Нуркалиева Раушан Сарсенғалиқызы
Музыка пәні мұғалімі
Ақкөл орта мектебі
Атырау облысы, Құрманғазы ауданы, Ақкөл селосы
Тақырыбы: «Күй атасы Құрманғазы »
Мақсаты: Қазақтың ұлы күйші компазиторы Құрманғазының шығарма-
шылығымен таныстыру.
Білімділік: Құрманғазының анасына арналған « Аман бол шешем, аман
бол», күйінің тарихымен таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылардың музыкаға деген қызығушылығын арттыра
Отырып есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Күй тыңдау арқылы патриоттық сезімін оята отырып анаға деген
құрметке баулу.
Түрі : аралас сабақ , жаңа тақырыпты меңгерту.
Әдісі: сұрақ- жауап , ән, ойын тірек сызбалар.
Көрнекілігі : Күйші портреті, домбыра аспабы, үнтаспа, суреттер , слайдтан
көрсетіледі.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
1 Оқушылармен амандасу, қатысты тексеру.
2 Сабаққа дайындау.
ІІ Психологиялық дайындық:
Қайырлы таң , досым
Қайырлы күн болсын
Бүгінгі күн бізге
Сәттілікке толсын.
сабақты Қ.Сағырбаевтың « Сарыарқа » күйінің әуенін тыңдатудан бастаймын.
--- Балалар , бүгінгі сабақта көңіл күйлерің қалай ?
--- Күй сендерге ұнады ма?
Біз бүгінгі сабағымызды таңғажайып музыка жанры күйден бастадық.
ІІІ Ұй тапсырмасын сұрау.
«Жеті ғажайып бақ» атты ойыны. Шарты сандардың артындағы жасырулы сұрақтарға жауап беру керек.
1 ҚР – ның гимнінің сөзін , әнін кімдер жазды.
2 Ш. Қалдаяқовтың өз жерімен елін , мақтан етіп шығарған әні қалай аталады?
3 Не себепті « Менің Қазақстаным » әні республикамыздың гимніне айналды?
4 ҚР гимні қандай жағдайларда шырқалады.
5 ҚР - ның қандай мемлекеттік рәміздерін білесіңдер?
6 Гимн орындалғанда өзіңді қалай ұстауың керек.
7 Ж.Нәжімеденов кім?
ІҮ Жаңа тақырыпты меңгерту. ( сызба арқылы түсіндіру)
Құрманғазы Сағырбайұлы
1823 жылы Орал облысының Күйге баулыған ұстазы ұзақ күйші
Жиделі деген жерінде туған.
Ұлы күйші
Қоғамдық әлеуметтік қайшылықтарға зорлық зомбылыққа қарсы күрескен адам .
Күйлері
«Сарыарқа» , « Көңілашар» , « Кісен ашқан», «Түрмеден қашқан», « Аман бол , шешем аман бол », «Қайран шешем », «Балбырауын» т.б 80-ге жуық күйі бар.
Құрманғазының сарыарқа күйін қазақтың аспапты музыкасының шыңы деуге болады.
Ү Кім тапқыр ойыны
Мақсаты: музыкалық аспаптармен күй аттарын ажырата білу , шапшаңдыққа , тапқырлыққа баулу. Суреттегі музыкалық аспаптың қайсысын білесің?
Сабақ басында тыңдаған « Сарыарқа » күйін еске түсіреміз. Бұдан біз әр аспаптың өзіне тән бір- біріне ұқсамайтын дыбысы бар екенін ұғындық.
Домбыра
Әуен Қобыз Музыкалық аспаптар
Асатаяқ
Баян
ҮІ Күй тыңдау Құрманғазының күйі «Аман бол , шешем аман бол» үнтаспадан
1 Күйдің шығу тарихын әңгімелеу
2 Күйдің сөйлейтін буындарын тыңдату.
3 Күйдің қағыстарын домбырада ойнап көрсету.
А-ман бол ше- шем а- ман бол
ҮІІ Ән орындау. «Алғашқы қоңырау » әні Ж. Еңсепов сөзі Нұрқабылов
1 Әнде 8-дік , 16- лық , ширек ноталар ауысып отырады.Әнді жай екпінде айтамыз. Сөздерін нақты , ырғақты дәл сақтауға машықтандыру.
ҮІІІ Қорытындылау. Кубизм әдісі бойынша сұрақ – эжауап арқылы .
1.Қ.Сағырбай ұлына сипаттама беру
2.Құрманғазының күйлерін атап беру
2.Құрманғазының шәкірті кім? Құрманғазы домбырасын кімге табыстады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: Күйші жайлы толық мағлұмат жазып келу , әнді жаттау.
Достарыңызбен бөлісу: |