Мақтарал ауданы Мәдениет ауылы “Мәдениет” жалпы орта мектебі тарих пәні мұғалімі Шиналиева Роза Гарибулаевна



Дата20.06.2018
өлшемі0,62 Mb.
#43816
түріСабақ
  • Тарихынды танып біл
  • Сынып: 9 «а» Қазақстан тарихы.
  • Тақырыбы: Қайталау сабағы «Тарихыңды танып біл» интелектуалды марафон.
  • Сабақтың мақсаты:
  • Білімділік: Оқушыларды Қазақстан тәуелсіздік алған жылдарында болған оқиғалармен, жаулаушылықтан келген зардаптары туралы мағлұматтарды қалыптастыру.Топтық жұмыс арқылы білім сапасын арттыру.
  • Тәрбиелік: Оқушыларды мейірімділікке, тәртіптілікке тәрбиелеу, тұлғалық дамудың басты негіздерін оқушы санасына құю, қайталау тақырыбындағы деректер арқылы тәрбиелі ұрпақ қалыптастыруға күш салу.
  • Дамытушылық: Қайталау тақырыбын оқушылардың өздеріне беру арқылы өз бетімен шығармашылықпен жұмыс жасауын қалыптастыра отырып қорытынды жасауға дағдыландыру.
  • Сабақтың әдісі: топтық, ұжымдық сабақ.
  • Сабақтың тәсілі: логикалық ой қорыту, дәлелдеу,пікір айту.
  • Көрнекілігі: интерактивтік тақта, карта, слайд,тірек сызбалар, таблица, диаграмма.
  • Сабақ барысы:
  • Ұйымдастыру сәті.
  • Қайталау
  • Топ жұмыстары (сайыс)
  • Қорытынды
  • Бағалау
  • Үйге тапсырма
  • ХХІ ғасыр – білікті білімді бәсекеге қаблетті жастардікі ...
  • Н.Ә.Назарбаев
  • «Білім - өмір шырағы» қазіргі заман білім мен ғылым заманы. Ақыл мен сананың, білім мен біліктің бәсекеге түсер ғасыры. Болашаққа үмітпен қарайтын ел болғандықтан Ел басымыз шәкірт біліміне ерекше көңіл бөліп отыр.
  • «Тәуелсіз елдің тірегі – білімді ұрпақ» атты тарихи ойын сұрағымыз бар.Бізге өте қажетті, мағыналы үш сөз бар. Олар: «Білім», «Тарих», «Экономика» осы ұғымдарды қалай түсінетінімізді қысқаша сұрақ – жауап арқылы тексеріп көрейік.
  • І топ. «Тарихшылар»
  • Ұраны: «Өзге елде сұлтан болғанша,
  • өз елінде ұлтан бол».
  • Мақсаты: «Ел тарихын оқып білу,
  • Отанды қорғау».
  • ІІ топ. «Білімділер».
  • Ұраны: «Білекті бірді жығады,
  • білімді мыңды жығады»
  • Мақсаты: Бәсекеге қаблетті білімнің биігіне көтерілу үшін күресу.
  • ІІІ топ. «Экономистер»
  • Ұраны: «Қасықтап жинағанды шөміштеп төкпе»
  • Мақсаты: Елдің дамуына үлес қосу үшін көп оқу, саналы азамат болу.
  • (Топ мүшелері Ұран мен топтың мақсатын хормен айтады).
  • I тур. Бәйге (әр топқа 10 сұрақтан қойылады)
  • Тарихшылар тобы
  • Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері қашан бекітілді? (1992)
  • 2. Ш. Құдайбердиев, А. Байтұрсынов, М. Жұмабаев қашан ақталды? (1988)
  • 3. Қазақстан қай жылы БҰҰ –на мүше болды? (1992)
  • 4. Қай жылы Қуғын -сүргін құрбандарының жылы деп аталды? (1997)
  • 5. Горбачев КОКП ОК бас хатшысы болып қашан сайланды? (1985)
  • 6. Е.Бекмахановты арашалып шығарып алған тарихшы? (Понкратова)
  • 7. ҚР бірінші президенті кім? (Н.Ә.Назарбаев)
  • 8.Ел таңбаның авторлары (Жандарбек Мәлібеков, Шота Уалиханов)
  • 9. Мәдениет жалпы орта мектебінің директорының есімі кім? (Усенов Ораз)
  • 10.Қазақ КСРО ғылым академиясының бірінші президенті кім болды? (Қ.Сәтбаев)

  • Білімділер тобы
  • 1.Сталин қашан қайтыс болды? (1953)
  • 2.1989 жылы О.Сүлейменов бастаған қозғалыс қалай аталды? (Невада –Семей)
  • 3.Қай жылы ел астанасын Ақмола (Астана) қаласына көшірру туралы заң қабылданды? (1997)
  • 4.ҚР Мәдениет жылы қашан болды? (2000)
  • 5.ҚР тәуелсіздігін алғаш таныған мемлекет (Туркия)
  • 6.ҚР байрағының авторы (Шәкен Ниязбеков)
  • 7.Мәдениет жалпы орта мектебінің тәрбие ісі жөніндегі орынбасарының есімі (Худайкулов А.А)
  • 8.Кеңес әскерлерін Ауғанстаннан қашан шығарды? (1989ж 15 ақпан)
  • 9.ҚР ұлттық валюта күнін ата (1993 15 қараша)
  • 10.Қазақ КСРО тілдер туралы заңы қашан қабылданды? (1989)

Экономистер тобы

  • Экономистер тобы
  • Қазақстанды Д.А. Қонаев қай жылдары басқарды? (1960 -1986)
  • КСРО өмір сүрген кезең (1922 -1991)
  • ҚР бірінші конституциясы қашан қабылданды? (1993ж)
  • ҚР денсаулық жылы қашан болды? (2002)
  • Семей ядролық полигон жылы қашан жабылды? (1991)
  • ҚР екінші конституциясы қашан қабылданды? (1995)
  • Ән ұранның авторы (Н.Ә. Назарбаев, Ш.Қалдаяков, Ж.Нәжімединов)
  • Тұңғыш қазақ ғарышкері (Т.Әубәкіров)
  • 1986 жылы Д.А. Қонаевтың орнына кім келді? (Колбин)
  • Мәдениет жалпы орта мектебінің оқу ісі жөніндегі орынбасарының есімі (Ташбулатова Т.И.)
  • 10
  • 40
  • 20
  • 20
  • 30
  • 10
  • 40
  • 50
  • 30
  • 10.Екінші дүниежүзілік соғыста қанша адам қаза тапты? ( 27 млн)
  • 10. Ән ұранның бірінші куплетін айт
  • 20.Карточкалық жүйенің жойылған жылы? (1947ж)
  • 20. Қазақстандағы тың және тыңайған жерлерді игеру қашан басталды? (1954ж)
  • 30.1946 жылы Қазақстан Компартиясы ОК –нің бірінші хатшысы кім болды? (Ж.Шаяхметов)
  • 30. 1953жылы күзде партия мен үкімет басшысы болып кім тағайындалды? (Хрущев)
  • 40.Қазақстандағы су тұщытатын алғашқы атомдық станциясы салынған теңіз? (Каспий теңізі)
  • 40.1954 жылы ақпанда Қазақстан Компартиясының бірінші хатшысы Ж.Шаяхметовтың орнына кім отырды? (Понамаренко)
  • 50.1959 жылы қала халқының саны қанша пайызға өсті? ( 44 пайыз)
  • II тур Полиглот

ІІІ тур. Математикалық ойын

  • ІІІ тур. Математикалық ойын
  • І топ.
  • 1. 400х4+347=..............
  • 2. 2800+105-920=.................
  • 3. 3800/2+91= ...........................
  • ІІ топ.
  • 500х3+454=...............................
  • 4000/2-8= ..................................
  • 800х2+393= .............................
  • ІІІ топ.
  • 996х2+3=.....................................
  • 410х5-39= ...............................................
  • 980х2+1=.......................................
  • ІІІ тур. Математикалық ойын
  • І топ.
  • 1. 400х4+347=1947 (карточкалық жүй жойылды)
  • 2. 2800+105-920=1985 (Горбачев келді билік басына)
  • 3. 3800/2+91= 1991 (Тәуелсіздік жылдары)
  • ІІ топ.
  • 500х3+454=1954 (тың игеру жылы)
  • 4000/2-8= 1992(БҰҰ мүше болды)
  • 800х2+393= 1993 (теңге жылы)
  • ІІІ топ.
  • 996х2+3=1995 (конституция жылы)
  • 410х5-39= 2011 (Азияда болды)
  • 980х2+1=1961 (Ю.Гагарин ғарышқа ұшты)

ІҮ тур. Ой –толғау.

  • ІҮ тур. Ой –толғау.
  • Ниявцисети –қаржы бөлу, ақша салу....
  • Рэкотсп –импортқа қарама –қарсы.....
  • Лизаецглаяи –құжаттарға қойылған қолдандың растығын қуаттау....
  • Палитка –бастапқыда кез келген мүлік, кейінрек кіріс (пайда) әкелетін қаржылық және материалдық құралдар
  • Қшлыдытлұ –ұлтты қоғамдық бірліктің жоғары формасы ретінде қарастыратын идеология мен саясат....
  • Яермиодткад –халық билігінің қайнар көзі
  • Роймаитор –мемлекеттің өз іс –әрекетінің, халықаралық міндеттемелерінің, шарттарының орындалуын тоқтай тұруы.....
  • Ой –толғау
  • Инвестиция –қаржы бөлу, ақша салу....
  • Экспорт –импортқа қарама –қарсы.....
  • Легализация –құжаттарға қойылған қолдандың растығын қуаттау....
  • Капитал –бастапқыда кез келген мүлік, кейінрек кіріс (пайда) әкелетін қаржылық және материалдық құралдар
  • Ұлтшылдық –ұлтты қоғамдық бірліктің жоғары формасы ретінде қарастыратын идеология мен саясат....
  • Демократия –халық билігінің қайнар көзі
  • Мараторий –мемлекеттің өз іс –әрекетінің, халықаралық міндеттемелерінің, шарттарының орындалуын тоқтай тұруы.....

Қорытынды.

  • Қорытынды.
  • Бағалау.
  • Үйге тапсырма. қайталау
  • Ұғымдар терминдер
  • Құжаттар бойынша жұмыстар
  • Мұғалім: Отанымыздың арқа сүйер азаматы болайық. Қорғауға әрқашан да дайын тұрайық. Азат елдің білікті, білімді, жігерлі, зиялы азаматы болайық! Қазақстан Республикасының мемлекеттік Әнұранымен аяқталады.

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет