Унгалиева С.М.
|
Химия
|
10 сынып
|
Сабақ №
|
Судың кермектігі және оны жұмсарту тәсілдері
|
Күні:
|
Сілтеме
|
10 сынып оқулығы (Н.Нұрахметов, Қ.Бекішев, Н.Заграничная, Г.Абрамова), Нұсқаулық, Дадли оқыту әдістері, Интербелсенді оқыту
|
Мақсаты
|
Оқушыларға кермектілік ұғымы, олардың жіктелуі, оны жұмсарту әдістері туралы түсінік қалыптастыру
|
Негізгі идеялар
|
-жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы жаңаша ойлау дағдысын қалыптастыруға ықпал жасау
-топпен жұмыс арқылы бірлесе оқуға,сұраққа жауап алып,салыстырып,ойын еркін жеткізуге бағыт беру
|
Табыс критерийі
|
Кермектілік ұғымын түсінуі
Түрлерін ажыратуы
Жол жолдарының реакциясын жаза алуы
|
Күтілетін нәтиже
|
-Кермектілік ұғымын түсінеді
-Түрлерін ажыратады
-Жою жолдарына реакция теңдеуін жаза алады
|
Тапсырмалар
|
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс –әрекеті
|
Оқушының іс –әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, топқа бөлу
|
3 мин
|
- Сәлемдесу
- Психологиялық ахуал орнату
- Оқушыларды топқа бөлу
|
Мұғаліммен сәлемдеседі
Бейне ролик көреді
Топқа бөлу 1.Натрий қосылыстары
2.Кальций қосылыстары
|
Өткен тапсырманы еске түсіру
|
5 мин
|
Аяқталмаған тезис
1топ Натрий қосылыстары
2топ Кальций қосылыстары
|
Оқушылар берілген сөздер арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Қандай ұғым екенін табады. Сол арқылы топқа бөліне қояды. (жеке жұмыс)
|
Жаңа сабақты ашу
|
3 мин
|
Мәтінмен жұмыс
Кермектілік, оны жою жолдары
|
Оқушылар оқулықтан жаңа тақырыпты ізденіп, оқиды, түсінеді, бір-біріне түсіндіреді. (жұптық жұмыс)
|
Жаңа сабақ бойынша
|
8 мин
|
«Жылжымалы бекет» әдісі
Екі топқа да кермектілік, оны жою жолдары
|
Оқушылар топ ішінде берілген тақырыпты талдап, талқылап, бірлесіп топ болып ілінген постерге жазады. Екінші топ басқа топта жазбаған түсінікті толықтырады. Қорғайды.Бағалайды.(топтық жұмыс)
|
Тапсырмалар
1-тапсырма
|
8 мин
|
«Паравоз» әдісі
|
Оқушылар берілген тізбек бойынша реакция теңдеулерін жазады. Тақтаға шығады.Дәптерге жазады.
|
2-тапсырма
|
8 мин
|
«Тез қимылда» әдісі
|
Оқушылар массасын табуда есептер шығарады.
Дәптерге және тақтаға жазады.
|
Бекіту.
|
6 мин
|
«Графикалық диктант» әдісі
Иә немесе жоқ
|
Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша қорытындылауға берілген тапсырмаға иә немесе жоқ деп жауап береді.
|
Бағалау.
1.Формативтік бағалау
2.Жиынтық бағалау
|
2 мин
|
1.Мадақтау, смайлик арқылы, қошеметтеу
2.Бірін-бірі бағалау, топ басшысы бағалау
|
Өз - өздерін және бірін бірі бағалайды.
|
Үйге тапсырма
|
1 мин
|
§22
|
Кері байланыс
|
1 мин
|
Бағдаршам
Жасыл түс- сабақ ұнады,түсіндім
Сары түс-әлі де толықтыру қажет
Қызыл түс - түсініксіз болды
|
Стикерге өз пікірлерін жазады
|
Құрал-жабдықтыр
|
Мульт.проектор, слайдтар, презентация, құралдар, үлестірме материалдар, қағаздар, бояулар
|
Берілетін тапсырмалар
|
Аяқталмаған тезис
1.Натрий 5.Ас тұзы 9.ІІ валентті
2.Кальций 6. Ас содасы 10.Жерқыртысында 3,6%
3. Ауада өте тез тотығады 7. І валентті 11.Ізбестас, бор, әктас
4. Жалынды сары түске бояйды. 8. Жалынды қоңыр қызыл түс 12.1818ж ашылды
Ой тастау. Кальцийдің қосылыстарын еске түсіру
«Жылжымалы бекет» әдісі
1 топ Кермектілік, оны жою жолдары
2 топ Кермектілік, оны жою жолдары
«Паравоз» әдісі
Са → СаО →Са(ОН)2→СаСО3→Са(НСО3)2→СаСО3
Ғе→ҒеО→ Ғе(ОН)2→ҒеО→Н2О→Са(ОН)2→СаSО4
«Тез қимылда» әдісі
1топ 72г m-?
Са(НСО3)2+Са(ОН)2→ 2СаСО3 ↓+2Н2О
2топ 142г m-?
СаSО4+Nа2СО3→2СаСО3↓+Nа2SО4
«Графикалық диктант» әдісі (иә/жоқ)
1.Кермектілік кальций, магний тұздары -иә
2.Су тұрмыста, техникада, өнеркәсіпте қолданылады – иә
3.Керметілік 3-ке жіктеледі – жоқ 2-ге
4.Кермек суда сабын көпірмейді-иә
5.Кермек суда тамақ нашар піседі –иә
6.Уақытша кермектік кальций, магний карбонаттарының әсерінен болады –жоқ, гидрокарбонат
7.Тұрақты кермектік кальций, магний сульфаттарынан пайда болады.-иә
8.Қайнату және сода арқылы жоюға болады.-иә
|