м
Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар
Күні:
Мектеп: Жалпы білім беретін Өркен
орта мектебі
Мұғалім:Салихова Анарүл
Жұмажанқызы
Сынып: 7
Қатысқандар: 15
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Дәрумендердің пайдасы
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары:
7. Т/А3; Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша
факті мен көзқарасты ажырата білу.
7. ӘТН2 Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп
қолдану
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар орындай алады:
Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Ұсынылған мәтіннен факті мен көзқарасты
анықтайды. Оқушылар әдеби тіл нормасына сай сөйлеуге дағдыланады,
пікірін
өмірмен байланыстырып жеткізе алады.
Бағалау критерийлері:
•
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді;
•
Факті мен көзқарасты ажырата біледі;
•
Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп
қолданады;
Тілдік мақсат:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Витамин, флаванойд, ликафин, имундық жүйе, калиий, литонол, фосфор, ағза,
хлорафилт,
анкалогиялық ісік ауралары, «Азық-түлік- адамның тірішілік көзі»,
«Ас-адамның арқауы»
Диалог құруға /жазуға пайдалы кеңестер:
Бірінші сөйлем
.«Менің ойымша...».
Екінші сөйлем
. «Себебі, мен оны... деп түсіндіремін».
Үшінші сөйлем
. «Оны мен... деген фактілермен, мысалдармен дәлелдей
аламын».
Соңғы сөйлем.
«Осыған байланысты мен... деген шешімге келдім».
Талқылауға арналған сұрақтар:
Дәрумен дегеніміз не?
Дәруменнің қандай түрлері бар?
Неліктен дәрумендер адам денсаулығы үшін маңызды?
Не себепті адам ағзасында дәрумендер тапшы болады?
Құндылықтарға баулу
Зайырлы қоғам және жоғары руханият
.Денсаулық сақтау
және мәдениеттің
ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты.
Пәнаралық байланыс:
Биология
Алдыңғы оқу:
Дәрумен туралы біледі. Факті мен көзқарас туралы теориялық түсінік
қалыптасқан. Интонация, кідіріс, логикалық екпін туралы біледі.
Сабақ барысы
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Саақтың басы
Қызығушылықты
ояту кезеңі
3 минут
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
кезеңі.
5 минут
Ұйымдастыру.
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі
күнді жазғызу.
Қызығушылықты ояту.Топқа бөліну
Оқушыларға қиынды суреттер беріледі,
сол суреттер бойынша
топ болып бөлінеді және тақырыпты болжайды.
Мысалы:
-Суреттерден нені байқадыңыз?
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.Бағалау
критерийлері таныстырылады.
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру.
«Ашық микрофон» деген айдармен сұрақтарға ретімен жауап
бере беруге болады. Мүмкін болса, оқушыларға шынайы
микрафон ұсынуға да болады.
Дәрумен дегеніміз не?
Дәруменнің қандай түрлері бар?
Неліктен дәрумендер адам денсаулығы үшін маңызды?
Не себепті адам ағзасында дәрумендер тапшы болады?
Смайликтер арқылы бағалаймын
3 минут
10 минут
8 минут
Тыңдалым тапсырмасы.
Топтық жұмыс.
Дәрумендердің адам ағзасы үшін пайдасы
жайында бейнебаян көрсетіледі.
Тапсырма1.Мәтіннің мазмұнын түсіну, талқылау. «Тыңдап
отырған үштік» әдісі.
Оқушылар үшеуден отырады. Екеуі бірге, ал біреуі оларға
қарсы сәл алшақта- сөйлесуге қатыспайды, бірақ бақылайды.
Жаттығу сипаттамасы:
Оқушылар топта үшеуден отырады.Әр
оқушы шешен, тілші және хатшы рөлін атқарады.
Шешен
тыңдалым мәтіні не туралы екенін айтады соған қатысты пікірін
білдіреді. Тілші көмектесіп, айтып отырады және түсініктеме
беруді сұрайды.
Хатшы қажетті жерлерін түртіп алып, талқылау соңында
«Автор
орындығында» қорытынды береді.
Кері байланыс.
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы баға беріледі,
пікір айтылады.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар.
2-т
апсырма
.
Жеке жұмыс.Тыңдалған мәтін бойынша оқушылар
«Екі жақты
күнделік» толтырады.
Факті