Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Дата30.12.2021
өлшемі82,48 Kb.
#106679
түріСабақ
Байланысты:
Қазақстан тарихы 10кл Жылымық кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы ҚМЖ 1


Қысқа мерзімді сабақ жоспары







Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі



Пән: Қазақстан тарихы

Мұғалімнің аты-жөні:

Дата:

Класс:

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Қазақстан Хрущевтық «жылымық» кезеңінде (1954-1964 жылдар)

Сабақтың тақырыбы Зерттеу сұрағы:

Жылымық кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы.

«Жылымық кезеңі»қоғамға қандай өзгеріс әкелді?

Бастапқы білім

Оқушылар Ұлы Отан соғысынан кейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайын, қоғамда қалыптасқан саяси идеологияның ерекшеліктерін және оның себеп-салдарын біледі.

Оқыту мақсаттары

  • 9.3.1.1 – қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау

Сабақтың мақсаты

  • Хрущевтық «Жылымық» кезеңіндегі қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіну.

Бағалау критерийлері

  • Репрессиялардың себептері мен салдарларын біледі;

  • «Жеке адамға табынушылық және оның зардаптары туралы» (маусым, 1956 жыл) қаулысын оқып, талдайды;

  • «Жылымық»кезеңіндегі саяси үдерісті бағалайды.

Тілдік мақсаттар
Терминдермен жұмыс
Диалогқа қажетті сөз

тіркестері

Хрущевтің саяси басшылық қызметіне баға береді (жазылым мен айтылым дағдылары);

«Жылымық»- Қоғамдық-саяси жүйеде 20- жылдардың ортасында орныққан қатаң әкімшіл-әміршілдік жүйе 40–50 жылдары шарықтай түсті.КОКП – Кеңестер Одағының Коммунисттік партиясы; Депортация – белгілі бір халықты немесе жеке тұлғаны мәжбүрлеп қоныс аудару

«Жылымық» кезеңіндегі саяси жағдайды былайша бағалауға болады...



Құндылықтарды

дарыту

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.

Жаһандық азаматтықты тақырып бойынша көтерілген мәселемен байланыстыру. Құндылықтарды дарыту жеке, жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асады



Пәнаралық байланыстар

Пән

Кезең: Мағынаны тану

География

Қазақ әдебиеті.



География картамен жұмыс, қазақ әдебиеті

талаптарға сәйкестендіріп, тілдік дағдыларды дамыту.



Дифференциация

- топтық тапсырма таңдау барысында көрініс табады;

-уақытқа арналған дифференциация жүргізіледі, баяу оқушыларға уақыт 1-2 мин. ұзартылады.

- жекелеген оқушылардан күтілетін нәтижесінде жүзеге асады;

- оқушыға жеке жұмыс барысында көмек көрсетіледі;

- оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау беріледі.


АКТ қолдану дағдылары

http://www.youtube.com/watch?v=kXuRzJDYJI8

Интерактивті тақтаны пайдалану; ноудбуктер арқылы ғаламторда ресурстармен жұмыс жасап, зерттеу жүргізуге дағдыланады.



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сергіту сәті: қажет болған жағдайда көзге арналады


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


6 мин.

10 мин.


Мағынаны тану кезеңі

6 мин.

12 мин.



1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, олардың назарын пәнге аудару, топтастыру, кабинет мүлкін, құрал жабдықтарды жинақы, ұқыпты ұстау қажеттігін ескерту.

Өткенді еске түсіру:(Б) Оқушылар осыған дейінгі білімдеріне естеріне түсіп, репрессиялардың себептері мен салдарларын. Репрессияға ұшыраған топтарды атайды (зиялылар, орта тап, депортацияланған халықтар, тұтқында болған әскери адамдар және т.б. әлеуметтік топтар)

БЫМ: Сталиннің жеке басына табынушылықты әшкерелеу туралы Хрущевтің ХХ съезде сөйлеген сөзінен бейнероликтен үзінді көрсетіледі.

(Т) Бейне материал:

http://www.youtube.com/watch?v=kXuRzJDYJI8

КОКП ОК-нің «Жеке адамға табынушылық және оның зардаптары туралы» (маусым, 1956 жыл) қаулысы

Оқушылар бейне материалды тыңдай отырып келесі тапсырмаларды орындайды:

Дескрипторлар:

1. Қаулы не себепті қабылданғанын біледі

2. Бұл қаулының жариялануы мемлекет пен қоғамда қандай өзгерістер әкелгенін біледі.

3. Не себепті бұл қаулы сол кезде құпия сақталып, 33 жылдан кейін ғана жарияланғанын біледі.



Зерттеу жұмысы

Зерттеу сұрағы:

Жылымық кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы қалай болды?
(Т/Ж) «Жылымық кезеңі»қоғамға қандай өзгеріс әкелді?
Оқиға/өзгерістер тізбегі бойынша сынып талқылауын ұйымдастырып, өзгерістердің маңыздылығын анықтап «маңыздылық деңгейі» бойынша орналастырады.
Мұғалімнің бағалауы мен кері байланысы.

Үй тапсырмасы: Оқушылар

тақырып бойынша бір деректі фильм қарап немесе бір дереккөзбен танысып келіп, келесі сабақта «Н.С. Хрущев» тақырыбына топтастыру тапсырмасын орындау барысындағы тың мәліметтерімен бөліседі. Қолданған дереккөздің құндылығын бағалайды.



«Жеке адамға табынушылық және оның зардаптары туралы» қаулы

http://www.youtube.com/watch?v=kXuRzJDYJI8 ХХ съезд

КОКП ОК-нің «Жеке адамга табынушылық және оның зардаптары туралы» қаулы

Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.

http://www.coldwar.ru/hrushev/cult_of_personality.php«Жеке адамға табынушылық және оның зардаптары туралы»

Қазақстанның қазіргі заман тарихы.Хрестоматия:Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқу құралдары.Б.Аяған.-Алматы:Атамұра, 2005ж

Б. Аяған., Әбжанов Х., Махат Д. Қазіргі Қазақстан тарихы: ЖОО тарихшы емес мамандықтарына арналған оқулық. Алматы, Раритет, 2010.

Флипчарттар

С. Сабырұлы. Қазақстан тарихы. – Алматы: Жеті жарғы, 2012.

Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012.

К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013.

Омарбеков Т. Қазақстан тарихының XX ғ. өзекті мәселелері. Өнер, 2014

Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010

Козыбаев М. К., Алдажуманов К. С. Тоталитарный социализм: реальность и последствия. Адилет, 1997

Козыбаев М. К. История и современность. – Алматы: Санат, 1995

Махат Д. Баспасөз: сталиншілдіктің Қазақстанда орнығуы (1925-1956 жж.). – Астана: «Ана тілі-Ата тарих» баспа-зерттеу орталығы ЖШС, 2007.



Сабақтың соңы

6 мин.



Кері байланыс:

  • Сабақта мен үшін … жағымды болды.

  • Бүгін мен … жағымсыз болды.

  • Мен үшін сабақта ... қызықты болды.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?





Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет