Пәні: Қазақ тілі
|
Мектеп: «125 EDUCATION» мектебі
|
Бөлім:
|
Отбасы және демографиялық өзгеріс.Синтаксис
|
Күні: 21.01.2021
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жайбергенова Меруерт
|
Сынып: 9
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстанның демографиялық саясаты
|
Оқу мақсаттары
|
9.3.1.1. мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: Қазақ елнің ідемографиялық проблемаларын біледі
Басым бөлігі: Қазақстанның демографиялық саясатын полилогты талдайды
Кейбіреуі: Жай сөйлемдерден талғаулықты салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критерийлері
|
Екі ұқсас мәтінді оқып, сөздікке сүйене отырып түсінеді. Екі мәтіннің жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды.
|
Дескрипторлар
|
Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасайды.
Ұқсас тақырыптар бойынша мәтіндердегі нақты үзінділерді салыстырады, жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру;
Тәрбие: Өз елін қүрметтп, отансүйгіштікке тәрбелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Саясаттану, тармх, география
|
АКТ-ны қолдану
|
Интербелсенді тақта
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс
іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
8 минут
Сабақтың
ортасы
7 минут
5 минут
7 минут
13 минут
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
2 Үй тапсырмасын тексеру:
Мақсаты: Үй жұмысын ашық сұрақтар арқылы тексере отырып, оқушылардың географиялық білімін дамыту.
2. Психологиялық дайындық. Оқушылар бірі - біріне қарап, бүгінгі күнге сәттілік тілейді. (Сынып түстер арқылы топтарға бөлінеді. Әр топ басшысын тағайындайды.)
Белсенді оқыту: «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша өткен тақырыпты бекіту.
1. «Елдің басты қазынасы – халық» деген оймен келісесіңдер ме? Не лік тен?
2. Халық санының өсуі немесе кемуі мемлекеттің бақылауында болуы мүмкін бе? Әлде оған әсер ететін басқа факторлар бар ма? Ойларыңды дәлелдеңдер.
3. Мемлекеттің демографиялық саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық саясат ұстана ма?
ҚБ «Бас бармақ» әдісі .
«Миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып, сабақтың тақырыбына бейнекөрсетілім көрсету арқылы шығу.
Тапсырма-1.«Транспорант» әдісі. Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін беріледі.
Блум таксономиясыныңбілім дағдырысы: Білу, түсіну, қолдану.
4.«Ой шақыру»
Мемлекеттің демографиялық саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық саясат ұстана ма?
1 - тапсырма.Екі ұқсас мәтінді оқу, сөздікке сүйене отырып түсіну. Мәтін бойынша әр топ екі сұрақтан даярлап отырады.
1 мәтін
. «Жаһандық демографиялық тең герімсіздік күн өт ен сайын күшейе түсуде. Жалпыәлемік тренд – адамзаттың қартаюы. Туудың азаюы және адам заттың қартаюы көптеген елде еңбек нарығындағы мәселелерге, атап айт қан да, еңбек ресурстарының жетіспеушілігіне әклееді. Біз Қазақстанда жекелеген өңірлердегі заңсыз еңбек мигрант тары жергілікті еңбек нарық тарын тұрақсыздыққа әкелген көші-қон қы сымымен бетпе-бет келіп отырмыз. Таяу болашақ та кері
процеспен – елдің шегінен тыс жерлерден бізге келетін еңбек иммиг рациясымен бетпе-беткелуіміз әбден мүмкін.
2 мәтін
Мемлекеттiк демографиялық саясаттың тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) елдiң демографиялық дамуының негiзгi қағидаттарын, басымдықтарын және мiндеттерiн білдiредi. Аталған Тұжырымдамада демографиялық даму ретiнде халық санының өсуiн ынталандыруға бағытталған, ағымдағы және перспективадағы қажеттiлiктерге жауап беретiн саяси, әкiмшiлiк, экономикалық және әлеуметтiк-психологиялық шаралардың кешенi ұғылады.
Демографиялық даму экономиканың өсуiне, елдiң қорғаныс қабiлетi мен мемлекеттiк қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге тiкелей әсер етедi.
Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/laws/kaz/docs/P000001272_/
«Қар кесегі» стратегиясы арқылы сұрақтарын 1 - топ 2 - топқа екі мәтінге сүйене отырып қояды.
Дескрипторлар:__Мәтінді_түсініп_оқиды,_сөздікпен_жұмыс_жасайды.__Мәтін_бойынша_сұрақтар_дайындайды.___2-тапсырма'>Дескрипторлар:
Мәтінді түсініп оқиды, сөздікпен жұмыс жасайды.
Мәтін бойынша сұрақтар дайындайды.
2-тапсырма. Екі мәтіннің жанрлық ерекшелігіне талдау жаса.
Тақырыбы:
Стилі:
Жанры:
Негізгі идеясы:
Дескрипторлар:
Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасайды.
Жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды.
3-тапсырма.«Қос диаграммаға» сала отырып мәтіндердің үзінділерін салыстыр.
Дескрипторлар:
Ұқсас тақырыптар бойынша мәтіндердегі нақты үзінділерді салыстырады.
Ортағын, білезік пен бесіктің артықшылықтарын жазады.
4-тапсырма.«Ғылыми жаңалықтар мен технологиялар» тақырыбы бойынша өз көзқарастарын білдіреді.
Ақ қалпақ – негізгі фактілер, орташа объективті ақпарат.
Қызыл қалпақ – ішкі сезім, эмоцияны білдіру.
Қара қалпақ – сыни аналитик, логикалық негатив.
Сары қалпақ – шуақты оптимизм, логикалық позитив.
Жасыл қалпақ – мүмкіндіктер, идеялар.
Көк қалпақ – қорытынды, шешім.
Дескрипторлар:
«Алты ойшыл қалпақ» стратегиясы арқылы өз көзқарастарын білдіреді.
Әр топ тапсырмаларын қорғайды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=lgLVHQiB25w
|
Сабақтың аяғы
Кері байланыс
3 минут
|
ПОПС әдісі бойынша кері байланыс беріледі.
Менің ойымша.....
Мен мұны былай дәлелдеймін....
Дәлел ретінде мысалдар келтіремін......
Мынадай қорытынды шешімге келдім.......
|
|
Бағалау
2 минут
|
Топ басшылары әр оқушыны жеткен жетістіктерін айта отырып бағалайды.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Ойлану
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|