Пәні: Дүние жүзі тарихы
|
Сынып: 9
|
Мерзімі: 28.01.16
|
Тақырыбы:
|
§17. Франция
|
Мақсаты:
|
Францияның конституциялық өзгерістерге сәйкес үш кезеңге бөлінгендігі, соғыстан кейінгі Францияның саяси-экономикалық және әлеуметтік дамуы туралы баяндау.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Францияның саяси-экономикалық, әлеуметтік жағдайын анықтайды, тарихи тұлғалардың қызметін бағалай біледі.
|
Бағалау критерийлері:
|
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Диалогтық оқыту, кесте,
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
|
2 минут
|
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
|
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
|
Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін ауызша мадақтау
|
АКТ
стикерлер
|
2 минут
8 минут
|
Оқушыларды «Англия,Франция,Германия,Қазақстан» 4 топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау Кім, Қайда, Қашан? ойыны
-
Ұлыбритания соғыстан кейін ұлттық табысының қанша пайызынан айырылды?
-
Соғыс жылдарында Ұлыбританияның премьер министрі кім?
-
1945ж. сайлауда жеңіске жеткен партия?
-
Қашан Британия экономикасы соғысқа дейінгі деғгейге жетті?
-
Британияда атом бомбасын қашан жсады?
-
Ұлыбритания қандай отарларына тәуелсіздік берді?
-
1951-1964 билікке келген партия?
-
Маргарет Тэтчер қай жылдары билікке келді?
Сұрақ-жауап
1 топ:
-
Консервативті к партия мен оның жетекшісі У.Черчиль 1945 жылы сайлауда неліктен жеңіліске ұшырады?
2 топ:
-
Үкімет басына лейбористердің келу себептерін айтып беріңдер.
-
«Ауқатты мемлекет» теориясы деген не?
3 топ:
-
М.Тетчер үкіметі экономикалық саясатының негізгі бағыттарын көрсетіңдер. «Тетчеризм» деген не?
4 топ:
Энтони Блэрдің «жаңа лейборизмі» туралы не айталасыздар
|
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
Оқушылар әрбір сұраққа ойлана отырып жауап береді
|
Жылдам отырған топты мадақтау
|
А4, маркерлер
|
Таныстырылым
|
5 минут
|
Тақырып туралы қысқаша түсінік беру
Жоспар:
-
Францияның соғыстан кейінгі жағдайы және уақытша тәртіп
-
Төртінші республика кезеңі
-
Бесінші республика кезеңі
-
«Қызыл мамыр» дағдарысы
70-жылдардғы Франция
Маңызды оқиғалар:
-
Францияның соғыстан кейінгі жағдайы және уақытша тәртіп.
-
Төртінші Республика (1946-1958 жж.)
-
Бесінші Республика және Шарль де Гольдің (1958-1969 жж.)
-
«Қызыл мамыр» (1968 ж.) дағдарысы және де Гольдің қызметтен кетуі.
-
70-жылдардағы Франция. Партиялық саяси күштердің қайтадан топтасуы.
-
«Голлизм дәуірінен кейінгі Франция
-
Үкімет басына оңшыл күштердің қайтып оралуы.»
-
|
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді
|
Мадақтау арқылы ынталандыру
|
Интерактивті тақта
|
Негізгі бөлім
|
16 минут
|
Топтық жұмыс Тірек сөздер:
1 топ:
Уақытша үкімет, 1946-1958жылдар,1875ж, 10%, отаршылдық
2 топ:
Төртінші Республика, Парлменттік, Сенат, 7 жыл, 1946ж, 1947ж, 15 қабинет
3 топ. Бесінші Республика, 1958ж, 1960ж, 1962ж, НАТО
4 топ:
«Қызыл мамыр», 1960ж, 1967ж, гошистер, 1968ж,
|
Оқушы орындау керек
Мәтінді меңгереді, өз ойларын, түсінгенін айтады. Негізгі оқиғаларға сипаттама береді, талқылайды, сұрақтарға жауаптар іздейді
|
Критерилер арқылы бағалау
Топ басшылары бағалау парақтарына өз тобының әрбір мүшесін бағалап отырады.
|
Дүниежүзінің саяси картасы А4 форматтағы қағаздар
Оқулық
|
-
минут
|
Кім көп біледі?
Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар беріледі.
-
Соғыстан кейін Франциядағы саяси күштердің жаңа арақатынастары қалай құрылды?
-
Төртінші Республиканың табыстары мен сәтсіздіктері қандай болды?
-
Францияның соғыстан кейінгі тарихындағы Шарль де Голльдің рөлін қалай бағалайсыңдар? Жеке билік тәртібін қалай түсіндіресіңдер? «Голлизм» дегеніміз не?
-
Ж.Ширак билік еткен кездегі Францияның жағдайы.
|
Дүниежүзінің саяси картасымен жұмыс
Дәптермен жұмыс
|
Бағалау парағы
|
9-сыныпқа арналған дүние жүзі тарихы оқулығы
Үлестірмелі қағаздар
|
Қорытынды
|
10 минут
|
Суммативті бағалау
Рефлексия жасау
Үйге тапсырма: §17 оқып келу, Франция туралы слайд дайындау
|
Оқушы өзін-өзі бағалайды
Рефлексия
|
Бағалау
|
Интерактвті тақта
|