Сабақ №36 Ү. Кәрібаев атындағы орта мектеп мдшо күні: 18. 01 2017



бет1/4
Дата18.05.2017
өлшемі384 Kb.
#16295
түріСабақ
  1   2   3   4

Қысқа мерзімді жоспар


Сабақ № 36

Ү.Кәрібаев атындағы орта мектеп МДШО

Күні: 18.01 2017

Мұғалімнің аты-жөні: Харабай Еркегул.

Сынып: 9 а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар

Оқу мақсаттары


Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар туралы түсінік беру; шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштың қасиеттерін қолданып есептер шығаруды үйрету;

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: шеңберге іштей және сырттай өртбұрышты қалай сызуға болатындығын тұжырымдайды; Іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттерін түсіндіреді;

Оқушылардың көпшілігі:есептер шығару барысында кескіндерін дұрыс салады және төртбұрыштардың қасиеттерін тұжырымдайды;

Жетістік критерийлері

Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қасиетін біледі;

Шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың қасиетін түсіндіреді;

Теориялық білімдерін практикада қолдануа алады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Кез келген төртбұрышқа іштей немесе сырттай шеңберге сызуға болмайтындығын түсіндіреді;



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Егер көпбұрыштың барлық төбелері шеңбердің бойында жатса, онда бұл көпбұрышты іштей сызылған көпбұрыш деп атайды.

Егер шеңбер көпбұрыштың барлық қабырғаларын жанайтын болса, онда көпбұрышты сырттай сызылған көпбұрыш деп аталады.

Іштей сызылған төртбұрыштың қарама-қарсыбұрыштарының қосындысы180 градусқа тең.

Сырттай сызылған төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғаларының қосындысы тең болады


Құндылықтарды дарыту

Тақырыптың мазмұнын түсініп, математикалық сөздік қорын молайады;, ой өрісі дамыта отырып , сөз ұтқырлыққа талпыну әрекеттерін пайдаланады

Пәнаралық байланыстар

Сызу , математика

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты табу, қосымшаларды пайдалану арқылы АКТ-ны қолдану.

Бастапқы білім


Шеңберге іштей сызылған бұрыштың қасиеттерін түсіндіреді; төртбұрыштың түрлері және қасиеттері туралы түсіндіре алады;


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Диалогтық оқыту, Миға шабуыл,Ойлан –жұптас – бөліс БББ кестесі


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут


5 минут

5 минут


Сабақтың ортасы

2 минут


15 минут

15 минут



І. Ұйымдастыру кезеңі.
-оқушыларды түгендеу;
-сабаққа даярлықтарын тексеру;

-сабаққа көңілдерін аудару.

Үй тапсырмасын жұппен тексеру.

ІІ. Өткенді қайталау

В) Шеңберге іштей сызылған бұрыштың қандай қасиеті бар?

Сынық сызық және оның қандай түрлері және элементтері бар?

Миға шабуыл

Трапеция дегеніміз не?Оның түрлерін атаңдар.

Кез келген төртбұрыш сызыңдар. Оған іштей және сырттай шеңбер сызып көрсетіңдер: Не байқадың?

Сенің ойыңша қай төртбұрышқа іштей немесе сырттай шеңбер сызуға болады?
Жаңа тақырыпты меңгеру

Ойлан жұптас бөлісІштей сызылған төртбұрыштың қарама-қарсыбұрыштарының қосындысы180 градусқа тең.



Сырттай сызылған төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғаларының қосындысы тең болады


V. Практикалық жұмыстар: жұптық жұмыс

берілген есептерді шешу

1.Егер шеңбердің радиусы 6 см болса, онда тіктөртбұрыштың диагоналі неге тең?

Жауабы :12см

2.Квадраттың қабырғасы. Шеңбердің радиусын тап . Жауабы:1

3. Тіктөртбұрыштың кіші қабырғасы 5см. Диагональдардың арасындағы бұрыш 60о. Сырттай сызылған шеңбердің радиусын тап.



Жауабы:5см

4.Сырттай сызылған трапецияның бүйір қабырғалары 2 см, 4 см.Трапецияның орта сызығын тап.



 Жауабы:3см

5.Іштей сызылған трапецияның периметрі 20 см. Ор

Жауабы: 5см

6.Іштей сызылған ABCD төртбұрышының А бұрышы100о.Cбұрышы неге тең?8080градус

Қорытындылау

Математикалық диктант



І нұсқа

1.Қабырғалары 7 және 10 метрге тең болатын тік төртбұрышқа іштей сызылған шеңберді сызуға бола ма?

2.Ал ромбқа ше?

3.Сырттай сызылған төртбұрыштың қабырғалары 7 және 10 метрге тең.Периметр неге тең.

4.Сырттай сызылған теңбүйірлі трапецияның қабырғалары 4 және 16 м.Сырттай және іштей сызылған шеңбердің радиустарын табыңдар.

ІІ нұсқа

1.Қабырғалары 6 және 13 метрге тең болатын параллелограммға іштей сызылған шеңберді сызуға бола ма?

2.Ал квадратқа ше?

3.Сырттай сызылған төртбұрыштың қарама-қарсы жатқан қабырғалары 9 м және 11м-ге тең.Осы төртбұрыштың периметрін тап.

4.шеңбердің радиусы 2м-ге тең,сырттай сызылған теңбүйірлі трапеция берілген.Оның бүйір қабырғасы 5 м тең.Т/к :

1)Трапецияның табаны

2) Іштей сызылған шеңбердің R?

ВС доғасын осы бұрышқа тірелген доға деп атайды.. Ал ВОС бұрышы центрлік бұрыш деп атайды.

Іштей сызылған бұрыштың шамасы өзі тірелген доғаның градустық өлшемінің жартысына тең.

Салдар. Диаметрге тірелген іштей сызылған бұрыш 90 градусқа тең.




Шыныбеков Ә. Н.

№2-қосымша

С.Шәкілікова

Шыныбеков А.Н

Атамұра 2005 ж


Сабақтың соңы

3 мин


ІХ. Рефлексия жазу. БББ кестесін толтыру

 Х. Үйге тапсырма: № 421,422

Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды

Бағалау критеийлері



  • Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қасиетін білуі;

  • Шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың қасиетін түсінуі;

  • Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қасиетін қолданып есеп шығаруы;

  • Шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың қасиетін қолданып есеп шығаруы;

  • Есептерді толық және сауатты шығарылуы;







Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Жеке тапсырмалар беру арқылы;

Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы













Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Каталог: uploads -> doc -> 0b7f
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0b7f -> Сабақ Тақырыбы: Өнерлі бала сүйкімді Құндылық: дұрыс әрекет
0b7f -> Сабақтың тақырыбы Ж. Жабаев «Зілді бұйрық», «Ата жаумен айқастық»
0b7f -> Баяндама: «Жаңа технология тарих сабағында»


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет