Неліктен VІІІ-ХІІ ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды?



бет1/2
Дата04.07.2018
өлшемі246 Kb.
#46661
  1   2
Мұғалова Айгуль Жуманалиевна,

№10 Күреңбел орта мектебінің тарих пәні мұғалімі




Неліктен VІІІ-ХІІ ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды?

(Қысқа мерзімдік жоспарлау)

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:1С бөлімі- Ислам тарихы


Сынып: 6

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес)

6.2.2.1-тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау; (білу, түсіну)

6.2.2.4-Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау; (қолдану)

6 6.2.3.1-Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау (бағалау)


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттайды, сурттейді

Оқушылардың басым бөлігі: Тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын біледі, түсінеді

Кейбір оқушылар: Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын талдайды,бағалайды

Бағалау критерийі


Ислам дінінің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтайды, түсінеді

Білім алушы араб мәдениеті тараған аймақтарды картадан сипаттайды, әңгімелейді

Шығыс ойшылдарының, әлемдік мәдениетке қосқан үлестерін талдайды, бағалайды


Тілдік мақсаттар

Негізгі сөз: медреселер, мешіттер, Кордова

Талқылауға арналған тармақтар:

Тақырып бойынша мәтінді оқиды, топпен талқылайды, (оқылым, айтылым)

Мұсылман елдерінің мәдениеті туралы 4 минуттық видио көрсету. (тыңдалым, айтылым, жазылым)

Құндылықтарға баулу

Өзгелердің мәдениетіне және қөзқарастарына құрыметпен қарау;

Шығармашылық және сыни тұрғысыннан ойлау;



Пәнаралық байланыс

Физика, математика, география

Алдыңғы білім

6.2.2.1-Ислам дінінің пайда болуы, араб халифатының басқару жүйесінің ықпалын анықтады;

"Сəлемдеме жіберіңіз"әдісі затты бірнеше қабат қағазға/газетке оралады. Оқушылар əуен ойнап жатқанда оралған затты сынып ішінде береді; музыка тоқтаған кезде, оқушы бір қабатын ашады. Əр қабатқа тақырыпқа қатысты бір сұрақ немесе затты анықтауға көмектесетін ишара қойады, оқушылар оны тауып, одан кейін оралған затты əрі қарай береді. Осылайша заттың орамасы біткенше жалғасады. осы әдіс арқылы алдыңғы білімді қорытындылаймын.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы
5 минут

Сынып оқушыларымен амандасып, назарын сабаққа шоғырландыру;

Сынып оқушыларын мозайка арқылы үш топқа бөлдім;

"Дін" "Білім" "Ғылым"

"Жұмбақ сөздер" тақырыпты жұмбақтап көрсететін оқушыны таңдаңдаймын. Оқушылар тақырыпты жұмбақ арқылы табуы керек. Бұл әдіс арқылы оқушылардың ойларын қозғау мақсатында жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды



Мешіт, медірессе, ғалымдардың суреттері, оқулық, қаламсап,

Сабақтың ортасы

20 минут


Оқушылар мұсылман елдерінің мәдениеті, білімі, ғылымының дамуы туралы бейнефильм көреді.

Дескриптор

Мұсылман елдерінің мәдениеті, білімі, ғылымы туралы топпен талқылайды

"Діндер" тобы: "Жигсо"әдісі топпен талқылап, топ басшы мәтінді, келесі топтарға түсіндіреді. Келесі топтар осы тақырып бойынша не түсінгендерін қағаз беттеріне түсіріп постер қорғады

Б/білемін Б/ білгім келеді Б/ білдім

Б

Б

Б









"Білім" тобы «Бұрыштар» тәсілі: оқушыларға сұрақ ұсынамын және төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырамын. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көз қарастарын дәлелдейді.



Кері байланыс:Рефлексиялық нысана техникасы.

"Ғылым тобы" IDEAL тәсілі, оқушылар тақырыпты анықтайды, сипаттайды. IDEAL тәсілі бойынша оқушылар проблемалық жағдаяттар берілген ақпаратпен жұмыс істейді. Мәтін мазмұнындағы проблеманы анықтайды. проблеманы сипаттайды




АКТ, интербелсенді тақта, бейнеролик

http.//geogtapfyogrussia.com/algambva


Жигсо-әдісі топпен талқылайды

суреттер,оқулық, маркер,

"Бұрыштар" тісілі

кестелер,оқулық

IDEAL-әдісі

Кесте



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет