтамасыз етеді.

Под эстетическими качествами  интерьера понимают гармонию вещей и пространства, их целостность и согласованность. Выбирают, как расположить вещи в пространстве, их соответствие друг другу, отделку поверхностей. Цветовое и световое оформление.



Эстетикалық қасиеттің астарында заттардың үндестігі, үйлесуі жатыр. Түстерді, жарықты қолдану.

Композиция интерьераэто особое расположение и соотношение его составных частей: мебели, светильников, бытового оборудования

Интерьердің композициясы – жиһаз, шырағдан, тұрмыстық техниканың маңызды оналасуы, арақатынасы.

Учитель информатики.

Ребята, сегодня на уроке мы будем создавать компьютерную 3D-модель в программе SweetHome 3D дома своей мечты с внутренним интерьером.



Ученица класса изложила краткие сведения о программе.

SweetHome 3D - это бесплатная программа для дизайна интерьера, с возможностью просмотра в 3D. Программа рассчитана на людей, которым необходимо сделать дизайн интерьера быстро: от перестановки мебели, до дизайна уже существующего дома. Обилие подсказок помогут Вам создать план своего дома и расположить мебель. Вы можете чертить стены Ваших комнат на основе загруженного плана Вашего дома, а затем перетаскивать на план образцы мебели из каталога, упорядоченного по категориям. С каждым изменением 2D плана обновляется и 3D вид.

В конце урока вы сможете представить свои проекты.

Учитель казахского языка.


  • Балалар, сендердің бүгінгі алған білімдерің күнделікті өмірде кездесетін, өте қызықты тақырып болды. Қазір жасайтын жобаларыңды жақсылап қорғайтындай мәтін құрастыру үшін қазақ тілінен білімдерімізді еске түсіріп, жаңа сөздермен толықтырайық.(берілген сөздердің қазақша баламасын айтады, білмеген сөздерін түсіндіремін). Жаңа сөздермен жұмыс жасау: қайталау, түсіндіру, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрау.

ас бөлмесі-кухня, жатын бөлме- спальня,қонақ бөлмесі-гостиная, балалар бөлмесі-детская,жуынатын бөлме – ванная комната, дәретхана – туалет, жиһаз-мебель,шам – лампа, қабырға-стена, еден – пол,қабатта- на этаже,просторная –кең, уютная – жайлы, орналасқан – расположен,проект – жоба,спроектировал-жобаладым

Үлгі: кең ас бөлмесі, жайлы қонақ бөлмесі, жарық жатын бөлмесі, қабырғада шам тұр, біздің жобамыз, біз көпқабатты үйді жобаладық,т.б.

3. Практическая работа. Из отдельных предметов мебели и декоративного убранства интерьера составить макет комнат: детской, спальни, гостиной и кухни, составить рассказ на казахском языке для представления своего проекта. Учащиеся разбиваются учителем на группы по 4 человека и распределяют обязанности между собой: двое учащихся составляют модель, ещё двое –переводят названия предметов на казахский язык и составляют рассказ. После того, как группа выполнила работу, учащиеся рассказывают учителю и остальным участникам о своей модели на казахском языке.

3. Пракикалық жұмыс: жеке жиһаздан, заттардан балалар, жатын, қонақ, ас бөлмелерінің макетін құрастыру және қазақ тілінде жобалары жайлы айту. Оқушыларды мұғалім 4 баладан топқа бөледі: оның екеуі үлгіні жасаса, екеуі қазақ тілінде мәтін дайындайды. Жұмыстары дайын болғанда өз жобаларын қазақ тілінде айтып таныстырады.



4 Рефлексия. Вместе с учащимися ещё раз возвращаемся к цели и задачам; обсуждаем, всё ли получилось в соответствии с ними. Смотрим проекты детей.

Ойтүйін. Оқушылармен бірігіп сабақтың тақырыбы мен мақсатын еске түсіреміз; оның іске асқан- аспағаны жайлы ой бөлісеміз. Өздері жасаған жобаларын талқылаймыз.

Заключительное слово учителя: Сегодня, на занятии вы показали ваши знания и умения по оформлению интерьера жилого помещения, научились проектировать комнату на компьютере, показали свои знания по казахскому языку. Где могут пригодиться полученные знания? Есть такая поговорка “Настоящий мужчина должен посадить дерево, построить дом, вырастить сына”. Но построить то он построит, а кто будет обустраивать, обставлять этот дом? Конечно же, женщина, именно она внесет в новый дом частицу своей души, тепла и света, будет делать все, чтобы каждый член семьи торопился домой. А, приходя, говорил: “Как дома хорошо!”.

Мұғалімнің қорытынды сөзі:Бүгін сабақта үйдің интерьерін безендіруден өз білетіндеріңді көрсеттіңдер, компьютерде жоба жасап үйрендіңдер. Ол білімдеріңді қазақ тілімен ұштастыра алдыңдар. Осының барлығын сендер қайда қолдана аласыңдар? «Ер адам ағаш отырғызып, үй тұрғызып, өмірде бала тәрбиелеу керек» деген мақал бар. Әрине ол үйді тұрғызады, ал оны безендіретін кім? Әрине, әйел адам, отбасының әр мүшесі өз үйіне келуге асығатындай етіп оны безендіреді, аялы алақанымен, жан-тәнімен әр бұрышқа жылуын шашады.Отбасы мүшелері үйге келіп: «Өз үйім – өлең төсегім» - деп айтатындай болады.

5. Домашнее задание.

Үйге тапсырма

Примеры проектов.

«Модель 2 –х уровневого коттеджа»

Автор: Асхатова Бахтыгуль, АмангельдыАлиша, ученицы 5 «А» класса КГУ «Гимназия № 6 г. Семей».

Жобалар.

«Екі деңгейлі коттедждің үлгісі»

Біз екі қабатты үйдің жобасын жасадық. Ондағы отбасында әкесі, анасы, ұлы, қызы тұрады. Үйде 9 бөлме бар. Бөлмелері өте кең, жайлы. Бірінші қабатта4 бөлме: қонақ бөлмесі, ас бөлмесі, жуынатын бөлме, дәретхана. Қонақ бөлмесі кең, үлкен. Қонақ бөлмесінде 2 терезе бар. Онда диван, кресло, теледидар, 2 әткеншек орындық, 2 кітап сөресі, алау ошақ тұр. Атам мен әжем қонаққа келгенде отыратын арнайы орындары бар. Қонақ бөлмесі арқылы ас бөлмеге, дәретханаға, жуынатын бөлмеге өте алады. Қабырғалары ақ кірпіш.



Біздің үйдің екінші қабаты да бар.Екінші қабатта 5 бөлме: балалар бөлмесі, ата-анасының бөлмесі, дәретхана, жуынатын бөлме, ойын бөлмесі.

Балалар бөлмесінде жұмыс үстелі, 2 орындық, 2 кереует,2 шам, 2 шкаф тұр. Ата-анасының бөлмесінде кереует, шкаф, алау ошақ, гүлдер бар. Онда ата-анасы тұрады. Ойын бөлмесінде терезе, 2 кітап сөресі. Бұл бөлме балаларға арналған. Қабырғасы мен еденінде шөп қолданылған. Және де екінші қабатта жуынатын бөлме, дәретхана бар. Біз сіздерге «Екі деңгейлі коттедждің үлгісі» туралы айтып бердік.

Группа 3



Кафе «Журавль» Выполнил: Уразалинов Альжан,
ученик 5 «а» класса КГУ «Гимназия №6 г. Семей»

Менің жобамда 1 деңгей. 3 бөлмесі бар. Бірден кафеге кіреді. Кафе арқылы дәретханаға барады. Қызметкерлерге арналған бөлме бар.


Модель- 3-х комнатной квартиры «Радуга»

Автор: Колыхайлова Ольга, ученица 5 «А»



КГУ «Гимназия № 6 г. Семей»



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет