Оқулық Алматы "Атамұра"



Дата23.05.2017
өлшемі16,09 Kb.
#16610
түріОқулық
  • Пәні:
  • Жаратылыстану
  • Сыныбы
  • 5 “ә”
  • Оқулық
  • Алматы “Атамұра” баспасы 2010 ж. 51-54 беттер
  • Авторы
  • Б.Ш.Әбдіманапов, А.В.Прищепина, Л.М.Фокина, А.У. Әбілғазиев
  • Тақырыбы
  • Мақсаты
  • Гидросфера, дүниежүзілік су айналымы және оның маңызы жайлы оқушылардың білімдерін кеңейту, суды қорғау, оның адам өміріндегі маңызын білу, күнделікті өмірде тиімді пайдалануға үйрету.
  • А) Ақпараттық
  • Қойылған міндеттерге сәйкес жоспар бойынша бақылау, сараптама жүргізу. Сұрақ қоя отырып ақпарат алу.
  • Ә) Коммуникативтік
  • Сөйлеу, ойлау мәдениетін шыңдау, топтық, жеке жұмыс тапсырмаларына сәйкес жауап беру. Өз ойын ұсына отырып, түсіндіру, дәлелдеу, теорияны практикамен ұштастыра білу дағдыларын қалыптастыру.
  • Б) Проблемалық
  • Суды қорғау, оның адам өміріндегі маңызы, күнделікті өмірде тиімді пайдалану, проблеманы шешуге қай тұрғыдан әрекет ететінін түсіндіре алуға жағдай жасау. Тақырыпқа байланысты сипаттау, саралау, қорытындылау, бағалау.
  • Сабақтың түрі
  • Аралас
  • Сабақтың әдісі
  • Сұрақ – жауап, топтық, жеке жұмыс, баяндау, зерттеу, тәжірибе жасау, ой толғау, әр түрлі тапсырмалар орындау, жинақтау.
  • Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар
  • Сыни тұрғыдан ойлау және жазу, дамыта оқыту технологиясы.
  • Пәнаралық байланыс
  • Күтілетін нәтиже
  • Білімге құштарлығы артады;
  • Гидросфера, оның негізгі құрамдас бөліктерін, табиғаттағы су айналымының маңызын біледі;
  • Суды қорғау, оның адам өміріндегі маңызын айта отырып, күнделікті өмірде тиімді пайдалануға үйренеді ;
  • Топта жұмыстану. Сабақтың тақырыбының ашылуына байланысты бағалау.
  • Сабақтың барысы
  • Мұғалімнің қызметі
  • Оқушының қызметі
  • Күтілетін
  • нәтеже
  • балл
  • Ұйымдастыру бөлімі
  • Мұғалімнің кіріспе сөзі.
  • Сабаққа назарын аударады
  • Тәжірибе нәтижесі:
  • Судың қасиеттерін анықтайды.
  • Қызығушылығын ояту
  • Топқа бөлу
  • - Табиғатта су қандай күйде кездеседі?
  • Судың дәмін анықтау. Стакандағы суға 35 гр. тұз саламыз.
  • - Ал, балалар тәжірибеден не байқадыңыздар? Тәжірибе: Газ өткізетін түтігі бар пробирканы алып, оған мұз салып, қыздыру. - Не істелді? - Нені байқадық?
  • Топтың атын қою
  • Кестені толтыру.
  • Су - жақсы еріткіш. Стакандағы тұз суда көрінбей кетеді. Ериді
  • Қыздырғанда мұз сұйыққа айналады.
  • Пробиркадан шыққан су буы қайтадан су тамшыларына айналады.
  • 1
  • Мағынаны тану
  • Модельдік жауап. 1-топ. Гидросфера, дүние жүзілік су айналымы туралы айтады.
  • 2-топ.
  • 3-топ.
  • Энциклопедия
  • беттерінен
  • Топта жұмыс істейді
  • Мәтінді түсініп оқиды, түсінігін толық ашып айтады.
  • Ой толықтырады.
  • Қосымша дерек көзімен жұмыс жасайды (оқулықтан тыс).
  • Өз білгендерімен
  • бөліседі. Білімдерін жетілдіре түседі.
  • 1
  • 1
  • 1
  • Топпен жұмыс. Жағдаяттарды талдау.
  • “Егер де мен...”
  • 1-топ.
  • Көктемгі судың көтерілуіне байланысты жағада көптеген ұсақ балықтарға қауіп төнді. Сіздің әрекетіңіз?
  • А) Ештеңе де жасамаймын, табиғат құбылысы
  • Ә) Балықтардан дәмді тағам жасаймын
  • Б) Қандай аргументтер ұсынасыз
  • 2-топ.
  • Сіз отбасыңызбен өзен жағасында демалдыңыз. Қоқыстар қалды. Сіздің әрекетіңіз?
  • А) Өзенге тастайсыз
  • Ә) Жағада қалдырасыз
  • Б) Қандай аргументтер ұсынасыз
  • 3-топ.
  • Қайықпен саяхатқа шықтық. Көптеген суда өсетін әдемі гүлдеп тұрған өсімдіктерді көрдіңіз. Сіздің әрекетіңіз қандай?
  • А) Әдемілікті тамашалап қоясыз
  • Ә) Гүлшоғын жинауға ұйғарасыз
  • Б) Қандай аргументтер ұсынасыз
  • Өз ұсыныстарын айтады
  • 1
  • 1
  • 1
  • Проблеманың шешімін табу құзыреттілігі.
  • Көк - ақ - қызыл түстерді көрсету.
  • Сіздер өзідеріңізді өзен жағасында отырғандай елестетіңіздер. Көк пен қызыл түсті қалай байланыстыруға болады? Қазіргі таңда өзен , көлдерге қауіп төніп тұр деуге бола ма?
  • Егер сіздер эколог болсаңыздар, суды қорғауға қандай аргументтер ұсынар едіңіздер?
  • Модельдік жауап.
  • 1. Табиғатты қорғау ұйымдарын құру.
  • 2. Су жағасындағы тазалықты үнемі қадағалау.
  • 3. Суға зиян келтіретін броканьерлермен күрес ұйымдастыру.
  • Кестені толтыр:
  • Бір аргумент айқындалған
  • Екі аргумент айқындалған
  • Үш аргумент айқындалған
  • Нақты деректер алынған реті жүйесіз
  • Қорытынды бөлімі толық емес
  • Ақпараттар толық, барлық аргументтер
  • келтірілген
  • 3
  • 4
  • 5
  • 3
  • 4
  • 5
  • Судың пайдасы
  • Судың зияны
  • Суды ластаушы заттар
  • Ой толғау
  • Бағыттайды, тапсырма береді.
  • Өз ойларын жинақтай отырып, эссе жазу.
  • 1-топ оқушылары Ы.Алтынсариннің
  • “Таза бұлақ” әңгімесін сахналау.
  • «Өзіңді тексер» айдары
  • Географиялық диктант.
  • 1-топ оқушылары Ы.Алтынсариннің
  • “Таза бұлақ” әңгімесін сахналау.
  • Эссе: “Су – тіршілік көзі” “Егер су құрып кетсе не болады?” “Су – тілсіз жау”
  • Оқушылар: “Менің ойымша...”, “Мен сенімдімін...” деген сияқты сөйлемдермен бастап, ойларын жазу.
  • Өзіңді тексер
  • Гидросфера - ...
  • Жер шарындағы судың .... мұхиттар мен теңіздердің үлесіне тиеді.
  • Су табиғатта 3 күйде .... кездеседі.
  • Теңіз суының орташа тұздылығы ...
  • Судың мұхиттан атмосфера арқылы құрлыққа және құрлықтан мұхитқа үздіксіз ауысу үрдісін .... деп атайды.
  • Дүние жүзінде қанша мұхит бар?
  • Жер бетіне шығып жатқан шипалы суларды ... деп атайды.
  • Өз ой ларын жинақтайды.
  • Сөйлеу, жүйелі ойлау мәдениеті шыңдалады.
  • Қосымша дерек көзімен жұмыс жасайды (оқулықтан тыс)
  • Материал бойынша білімін пысықтайды, біледі, есте сақтайды.
  • 2
  • 1
  • Мұғалімнің қорытынды сөзі.
  • Үй тапсырмасы
  • 1. Қосымша мәлімет жинақтау.
  • Дайындалады,
  • қосымша ізденеді, мәлімет жинақтайды.
  • 10-12балл «5»
  • 7-9 балл «4»
  • 4-6 балл «3»
  • Бүгінгі сабақ бойынша қорытынды:
  • Жетістіктер:
  • Кемшілік тұстары:
  • Бағалау: 10 – 12 балл – “5”
  • 7-9 балл - “4”
  • 5-6 балл – “3”
  • Шешімім:


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет