Сабақ №6 Сынып: 7 Күні Пән: Қазақстан тарихы Тақырыбы: Оғыз мемлекетінің құрылуы



Дата19.02.2017
өлшемі37,22 Kb.
#10936
түріСабақ
Сабақ №6

Сынып: 7

Күні _______

Пән: Қазақстан тарихы

Тақырыбы: Оғыз мемлекетінің құрылуы



Типі: аралас

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды оғыздар тайпаларының қоныстанған жер аумағы, қоғамдық құрылысы, этникалық құрамы, Қазақстан аумағындағы оғыздар, олардың шаруашылығы, кәсібі мен қолөнері, Оғыз мемлекетінің ыдырауы, Жанкент – оғыздар астанасы жайлы біліммен қамту.

Дамытушылық: Тарихи оқиғаларды жүйелеп, жіктеп айтуға үйрету, тарихи оқиғаларды қорытындылауға дағдыландыру

Тәрбиелік: оқушылардан қазақ жеріндегі өркениетті мемлекеттер туралы мағлымат алып, өз елінің тарихына деген мақтаныш сезімін қалыптастыру.

Әдістері: Аралас әңгімелеу, сұрақ - жауап, тірек - сызбалар, кестемен жұмыс.

Көрнекілігі: карточкалар, кесте

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы іс - қимыл

Уақыт

1.Ұйымдастыру кезеңі




Оқушылармен амандасу

Оқушыларды түгендеу






2. Жан – жақты білімін тексеру


Қарлұқ қағанаты қай жерде құрылды?

Қағанат құрамында қандай тайпалар болды?

Қарлұқ қағанты кімдермен күрес жүргізді?

Тестік тапсырма

1.756жылы Түркеш қағандығын құлатып,билікті өз қолына алған тайпа

А) Қимақ


В) Қарлұқ

С) Қарахан

D) Қыпшақ

Е) Оғыз


2. Қағанат астанасы –

А) Суяб

В) Баласағұн

С) Испиджаб

D) Барсхан

Е) Күнгүт

3.IХ ғасырдың басында қарлұқтар жеңілген ел

А) Ұйғыр қағанатынан

В) Енисей қырғыздарынан

С) Арабтардан

D) Қарахандардан

Е) Қимақтардан

4. Қарлұқтарға «ғазауат соғыс» жариялаған мемлекет

А) Византия

В) Қытай

С) Ұйғыр қағанаты

D) Араб халифаты

Е) Самани мемлекеті

5.Тарихшы әл – Марвазидің хабарына қарағанда, қарлұқтардың құрамы қанша тайпадан тұрған?

А) 8

В) 10

С) 9

D) 7

Е) 5






3. Жаңа материалды меңгеруге дайындық

Сабақтың мақсаттың ашу




4. Жаңа тақырыпты түсіндіру


Сабақтың жоспары

  1. Оғыз мемлекетінің құрылуы, жер умағы

  2. Оғыздардың тайпалық құрамы және қоғамдық құрылысы

  3. Саяси жағдайы

  4. Шаруашылығы

  5. Кәсібі мен қолөнері

Электрондық оқулық

Оғыз мемлекеті (9 ғ соңы – 11 ғ басы)

Орталығы – Янгикент (Жаңа Гузия)

Жері – Сырдарияның орта және төмеңгі ағысы

Құрамы- Махмұд Қашғаридерегі бойынша- 24 тайпа

Әл-Марвази – 12 тайпа

Қытай деректері- оғыздардың құрамына байандұр,имур,қайлар кірген

Тілі – түрікткнк бастаған

Арғы тегі- үнді-еуропалықтар,финн-угорлар





5.Жаңа тақырыпты бекіту

Оқулықпен жұмыс: §5 оқу

«Оғыздардың тайпалық құрамы» сызбаны толтыр




Тайпалар


















Деректер

Мәліметтер

Қытайлық

Тайпа құрамы _________________кірді

Махмұд Қашғари

Құрамы___________________тайпадан тұрды

Әл - марвази

Құрамы___________________тұрды






6. Үй тапсырмасың түсіндіру

§5 оқу




7. Сабақтың қорытындысы




Оғыздардың Сырдария өзенінің орта ағысына қоныстануы не себеп болды?

Оғыз мемлекетінің жаңа жерлерді басып алу мақсаты қалай жүзеге асырылды?









1.756жылы Түркеш қағандығын құлатып,билікті өз қолына алған тайпа

А) Қимақ


В) Қарлұқ

С) Қарахан

D) Қыпшақ

Е) Оғыз


2. Қағанат астанасы –

А) Суяб

В) Баласағұн

С) Испиджаб

D) Барсхан

Е) Күнгүт

3.IХ ғасырдың басында қарлұқтар жеңілген ел

А) Ұйғыр қағанатынан

В) Енисей қырғыздарынан

С) Арабтардан

D) Қарахандардан

Е) Қимақтардан

4. Қарлұқтарға «ғазауат соғыс» жариялаған мемлекет

А) Византия

В) Қытай

С) Ұйғыр қағанаты



D) Араб халифаты

Е) Самани мемлекеті

5.Тарихшы әл – Марвазидің хабарына қарағанда, қарлұқтардың құрамы қанша тайпадан тұрған?

А) 8

В) 10

С) 9

D) 7

Е) 5

Каталог: uploads -> doc -> 0661
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0661 -> Жоспар Кіріспе
0661 -> Сабақ жоспары Мұғалім: Керейбаева Г. М. 10- сынып
0661 -> Сабақ түрі: практикалық сабақ. Оқыту әдісі: көрсету, тусіндіру, уйрету
0661 -> Сабақ беру әдісі: Сұрақ жауап, ауызша, интерактивті әдіс
0661 -> Сабақ жоспары Сынып 5
0661 -> Сабақтың тақырыбы: Сутек. Сутектің табиғатта таралуы және алынуы. Сабақтың мақсаты
0661 -> Эссе мемлекеттік тілді білу парызым


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет