Сабақ: №3 Мектеп: №53 Күні: 16. 01. 2020ж. Мұғалімнің аты-жөні: Усерова Н. А. Сынып: 7



Дата10.02.2020
өлшемі20,54 Kb.
#57591
түріСабақ
Байланысты:
қмж 7 Баян
Қазақ әдебиеті. 7 сынып. Қ. Қайсенов. Жау тылындағы бала. 4 сабақ ҚМЖ (2) (1)

САБАҚ: № 3

Мектеп: №53

Күні: 16.01.2020ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Усерова Н.А.

Сынып: 7 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:-



Сынып: 7 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

«Батыр Баян» жырының кейіпкерлері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау

7.1.4.1. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту



Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Поэмадағы негізгі кейіпкерлердің тұлғалық болмысын таниды. көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айтады

Көпшілік оқушылар : Шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру арқылы салыстыра алады.

Кейбір оқушылар (қабілетті) : шығармадағы кейіпкерлер типтерінің жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды.

Бағалау критерийлері

  • Кейіпкерлердің типтік ерекшелігін анықтайды

  • Кейіпкер бейнесін талдайды

  • Кейіпкер бейнесін ашатын үзіндіні жатқа айтады

Құндылықтарды дамыту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы.

Пәнаралық байланыс

тарих, география

АКТ қолдану дағдылары

презентацияны пайдалана білу

Алдыңғы білім:

Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра отырып, сюжеттік талдау жасай алды.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин.


Ұйымдастыру .

Топқа бөлу. Суреттер арқылы.

1-топ. Ақ түсті ту. Абылай хан тобы.

2-топ. Дулыға. Баян тобы

3-топ. Сауыт. Ноян тобы

Сабақ тақырыбы мен мақсаты көрсетіледі.

Бағалау критерийі таныстырылады.


оқулық, бейнежазба



Сабақтың ортасы

25 мин.


1-тапсырма

Әр кейіпкердің бейнесін сипаттайтындай 3 сын есім не зат есім болатын сөз жазады. (Үштік) әдісі



Үлгі: Абылай хан: билеуші, қаһарлы, елші.

Батыр Баян: қолбасшы, ержүрек, ашулы

Ноян: Бөрінің бөлтірігі, жас, албырт.

Қалмақ қызы: сұм сұлу, тұтқын, ақылды.

Дұрыс нұсқамен тексереді.

Абылай - данагөй басшы, айбынды батыр, халық қамқоры, елінің тәуелсіздігін аңсаған хан.

Батыр Баян – Абылайдың сенімді серігі, батыр, өжет, ақылды, патриот, опасыз бауырын атып өлтіреді.

Қалмақ қызы – сұлу. қайсар, кекшіл, өжет, айлакер, туған жеріне, еліне адал.

Ноян – батыр, махаббатына адал, еліне, ағасына опасыз, көрсеқызар.

Дескриптор:

Кейіпкерлер бейнесін сипаттай алады

Сипаттауда 3 сын есім немесе зат есім қолданады.

Топтық жұмыс

Реттік талдау.

Аты – «Батыр Баян» дастаны

Авторы – Мағжан Жұмабаев

Тақырыбы – ерлік, батырлық

Идеясы – батырлықты дәріптеу, патриоттыққа тәрбиелеу

Кейіпкерлер: Негізгі кейіпкерлер: Баян, Абылай хан, Ноян, Қалмақ қызы

Жанама кейіпкер: Қанай, Ер Көкше,Ер Қосай, Жанатай,Ұса, Серен т.б

Дескриптор:

Шығарма сюжетін біледі.

Идеясын анықта алады

Кейіпкерлерді ажыратады.



2-тапсырма. «Кейіпкерлердің типтерін сипаттау» кестені толтырыңыздар

Концептуалдық кесте

Кейіпкер

Қасиеттерін сын есіммен сипаттайтын мінездеме беру

Кейіпкер іс-әрекетінен типтік тәсілді анықтаңыз

Кейіпкер бейнесін ашуда автор қолданысындағы бейнелі сөз (метафора,

эпитет, қайталау )

табыңыз












1-топ. Батыр Баян;

2-топ. Ноян;

3-топ. Қалмақ қызы

Дескриптор:

Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады

Кейіпкерлер іс-әркетінен типтік тәсілді анықтайды.

Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады.

Шығармадан Баян бейнесін танытатын жолдарды табыңыз. Баянға тән қасиеттерді жазып, шығармадан дәлел келтіріңіз.



Кейіпкерге тән қасиеттер

Дәлеліңіз (өлең жолдары)






Дескриптор

Білім алушы




шығармадан батыр Баян бейнесін танытатын жолдарды табады;

жыр жолдарынан Баянға тән қасиеттерді жазып, шығармадан дәлел келтіреді.



ҚБ. Топ аралық бағалау.

Кейіпкер бейнесіне ене отырып, жыр шумақтарын жатқа айтыңыз.



Дескриптор

Білім алушы




кейіпкер бейнесін сомдайды;

жыр үзіндісін жатқа айтады.






таныстырылым,

оқулық
флипчарт,

маркер,

бонус




Сабақтың соңы

5 мин.


«Жарқын ойлар» әдісі арқылы алған білімдерін қорытындылау

1.Сіз үшін жаңа болып табылатын 2 мәселе

1.

2.

2.Сіздің назарыңызды аударған 1 мәселе.

1.

3.Сіз сенімсіздік танытқан 1 мәселе

1.

Үй тапсырмасы: «Батыр Баян» поэмасынан ұнаған жерінен үзінді жаттап келу


стикерлер



Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ресурстар арқылы және қарым-қатынас формасы арқылы саралау оқушыларға әр топқа берілген «Үштік» әдісі және ой қозғау арқылы жұмыс жасау барысында жүзеге асты. Оқушылар бәріне ортақ бір сұраққа жауап бергенімен, күрделілік деңгейі әр түрлі ресурстарға сүйене отырып, өз жауаптарын негіздей алады. Тапсырмалар және диалог арқылы саралау «Концептуалдық кесте», «Реттік талдау» әдісі, кестелермен жұмыс жасау барысында жүзеге асты, сөздік қор және қолданылатын тілдің мүмкіндіктері мен күрделілігі әр оқушының қабылдау деңгейіне сай бейімделеді

Оқушылардың бірін-бірі бағалауы, өзін бағалауы, мұғалімнің бағалауы түрінде тексеріледі.

«Басбармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өзара,

«Жарқын ойлар» кері байланыс арықылы өзін-өзі бағалау жүзеге асты.


Мәңгілік ел» идеясының «Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығының негізінде оқушыларды патриотизмге, адамгершілікке тәрбиелеу.

Қазақстан тарихы пәнімен байланыс болады.

АКТ пайдалануда оқушылардың техника қауіпсіздігін сақтауын қадағалаймын



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Жеткізбесе неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ уақыттық кезеңдерін тиімді сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол жақта бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі:

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады?



1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың



жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Дескриптор:__Кейіпкерлер_бейнесін_сипаттай_алады__Сипаттауда_3_сын_есім_немесе_зат_есім_қолданады.__Дескриптор'>Дескриптор:

  • Кейіпкерлер бейнесін сипаттай алады

  • Сипаттауда 3 сын есім немесе зат есім қолданады.

Дескриптор:

  • Шығарма сюжетін біледі.

  • Идеясын анықта алады

  • Кейіпкерлерді ажыратады.

Дескриптор:

  • Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады

  • Кейіпкерлер іс-әркетінен типтік тәсілді анықтайды.

  • Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады.

Дескриптор:

  • шығармадан батыр Баян бейнесін танытатын жолдарды табады;

  • жыр жолдарынан Баянға тән қасиеттерді жазып, шығармадан дәлел келтіреді.


Дескриптор:

  • кейіпкер бейнесін сомдайды;

  • жыр үзіндісін жатқа айтады.

«Жарқын ойлар» әдісі
1.Сіз үшін жаңа болып табылатын 2 мәселе

1.

2.

2.Сіздің назарыңызды аударған 1 мәселе.

1.

3.Сіз сенімсіздік танытқан 1 мәселе

1.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет