Математика пәнінен сабақтар мен
сыныптан тыс жұмыстар үлгілері
(іс-тәжірибеден)
Құрастырған: Туртаева Ира Канатбайкызы
Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,
Жарқамыс орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі
Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,
Жарқамыс орта мектебі
Құрастырған: Туртаева Ира Канатбайкызы - математика пәнінің мұғалімі
Ұсынылып отырған жинақта математика пәнінің мұғалімінің шығармашылығы мен оқу-танымдық шеберлігінің нәтижесіндегі сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстар үлгілері келтірілген. Мұғалімнің шығармашылық ізденістерінен туындаған іс-тәжірибелік еңбегінен шәкірттерінің білім алуына жол салған жаңа технологиялық әдіс-тәсілдерді көруге болады.
Бұл жинақты математика пәнінің мұғалімдері көмекші құрал ретінде пайдалануға болады.
Тақырыбы: Рационал өрнектер. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту тақырыбына есептер шығарту арқылы білімдерін арттыру
ә)дамытушылық Әрбір жекетұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін,қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру
б)тәрбиелік: Сыныпта тыныш отыруға, ұқыптылыққа,шапшаңдыққа, шыдамдылыққа,есептерді қатесіз шығаруға,жинақтылыққа тәрбиелеу
Сабақтың типі: Пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: практикалық,сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, схема-сызба, формулалар, таратпа парақтар
Сабақ байланысы:әдебиет,тарих
Қосымша әдебиет: Әдістемелік нұсқау, дидактикалық материалдар, есептер жинағы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгелдеймін, күннің ретін жазамын, оқушылардың назарын сабаққа аудартамын.
II. Үй тапсырмасын тексеру
III. Сыныпта есептер шығару
Өткен материалдарды қайталау,пысықтау есептері
Балалар, сендерге мен бүгін көктемнің нұрын, күннің шуағын тілей отыра, дайындығыммен келіп отырмын.
Есептің шарты мынадай болады;
Есептер түгел орындалса,сендерге көктемнің нұры төгілетініне сенемін.(Тақтаға күннің шуақтарын есептер шығара отырып іліп күннің нұрын төккіземіз.)
1)а3• а4•а7=а14
2)m3•m4=m7
3)в10:в7=в3
4)52•54=56
5) 33=27
Мінекей балалар күн жылынды, күн ұзарды, күн нұрының - бізге шуағы түсті. Бәрімізде қуанышты, көңілді боламыз. Енді балалар бір-бірімізге күн жылуындай жылы тілектер тілеп, сабағымызды бастайық.
Есептер шығару
Біз есепті бастамас бұрын, биылғы 2014 жыл қандай жыл мезгілі екеніне тоқталып өтейік. Биылғы жыл 2014- жылқы жылы. Жылқы киелі мал, төрт түліктің бірі, жылқы адамның жан серігі. Жылқыны адамдар қасиетті жанур деп бағалаған жәнеде көптеген сайыстарға қатыстырып отырған. Мысалы; көкпар, бәйге, қыз қуу т.б.Слайдта жүйрік ат бейнеленген. Сендер жүйрік атқа 1-минуттай сипаттама беріңдер. Барлықтарыңа сәттілік, жүйрік аттай есептерге жүйрік болыңдар, деп есеп шығаруды бастаймыз.
№531
1) = + ==
2) = - ===
3) =
Сұрақ жауап әдісі ой қозғау
-Бір жылда неше күн бар (365)
-Бір жылда неше ай бар (12)
-Бір жылда неше жыл мезгіл бар (4)
-Бір тәулікте неше сағат бар (24)
-Бір сағатта неше минут бар (60)
-Бір минутта неше секунд бар (60)
Қандай шар қай жіпке байланады
(а-в)( а2+ав+в2)
)
4
(а-в)(а+в)
а2+2ав+в2
а2-2ав+в2
(а-в)(а+в)
(а-в)( а2+ав+в2)
а3-3а2в+3ав2-в3
а2+2ав+в2
(а-в)(а+в)
а3+3а2в+3ав2+в3
а2+2ав+в2
(а+в)( а2-ав+в2)
Сергіту сәті
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
Достарыңызбен бөлісу: |