Пәннің аты: Әдебиет Тарау: «Арналы бұлақ- асыл сөз»



Дата25.08.2017
өлшемі349,87 Kb.
#26720
түріЛекция
Пәннің аты: Әдебиет

Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»

Тақырыбы:

Мақсаты: 1 білімділік: Сөз асылын шешендер мен билердің мұрасынан, ақындар мен жазушылардың шығармаларынан табу, шешендік сөздердің халық ауыз әдебиетінің бай саласы екенін ,аузы дуалы билер жөнінде мәлімет алу,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, қомпозициялық құрылымын ашу

2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,Шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

3 тәрбиелік: шешендер мен билердің мұрасын, ақындар мен жазушылардың шығар-

маларының тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, ана тілін қастерлеу,

Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ

Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.

Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.

Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.

Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,

Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру. Сабақтың әпиграфымен таныстыру. .

«Ой шақыру» стратегиясы. Проблемалық ізденіс.Эпиграфтың мағынасын ашу.

«Өнер алды – қызыл тіл» деген мақал арқылы сабақтың мақсатын ашу, оқушылардың алдына міндет қою.

ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Өнер дегенді қалай түсінесің? Тараудың мақсатын ашу.

.Тараудың тақырыбы: 1. Сөз өнері,яғни билер мен шешендердің сөздерінен басталады. Мәтінді рөлге бөліп,дауыстап оқу. Қорытынды шығару. Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу.

Күйші әнші сәулетші
Биші Өнер түрлері құрылысшы
Суретші шебер
Билер сөзі- қөркем сөз өнерінің шынайы үлгісі.Билердің портреттерін көрсетіп,таныс-

тыру. Қысқаша мәлімет беру.

Билер

Төле би Әлібекұлы Әйтеке би (Айтық) Қазыбек би

( 1163- 1756)қазақ халқы- Байбекұлы(1689-1766) Келдібекұлы

ның қоғам қайраткері, қазақтың атақты (1667-1763)қазақтың

атақты шешен. шешен биі атақты биі


2) Төле бидің өмірбаянына шолу жасау.Топтастыру.

Жамбыл обл,Шу ауданы Күй, ән, ақындық өнерді құрметтеген
15 жасынан ел билеген Төле би дана
әділ би қоғамдық қайраткер
Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.

1-топ. «Төле би »

2-топ. «Әйтеке би »

3-топ. «Қазыбек би »

Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру

1-топ: Қарлығаш әулие

2-топ: Төле бидің жауабы.

3-топ: Төле бидің шешендігі.

1- тапсырма. Мәтінді дауыстап оқып шығу.Толық мазмұндау.

2-тапсырма. Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.



абзац

Тірек ой

тақырыпша

Көркемдеуіш сөз

Сөздік

жұмысы

Мақал-

Мәтел

сұрақтар































































ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Төле биге мінездеме беру. Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.

ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.

1 Зат есім-1 Төле би

2 Сын есім-2 Дана, дара

3 Етістік-3 ел биледі,дау шешті,

4 Қорытынды сөйлем

5 Метафора -шешен
ІҮ. Үй тапсырмасы. Төле бидің шешендік сөздерін жинастыру.

Ү. Бағалау.

р/с

Оқушылардың аты-жөні

№1

№2

№3

Шығарм.

эссе

ұпай

баға


























Пәннің аты: Әдебиет

Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»

Тақырыбы: Қазыбек би

Мақсаты: 1 білімділік: Сөз асылын шешендер мен билердің мұрасынан, ақындар мен жазушылардың шығармаларынан табу, шешендік сөздердің халық ауыз әдебиетінің бай саласы екенін ,аузы дуалы билер жөнінде мәлімет алу,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, қомпозициялық құрылымын ашу

2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,Шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

3 тәрбиелік: шешендер мен билердің мұрасын, ақындар мен жазушылардың шығар-

маларының тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, ана тілін қастерлеу,

Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ

Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.

Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.

Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.

Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,

Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру. Сабақтың әпиграфымен таныстыру. .

«Ой шақыру» стратегиясы. Проблемалық ізденіс.Эпиграфтың мағынасын ашу.

«Өнер алды – қызыл тіл» деген мақал арқылы сабақтың мақсатын ашу, оқушылардың алдына міндет қою.

ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Өнер дегенді қалай түсінесің?

.Тараудың тақырыбы: 1. Сөз өнері,яғни билер мен шешендердің сөздерінен басталады. Өз ойларын түйіндеу.

Күйші әнші сәулетші


Биші Өнер түрлері құрылысшы
Суретші шебер
Билер сөзі- қөркем сөз өнерінің шынайы үлгісі.Билердің портреттерін көрсетіп,таныс-

тыру. Қысқаша мәлімет беру.

Билер

Төле би Әлібекұлы Әйтеке би (Айтық) Қазыбек би



( 1163- 1756)қазақ халқы- Байбекұлы(1689-1766) Келдібекұлы

ның қоғам қайраткері, қазақтың атақты (1667-1763)қазақтың

атақты шешен. шешен биі атақты биі

2) Төле бидің өмірбаянына шолу жасау.Топтастыру.

Жамбыл обл,Шу ауданы Күй, ән, ақындық өнерді құрметтеген
15 жасынан ел билеген Төле би дана
әділ би қоғамдық қайраткер
Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.

1-топ. «Төле би »

2-топ. «Әйтеке би »

3-топ. «Қазыбек би »

Әр топқа тапсырма беру. «Қазыбек бидің елшілігі»мәтінін талдау.

1-топ: Қазыбек би туралы мәлімет дайындау.Алдын ала берілген тапсырма.

Топтастыру арқылы ауызша қорғау.

2-топ: Мәтінді алгоритмге салу.

3-топ: Қазыбек бидің шешендік сөздерін айту.

1- тапсырма. Қазыбек кім?

2-тапсырма. Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.

3-тапсырма.Шешендік сөздерді талдау



абзац

Тірек ой

тақырыпша

Көркемдеуіш сөз

Сөздік

жұмысы


Мақал-

Мәтел


сұрақтар





























































ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Қазыбек би туралы не білдік? Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.

ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.

1 Зат есім-1 Қазыбек би

2 Сын есім-2 Дана, дара

3 Етістік-3 ел биледі,дау шешті,

4 Қорытынды сөйлем

5 Метафора -шешен


ІҮ. Үй тапсырмасы. Төле бидің шешендік сөздерін жинастыру,жаттау.

Ү. Бағалау.



р/с

Оқушылардың аты-жөні

№1

№2

№3

Шығарм.

эссе

ұпай

баға




























Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»

Тақырыбы: Әйтеке би

Мақсаты: 1 білімділік: Сөз асылын шешендер мен билердің мұрасынан, ақындар мен жазушылардың шығармаларынан табу, шешендік сөздердің халық ауыз әдебиетінің бай саласы екенін ,аузы дуалы билер жөнінде мәлімет алу,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, қомпозициялық құрылымын ашу

2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,Шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

3 тәрбиелік: шешендер мен билердің мұрасын, ақындар мен жазушылардың шығар-

маларының тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, ана тілін қастерлеу,

Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ

Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.

Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.

Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.

Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,

Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру. Сабақтың әпиграфымен таныстыру. .

«Ой шақыру» стратегиясы. Проблемалық ізденіс.Эпиграфтың мағынасын ашу.

«Өнер алды – қызыл тіл» деген мақал арқылы сабақтың мақсатын ашу, оқушылардың алдына міндет қою.

ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Өнер дегенді қалай түсінесің? Тараудың мақсатын ашу.

.Тараудың тақырыбы: 1. Сөз өнері,яғни билер мен шешендердің сөздерінен басталады. Мәтінді рөлге бөліп,дауыстап оқу. Қорытынды шығару. Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу.

Күйші әнші сәулетші
Биші Өнер түрлері құрылысшы
Суретші шебер
Билер сөзі- қөркем сөз өнерінің шынайы үлгісі.Билердің портреттерін көрсетіп,таныс-

тыру. Қысқаша мәлімет беру.

Билер

Төле би Әлібекұлы Әйтеке би (Айтық) Қазыбек би

( 1163- 1756)қазақ халқы- Байбекұлы(1689-1766) Келдібекұлы

ның қоғам қайраткері, қазақтың атақты (1667-1763)қазақтың

атақты шешен. шешен биі атақты биі


Қазыбек бидің өмірбаянына шолу жасау.Топтастыру.

Би шешен елші әділ

Қазыбек би кім?

Ақылды батыл тапқыр ойлы

Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.

1-топ. «Төле би »

2-топ. «Әйтеке би »

3-топ. «Қазыбек би »

Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру

1-топ: Әйтеке бидің сыншылдығы.

2-топ: Әйтеке бидің шешендігі.

3-топ: Сырым батыр

1- тапсырма. Мәтінді дауыстап оқып шығу.Толық мазмұндау.

2-тапсырма. Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.



абзац

Тірек ой

тақырыпша

Көркемдеуіш сөз

Сөздік

жұмысы

Мақал-

Мәтел

сұрақтар































































ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Әйтеке биге мінездеме беру. Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.

ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.

1 Зат есім-1 Әйтеке би

2 Сын есім-2 сыншы,тапқыр

3 Етістік-3 ел биледі,дау шешті,

4 Қорытынды сөйлем

5 Метафора -шешен
ІҮ. Үй тапсырмасы. Әйтеке бидің шешендік сөздерін жинастыру.

Ү. Бағалау.

р/с

Оқушылардың аты-жөні

№1

№2

№3

Шығарм.

эссе

ұпай

баға



























Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»

Тақырыбы: Аңыз әңгіме

Мақсаты: 1 білімділік: , Аңыз әңгімелер халық ауыз әдебиетінің бай саласы екенін ,ғұлама ғалым жөнінде мәлімет алу,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, қомпозициялық құрылымын ашу

2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,Шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

3 тәрбиелік: Шығармалардың тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, ана тілін қастерлеу,

Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ

Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.

Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.

Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.

Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,

Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру. Сабақтың әпиграфымен таныстыру. .

«Ой шақыру» стратегиясы. Проблемалық ізденіс.Эпиграфтың мағынасын ашу.

«Өзге елдің ұлы болғанша, өз елінің құлы бол» деген мақал арқылы сабақтың мақсатын ашу, оқушылардың алдына міндет қою.

ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Аңыз дегенді қалай түсінесің? Сабақтың мақсатын ашу.

.Сабақтың тақырыбы: 1. Халық ауыз әдебиет үлгілері Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу.

Ертегі аңыз мақал- мәтел жыр айтыс

жаңылтпаш Халық ауыз әдебиет үлгілері жұмбақ

шешендік сөздер бата-тілек өтірік өлеңдер

Аңыз-белгілі бір адамның атына, іс-әрекетіне байланысты туады.

Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.

1-топ. «Білімдар »

2-топ. «Алғыр »

3-топ. «Атамекен »

Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру

1-топ:Әбу Насыр әл- Фараби,Асан қайғы туралы мағлұмат беру

2-топ: «Сағыныш сазы» шығармасы

3-топ «Асан қайғының Жерұйықты іздеуі»

1- тапсырма. Мәтінді дауыстап оқып шығу.Толық мазмұндау.

2-тапсырма. Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.


абзац

Тірек ой

тақырыпша

Көркемдеуіш сөз

Сөздік

жұмысы

Мақал-

Мәтел

сұрақтар































































ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.

ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.

1 Зат есім-1 Жерұйық

2 Сын есім-2 сулы, нулы

3 Етістік-3 қой семірткен,егін өскен,жемісі піскен

4 Қорытынды сөйлем- елі тоқ тұратын

5 Метафора –жайлы қоныс
ІҮ. Үй тапсырмасы. жинастыру.

Ү. Бағалау.

р/с

Оқушылардың аты-жөні

№1

№2

№3

Шығарм.

эссе

ұпай

баға




























Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»

Тақырыбы: Ертегілер «Алдар көсе мен Шықбермес Шығайбай»

Мақсаты: 1 білімділік: , Ертегілер халық ауыз әдебиетінің бай саласы екенін ,ертегі, ертегінің түрлері жөнінде мәлімет алу,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, қомпозициялық құрылымын ашу

2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,Шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

3 тәрбиелік: Шығармалардың тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, ана тілін қастерлеу,

Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ

Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.

Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.

Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.

Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,

Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

Проблемалық ізденіс.Ребус шешу. Шешуі: Ертегі

ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Ертегі дегенді қалай түсінесің? Сабақтың мақсатын ашу.

.Сабақтың тақырыбы: 1. Халық ауыз әдебиет үлгілері Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу.

Ертегі аңыз мақал- мәтел жыр айтыс

жаңылтпаш Халық ауыз әдебиет үлгілері жұмбақ

шешендік сөздер бата-тілек өтірік өлеңдер

Ертегі-ең көне жанр. Өмірде сирек кездесетіннемесе мүлде кездеспейтін, ойдан шығарылатын оқиғалар.
Шыншыл ертегілер қиял-ғажайып ертегілер

Ертегі түрлері

Хайуанаттар жайлы ертегілер
Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.

1-топ. «Шыншыл »

2-топ «Қиял »

3-топ. «Жомарт »

Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру

1-топ:Шығарманы талдау.

2-топ: Ертегіні сахналау.

3-топ Кейіпкерлерге мінездеме беру.

. Мәтінді алдын ала үйге оқуға беріледі.

1- тапсырма . Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.


абзац

Тірек ой

тақырыпша

Көркемдеуіш сөз

Сөздік

жұмысы

Мақал-

Мәтел

сұрақтар





























































2-тапсырма. Сахналау. Оқушылардың шеберліктері бағаланады.

3-тапсырма. Кейіпкерлердің мінездемесін кестеге түсіру.

Кейіпкерлер

Сипаттау

Мәтіннен үзінді алу

Алдар көсе

Шығайбай


Қу, тапқыр,ақылды,айлакер.

кедей
Сараң, аңкау, қу.

бай

Ет жеуі, атын аман сақтауы,байдың қызын алу
Тулақ жеу,атынан,айран мен нанынан айрылуы,

Қызынан айрылуы



ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.

ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.

1 Зат есім-1 Алдар көсе

2 Сын есім-2 қу, тапқыр,

3 Етістік-3 алдайды,күледі, мұратына жетеді

4 Қорытынды сөйлем- әділдікті іздейтін

5 Метафора –айлакер жан.
ІҮ. Үй тапсырмасы. Алдар көсенің басынан кешкен оқиғаларды жинастыру.

Ү. Бағалау.

р/с

Оқушылардың аты-жөні

№1

№2

№3

Шығарм.

эссе

ұпай

баға




























Тарау: « Арналы бұлақ- асыл сөз»

Тақырыбы: Төрт түлік мал туралы жырлар

Мақсаты: 1 білімділік: , Төрт түлік мал туралы жырлар халық ауыз әдебиетінің бір саласы екенін ,төрт тулік мал туралы жырлар жөнінде мәлімет алу,өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу, өлеңнің құрылысын талдау.

2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

3 тәрбиелік: Жыплардың тәрбиелік мәнін ашу, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, төрт түлік малды қастерлеу баулу.

Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұмыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ,сахналық көрініс қою.

Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.

Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.

Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.

Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,

Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

Проблемалық ізденіс.Үнтаспа арқылы төрт түлік малдың үнін шығару.

ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Төрт түлік мал дегенді қалай түсінесің? Оған не жатады?Сабақтың мақсатын ашу.

.Сабақтың тақырыбы: 1. Халық ауыз әдебиет үлгілерінің ішінен белгілеу Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу. Батырлар жыры тұрмыс-салт жырлар

Ертегі аңыз мақал- мәтел төрт түлік жырлары, айтыс

жаңылтпаш Халық ауыз әдебиет үлгілері жұмбақ

шешендік сөздер бата-тілек өтірік өлеңдер

Төрт түлік мал туралы жырлар- төлдерін сүю туралы, пірлері туралы,үй жануарлары туралы тамаша жырлар

Жырдың түрлері
1 Тұрмыс-салт жырлар 2 батырлар жыры

А. Салт-дәстүр 3 Ғашықтар жыры

ә. Төрт түлік

б. Наурыз жырлары
Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.

1-топ. « »

2-топ « »

3-топ. « »

Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру

1-топ:Шығарманы талдау.

2-топ: Ертегіні сахналау.

3-топ Кейіпкерлерге мінездеме беру.

. Мәтінді алдын ала үйге оқуға беріледі.

1- тапсырма . Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.


абзац

Тірек ой

тақырыпша

Көркемдеуіш сөз

Сөздік

жұмысы

Мақал-

Мәтел

сұрақтар





























































2-тапсырма. Сахналау. Оқушылардың шеберліктері бағаланады.

3-тапсырма. Кейіпкерлердің мінездемесін кестеге түсіру.

Кейіпкерлер

Сипаттау

Мәтіннен үзінді алу

Алдар көсе

Шығайбай


Қу, тапқыр,ақылды.

Сараң, аңкау, қу.

Ет жеуі, атын аман сақтауы,байдың қызын алу
Тулақ жеу,атынан,айран мен нанынан айрылуы,

Қызынан айрылуы



ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.

ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.

1 Зат есім-1 Алдар көсе

2 Сын есім-2 қу, тапқыр,

3 Етістік-3 алдайды,күледі, мұратына жетеді

4 Қорытынды сөйлем- әділдікті іздейтін

5 Метафора –айлакер жан.
ІҮ. Үй тапсырмасы. Алдар көсенің басынан кешкен оқиғаларды жинастыру.

Ү. Бағалау.

р/с

Оқушылардың аты-жөні

№1

№2

№3

Шығарм.

эссе

ұпай

баға





























Тарау: « Туған жерім- тұғырым, өскен елім-өзегім »

Тақырыбы: «Жылдардың біл қасиетін!» (Жылнама) Әдібай Табылдиев

Мақсаты: 1 білімділік: , Халық ауыз әдебиетінің үлгілері –шығарма түрлерімен таныстыру ,шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, композициялық құрылысын талдау.

2 дамытушылық: Іскерлік қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру, іздемпаздық қабілетін күшейту,өздігінен білім алуға жол ашу, тілдерін жетілдіру,өз пікірін қорғай білуге, талдай білуге баулу,шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.

3 тәрбиелік: Оқушыларды туған жеріне, елінің табиғатына арнап жазған ақын, жазушылардың шығармаларын білуге, оқушыларды оқуға, білімге, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу,халық ауыз әдебиеті үлгілерін білуге, яня

Сабақтың түрі: Лекция сабағы,аралас сабақ, топсеруен сабағы, панорамалық сабақ, саяхат сабақ, тәжірибелік сабақ, өздік жұмыстарының сабағы, зертханалық жұмыс сабағы,бақылаужұмысы, семинар сабақ,сахналық көрініс қою.

Сабақтың типтері: жаңа білімді меңгеру сабағы; білімдерді,машықтарды дағдыларын іске асыру сабағы; жалпылау және жүйелеу сабағы; бақылау сабағы; аралас сабақ ; тәжірибе кезінде білімдерін қолдану; дағдылар сабағы, бекіту сабағы.

Технология элементтері: сын тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту, деңгейлік оқыту.

Сабақтың формасы: дербес, жұптық, топтық, ұжымдық.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сөз әдісі, проблемалық іздену әдісі, ынталандыру,қызықтыру әдісі, көрнекілік әдісі ,тәжірибелік әдіс, логикалық әдіс, бақылау, бағалау әдісі.

Құрал- жабдықтары: дидактикалық материалдар,тірек- сызбалар,кесте, үлестірмелі қима-қағаз, сюжетті суреттер,тест тапсырмалары, автордың портреті,

Сабақтың барысы: І. Мотивация. 1. « Ой қозғау» стратегиясы. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

Проблемалық ізденіс.Үнтаспа арқылы төрт түлік малдың үнін шығару.

ІІ. Мағына тану.Оқушылардың білімдерін жаңғырту. Төрт түлік мал дегенді қалай түсінесің? Оған не жатады?Сабақтың мақсатын ашу.

.Сабақтың тақырыбы: 1. Халық ауыз әдебиет үлгілерінің ішінен белгілеу Топтастыру. Өз ойларын түйіндеу. Батырлар жыры тұрмыс-салт жырлар

Ертегі аңыз мақал- мәтел төрт түлік жырлары, айтыс

жаңылтпаш Халық ауыз әдебиет үлгілері жұмбақ

шешендік сөздер бата-тілек өтірік өлеңдер

Төрт түлік мал туралы жырлар- төлдерін сүю туралы, пірлері туралы,үй жануарлары туралы тамаша жырлар

Жырдың түрлері
1 Тұрмыс-салт жырлар 2 батырлар жыры

А. Салт-дәстүр 3 Ғашықтар жыры

ә. Төрт түлік

б. Наурыз жырлары
Сыныпты үш топқа бөліп, аттарын қою.

1-топ. « »

2-топ « »

3-топ. « »

Әр топқа тапсырма беру.Мәтіндерді бөліп беру

1-топ:Шығарманы талдау.

2-топ: Ертегіні сахналау.

3-топ Кейіпкерлерге мінездеме беру.

. Мәтінді алдын ала үйге оқуға беріледі.

1- тапсырма . Мәтінді кесте бойынша алгоритмге салу. Ауызша қорғау.


абзац

Тірек ой

тақырыпша

Көркемдеуіш сөз

Сөздік

жұмысы

Мақал-

Мәтел

сұрақтар





























































2-тапсырма. Сахналау. Оқушылардың шеберліктері бағаланады.

3-тапсырма. Кейіпкерлердің мінездемесін кестеге түсіру.

Кейіпкерлер

Сипаттау

Мәтіннен үзінді алу

Алдар көсе

Шығайбай


Қу, тапқыр,ақылды.

Сараң, аңкау, қу.

Ет жеуі, атын аман сақтауы,байдың қызын алу
Тулақ жеу,атынан,айран мен нанынан айрылуы,

Қызынан айрылуы



ІІІ. Ой толғаныс. Шығармашылық тапсырма. Оқылған мәтіндерден қорытынды жасап, Өз ойларын дәптерге 3-4 сөйлем түрінде жеткізу.

ЭССЕ. 5 жолды өлең түрінде жазу.

1 Зат есім-1 Алдар көсе

2 Сын есім-2 қу, тапқыр,

3 Етістік-3 алдайды,күледі, мұратына жетеді

4 Қорытынды сөйлем- әділдікті іздейтін

5 Метафора –айлакер жан.
ІҮ. Үй тапсырмасы. Алдар көсенің басынан кешкен оқиғаларды жинастыру.

Ү. Бағалау.

р/с

Оқушылардың аты-жөні

№1

№2

№3

Шығарм.

эссе

ұпай

баға




























Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет