Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Б. Аққошұарова



Дата10.04.2017
өлшемі57,16 Kb.
#13652
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Б. Аққошұарова


Күні:

Пәні: Қазақ әдебиеті

Класы: 8

Тақырыбы:

М.Мақатаев «Аұұулар ұйқтағанда» поэмасы

Мақсаты


М.Мақатаевтің өмірі мен шығармашылық жолынан мәліметтер беру, ақындық талантын шәкірт жүрегіне ұялату, поэманың идеясын ашу, қазақ халқында киелі деп саналатын ұғымдарға оқушының жеке көзқарастарын білдіру арқылы сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; өзін өзі бағалау

Күтілетін нәтиже

М.Мақатевтің шығармаларының негізгі тақырыбы мен идеясын түснеді, өз бетімен талдау жүргізе алады , жолдастарының пікіріне құрметпен қарауға үйренеді, өзін-өзі реттей алады;

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)

Аққусыз – көл жетім, тыңдамаса – сөз жетім

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

ресурстар

  1. Кіріспе




1.Амандасу. Көңіл-күйлерін сұрау

2.Психологиялық тренинг

3.Топқа бөлу. Суреттерді құрастырғанда М.Макатаевтің өлеңдерінің тақырыбы шығады.





Смайликтер

Табиғат суреттері



  1. Тұсаукесер

Үй тапсырмасын тексеру

  1. «Формативті сауалнама»

2. Шығармаларын оқыту. Алдымен топтаоқиды, ең жақсы жазылған деп тапқандарын көпшілікке оқиды.

3. Топтастыру әдісі

Поэзияның асқар шыңы Қара өлеңнің шебері

Сыршыл ақын -М.Мақатаев кім?

Қайта туған ақын Патриот ақын

1.ББҮ әдісі

-М.Мақатаев туралы не білесіздер?

Білемін

Білгім келеді

Үйренемін










  1. Автор туралы қосымша мәлімет беру

... Т.Молдағалиев ағаларың былай дейді: «Мұқағали поэмаларының ең асылы, ең биігі деп мен «Моцарт», «Жан азасы» мен «Аққулар ұйықтағанда» деген дүниесін айтамын. Бұлар – алтын ішіндегі меруерттей сәуле шашатын ұлы дүниелер. «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 1973жылы «Жалын» альманағында жарияланды. Мұқағалимен кездескенде поэмасын көп мақтадым. «Тұман, осы поэманы Ғабит ағаға апарып оқыдым. Разы болып, мына алтын қаламды сыйлады»,- деді Мұқаң. Мен: «Өте дұрыс еткен екенсің, Мұқа. Ғабең ұнатса, бүкіл халық ұнатты деген сөз»,- дедім тебіреніп. Мұқағали бір ойға шомып үнсіз қалды. Бұл – Мұқағалидың өзінің аққу әні еді.

Мұқағали - жыр жазудың шебері. Осы поэмада басы артық дүние жоқ. Абай айтқандай, «теп-тегіс, жұмыр келсін айналасы» деген өлшемге композициясы да сыйып тұрған поэма.



Топтық бағалау

«Екі жұлдыз, бір тілек»

3 шапалақ


Сұрақ жазылған парақшалар

Ассосация құру

Кесте толтыру


  1. Негізгі бөлім

  1. І бөлімді үнтаспадан тыңдау

Проблемалық сұрақ

-Жетімкөлге аққулар неге оралмады?



  1. ДЖИКСО әдісі бойныша мәтін мазмұнын меңгеру

1-топ: Ауру бала, тәуіп сөзі, ана мен әкенің сөзін диалог түрінде беру

2-топ: Көл басындағы ана, арпалыс «Теріс ниетпен көлге барған ана толғанысы»

3-топ: «Жылқышы мен ана» диалог түрінде беру.

4-топ: Қасиет, қасірет. «Бала өлімін көрген ана қасіреті»

Әр топ постер құрады, бір-біріне түсіндіреді, қорғайды.


  1. Шығармашылық тапсырма. Көркемдегіш құралдарға талдау

  1. Аққудың әсемдігін білдіретін сөз жазыңдар

  2. Шығармадан оқ тиген аққудың мүшкіл халін суреттеген детальды табыңдар.

  3. Ананың аққуды атқанына қалай қарайсың?

Жақтаушы

Даттаушы









«Екі жұлдыз, бір тілек»

Бағдаршам

,Дауыс беру арқылы бағалау


Бейне баян

Постер құру



  1. Қорытынды



  1. «Екі жақты күнделік» әдісі бойынша өзіне ұнаған үзіндіні қолданып, неге алғанын түсіндіру

    Мәтіннен үзінді

    Не себепті таңдадыңыз?







  2. Н.Тілендиевтің «Аққу» күйін тыңдау

3 шапалақ

Кесте толтыру

Үнтаспа


Қосымша оқу

Үйге тапсырма

  1. М.Мақатеавтің поэзиясынан өздеріне ұнаған өлеңдерін жаттау

  2. Еркін тақырыпта шығарма жазу, сурет салу, өлең шығару

3. Поэманы оқу

Рефлексия

ББҮ кестесін толтыру

Кері байланыс



Не сәтті өтті?

Нені дамыта аласыз?

«Формативті сауалнама» әдісі бойынша үй тапсырмасын текссеру, әңгіме-дебаткезінде оқушылардың белсенділікпен қатысуы

Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?

Оқушылардың тапсырманы өз бетімен орындауда ізденуіне, жұмыстануына ықпал ету.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет