Оқушыларға зат есімнің тәуелденуі жайлы түсінік беріп, сыни тұрғыдан ойлай отырып, тәуелдік жалғаудың мағынасын байқату



Дата22.06.2017
өлшемі10,68 Kb.
#19570
түріСабақ

Оқушыларға зат есімнің тәуелденуі жайлы түсінік беріп, сыни тұрғыдан ойлай отырып, тәуелдік жалғаудың мағынасын байқату.

  • Оқушыларға зат есімнің тәуелденуі жайлы түсінік беріп, сыни тұрғыдан ойлай отырып, тәуелдік жалғаудың мағынасын байқату.
  • Тапсырмаларды орындау арқылы зат есімнің тәуелденуі жайлы түсінік қалыптастыру; сөз табына талдау.
  • Ізденуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге, ой қорытынды шығара білуге үйрену.
  • Сабақтың мақсаты:

Зат есімнің тәуелденуі жайлы түсінік қалыптасады, сыни тұрғыдан ойлай отырып, тәуелдік жалғаудың мағынасын ашады, ынтымақтаса отырып жұмыс істеуге үйренеді.

  • Зат есімнің тәуелденуі жайлы түсінік қалыптасады, сыни тұрғыдан ойлай отырып, тәуелдік жалғаудың мағынасын ашады, ынтымақтаса отырып жұмыс істеуге үйренеді.
  • Сабақтың нәтижелері
  • Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, кестелер
  • Көрнекілігі: интерактивті тақта,кестелер,
  • суреттер,т.б.

I.Ұйымдастыру кезеңі:

  • I.Ұйымдастыру кезеңі:
  • Оқушылармен сәлемдесу
  • Оқушыларды түгендеу
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару
  • Сабақ барысы:

Армысың, сұлу күн!

  • Армысың, сұлу күн!
  • Армысың, ашық аспан!
  • Сәлем бердік баршаңызға
  • Шаттық шеңбері

II. Үй тапсырмасы

  • II. Үй тапсырмасы
  • Үйге қандай тапсырма берілді?
  • Үйден жазған жаттығуларын оқып тексереді

Менің Қаламы

  • Менің Қаламы
  • Сенің Мектебіміз
  • Сіздің Анам
  • Оның Оқушылары
  • Біздің Мысығың
  • Сендердің Дәптеріңіз
  • Сіздердің Көршілерің
  • Олардың Қаламдарыңыз
  • “Сәйкестендіру” ойыны

Кітаппен жұмыс

  • Кітаппен жұмыс
  • 38- жаттығу Сөйлемдерді оқы.Суретпен берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.
  • Сағатым, мысығың, қаламы
  • Сөздерге жалғанаған қосымшалардың қандай мағынаны білдіріп тұр.
  • Жаңа сабақ

Мынау кімнің қаламы? -Менің қаламым

  • Мынау кімнің қаламы? -Менің қаламым
  • Мынау кімнің кітабы? - Сәуленің кітабы
  • Мынау кімнің дәптері? -Сіздің дәптеріңіз
  • Зат есімге жалғанған -ым, -ы, -іңіз
  • қосымшаларды ата.
  • Олар нені білдіріп тұр?
  • Қызығушылықты ояту

Түсіну: 39-жаттығу Сөздерді төмендегі үлгі бойынша өзгертіп жаз.

  • Түсіну: 39-жаттығу Сөздерді төмендегі үлгі бойынша өзгертіп жаз.
  • Ана, қол, қозы, етік
  • Сөздерге жалғанған қосымшаларды тауып, астын сыз.Бұлар жұрнақ па, жалғау ма?
  • Бұл қосымшалар қандай мағынаны білдіріп тұр?

Заттың біреуге тән екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар деп атайды:әке-м, әже-ң, ата-сы.Тәуелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде айтылады: көрші-м, көрші-ң, көрщі-ңіз, көрщі-сі; көрші-міз, көршілер-ің, көршілер-іңіз, көршілер-і.

  • Заттың біреуге тән екенін білдіретін жалғауларды тәуелдік жалғаулар деп атайды:әке-м, әже-ң, ата-сы.Тәуелдік жалғаулар үш жақта, жекеше және көпше түрде айтылады: көрші-м, көрші-ң, көрщі-ңіз, көрщі-сі; көрші-міз, көршілер-ің, көршілер-іңіз, көршілер-і.
  • Ереже

Қолдану: 40-жаттығу Жұмбақты оқып, шешуін тап.

  • Қолдану: 40-жаттығу Жұмбақты оқып, шешуін тап.
  • Қанаты жоқ – ұшады,
  • Аяғы жоқ – желеді,
  • Аузы жоқ – ұлиды. (Аяз)
  • Тәуелдік жалғауы жалғанған сөздерді тап, оларға сұрақ қой.
  • 41 – жаттығу Өлеңді оқып, жатқа жаз.
  • Түйем шықты өріске,
  • Боталары маймаңдап.
  • Қойым өрді қапталдап,
  • Қозыларым салды ойнақ.
  • Тәуелдеулі сөздерді тауып, астын сыз.
  • Қарамен жазылған сөздерді түбір мен қосымшаларға ажырат.

Аспанға қарап ай көрдік,

  • Аспанға қарап ай көрдік,
  • Төменге қарап жер көрдік.
  • Оңға, солға бұрылып,
  • Егеменді ел көрдік.
  • Сергіту сәті

Талдау: 42 – жаттығу Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жаз.

  • Талдау: 42 – жаттығу Берілген сөздерді тәуелдену ерекшелігіне қарай топтап жаз.
  • Добым
  • Дәптеріңіз
  • Дәптерің
  • Оқушыларым
  • Добыңыз
  • Дәптерім
  • Дәптері
  • Оқушыларың
  • Оқушыларыңыз
  • Добы
  • Оқушылары
  • Добың

-Бүгін сабақта нені білдік?

  • -Бүгін сабақта нені білдік?
  • -Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не?
  • Сабақты қорыту

  • Балалардан қай сабақ өтілгенін, не үйренгендерін сұрау.
  • Сабаққа жақсы қатысқан балаларды мадақтай отырып, сабақты аяқтау.

43-жаттығуды жазу.

  • 43-жаттығуды жазу.
  • Ереже жаттау.
  • Үйге тапсырма

Каталог: uploads -> doc -> 03f8
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
03f8 -> Көп таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту технологиясы
03f8 -> Сабақтың тақырыбы: § Қазақтың ғұлама ғалымы Ш. Ш. Уалиханов. Сабақтың мақсаты : Білімділік


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет