Мұғалім: Байменова А. Г сынып: 3 «А» Тақырыбы



Дата22.08.2017
өлшемі92,07 Kb.
#24440
түріСабақ
«Математика» сабағының жоспары

Мектеп: ЖОББМ № 39

Мұғалім: Байменова А.Г



Сынып: 3 «А»

Тақырыбы: «Санның квдраты мен кубы»

Пәнаралық байланыс: Дүниетану. Қазақ тілі.


Мақсаты: Санның квадраты мен кубы туралы түсінік беру. Санның квадраты мен кубын табуға үйрету.

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:

  • Кестелік көбейту жайлы оқушылардың білімін жетілдіру.

  • Шапшаң есептеуге дағдыландыру.

  • Танымдық қабілетін дамыту.

  • Қоршаған ортаға байғампаздығын тәрбиелеу.

Ресурстар:

1.Оқулық (3 сынып)

«Математика» оқулығы

2.Қарындаштар, А3 және алма пішінді жапсырма және қима қағаздар.



Сабақ барысы:

Мұғалімнің әрекеті:


1.Ұйымдастрыу.

Сабақ күніне шығу.

1*2=2 3*3=9, яғни Қаңтардың 9-ы

-Жарайсыңдар! Дәптерімізге бүгінгі күнді жазайық.

2.Психогиялық кезең

Мұғалім: Бүгінгі сабағымызды жақсы көңіл-күймен өткізу үшін,

Сендер топта жұмыс жасайсыңдар. Қане, топта жұмыс істеудің ережесін қайталап өтейік.

(Әр топта басшы болады. Басшы сабақ барысында өз тобын бағалап отырады.)








Оқушылар әрекеті

(1 мин)


Сабаққа әзірленеді. Өздері сабақ күнін белгілейді. Дәптерге күнді жазады.

(2 мин) Писхологилық кезеңді орындайды.

Топта жұмыс жасау ережелерін айтады.


3.Үй тапсырмасын тексеру

Ауызша көбейтуді тексеру:

2*2=4 3*4=12 7*6=42

3*2=6 4*5=20 6*8=48

2*4=8 5*6=30 9*7=63

(5 мин.)

Оқушылар өз бірін-бірі тексереді.

Ауызша жауап береді.


4. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтқызу.

Әр топта шашылған әріптерден сабақ тақырыбын құрастыру беріледі. ТАКРАДВ УБК (КВАДРАТ КУБ)



Өткенді еске түсіру:

  • Квадрат пе куб деген сөзді естідіңдер ме? (иә)

  • Оларды бірсөзбен қалай айтуға болады? (геометрияық фигуралар)

  • Квадрат пен кубыты кім сипаттап бере алады?

  • Квадраттың неше төбесі бар? Неше жағы бар? (4 төбесі мен 1 жағы)

  • Ал кубта ше? (8 төбесі? 6 жағы бар)

Бүгінгі танысатын тақырыптарын: Санның квадраты мен кубы.

Енді тақырыпты білгеннен кейін алдымызға мақсат қоюымыз керек. Қандай мақсат қоямыз?


  • Санның квадраты мен кубы туралы түсінік алу мен оны табуды үйрету.

(5 мин)

Шашылған әріптерден сөздер құрастырады.

Сұрақтарға жауап береді.

Алдына мақсат қояды.



  • Санның квадраты мен кубы деген не?

  • Оны қалай табамыз?

5. Жаңа сабақты түсіндіру.

Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісі сол санның көбейткіштің квадраты деп, ал бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі санның кубы болады.

Мысалы:

2·2==4

2·2·2==8

Қалай ойлайсыңдар 3·2 санның квадраты бола ма? (Жоқ)

Неге болмайды? (себебі, негізгі сандары әртүрлі)

Бірнеше оқушыны тақтаға шығарып, санның квадраты мен кубын жазу және оқу тапсырмасын береді. Мадақтау

3·3=

2·2·2=

5·5·5


(6 мин)

Оқушылар мұқият тыңдайды.



Бірнеше оқушы тақтады берілген тапсырманы орындайды.

6. Тапсырмалармен жұмыс

1 тапсырма: Әр топтағы оқушыға қима қағаздардағы өрнекті дұрыс шешу арқылы белгілі бір сөз құрастыруға тапсырма береді. (математикалық терминдер)

1) )( ы

1) )( а

1) )( л

1) )( ы

2)( р

2)( д

2)( у

2)( 3

3) ш

3) н

3) е

3) қ

4)( ұ

4)( у

4)( ә

4)( ы

5)( б

5)( а

5)( с

5)( с

1

б


2

ұ


3

р


4

ы


5

ш





1

а


2

у


3

д


4

а


5

н





1

с


2

ә


3

у


4

л


5

Е





1

с


2

ы


3

з


4

ы


5

Қ






2 тапсырма:Әр топқа әртүрлі өлшеу жұмыстарына қатысты белгілі бір жердің периметрін мен ауданы табу тапсырмасы береді.


Топтық жұмыс

3 мин


2 мин

7. Сергіту сәті: қимыл-қозғалыс жаттығуына берілген бейнеролик.


(1 мин)

Қимыл-қозғалыс жаттығуларын орындайды.



6 (жалғасы).3 тапсырма:Әр топқа өз жеміс ағашын толтыру тапсырылады. Әр жемісте санның квадраты мен кубын жазу мен есептеу беріледі. Әр топтағы оқушы өз жеміс ағашына барып жемісін жапсырады.

Барлық топ жұмысты аяқтағаннан кейін дұрыс емес жауабы бар жемісті ағаштан алып, жерге қойылады. Мұғалім оқушыларменм қатемен жұмыс жүргізеді.



(5 мин)

Топпен ән айтады.




8. Бекіту. Тест (5 сұрақты)

Соңында дұрыс жауабын тақтада көрсетеді




(3мин)

Тест орындайды да, бірін-бірі бағалайды



9. Үй тапсырмасы


(1 мин)

10. Бағалау. Топ басшысы өз тобын бағалайды.

(2 мин)

Басшы тобын бағалайды.



9. Рефлексия:

Кері байланыс

  • Ал балалар осы сабақтан не үйрендік?




Жауап береді.









Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет