Сабақ: №83-84 Мектеп: Семей қаласындағы нзм күні: Мукажанова А. К



бет1/4
Дата24.05.2017
өлшемі1,11 Mb.
#16829
түріСабақ
  1   2   3   4
Сабақ жоспары


САБАҚ: № 83-84

Мектеп: Семей қаласындағы НЗМ

Күні:

Мукажанова А.К.

Сынып:







Сабақтың тақырыбы

8.3A бөлім I Арақашықтық және параллельдік.

Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

ГВ 8.12 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы теореманы және олардан шыққан салдарларды дәлелдейді;

ГМ 8.8 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы теореманы және салдарларын қолдана отырып есептер шығарады.

Сабақтың мақсаттары

Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысын қолданып есептер шығаруды үйрету; қасиеттерді қолданып тұжырымдарды дәлелдеу дағдыларын қалыптастыру.

Жетістік критерийлері

Анализ


үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы дәлелдейді

Синтез

үшбұрыш бұрыштарының қосындысының салдарларын

қорытады




Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Үшбұрыш, тік бұрышты үшбұрыш.

Қабырға, бұрыш, катет, тік бұрыш, гипотенуза.

Ұзындықты/бұрышты өлшеу.

Сәйкес бұрыштар/қабырғалар.

Теңдік, тең үшбұрыштар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бұл қабырға/ бұрыш … өлшенеді.

Тік бұрыш 90 градус болып саналады.

Осы бұрыш/қабырға соған тең.

Бұл бұрыш/қабырға одан ерекшеленеді.

Бұл бұрыш одан кем/артық.

Бұл қабырға одан ұзын/қысқа.

Мына үшбұрыштар бір өлшемді.

Мына үшбұрыштар тең.

Барлық қабырғалар тең.

Барлық бұрыштар тең.

Сәйкес қабырғалар/бұрыштар бірдей.

Құндылықтарды

дарыту

Жауапкершілігін, бір-біріне деген құрметін арттыру.

Пәнаралық байланыстар

Пәнішілік: үшбұрыш қасиеттері геометриялық зерттеулерде пайдаланылатын болады және көпжақтарға қатысты есептеулерде қолданылады.

Пәнаралық: тарих



АКТ қолдану дағдылары

Үй тапсырмаларын орындауда онлайн режимді сайттарда жұмыс жасау дағдысын жетілдіру. (Bilimland, «Я сам» сайттары)

Бастапқы білім


Үшбұрыштың анықтамасы, элементтері, түрлері; параллель түзулердің анықтамасы, түзулердің параллельдік белгілері.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дерек

көздер


Сабақтың басы

5 мин


30 мин

Үйымдастыру кезені.

1.Амандасу.


2. Сабақ мақсатын анықтау: Бұл заттарда не ортақ? (оқушылар заттарда ортақ –үшбұрыш екенін айтып, бүгінгі сабақта әнгіме үшбұрыш жайлы болып, оның бұрыштарының қосындысын зерттейтін болғандықтан, сабақтың әр кезені лаборатория тәрізді қарастырылады)

3. Топқа бөлу: (ағашқа төрт түсті және әр түстен доғалы бұрышты, тік бұрышты, сүйір бұрышты үшбұрыштар жабыстырылады) оқушылар түс бойынша бөлінеді.



I. Жан-жақты білім тексеру кезеңі:
1. Параллель түзулердің анықтамасын ата.

2. Түзулердің параллельдік белгілерін ата.

3. Параллель түзуді қиюшымен қиып өткенде пайда болған бұрыштардың қасиеттерін ата.

4. Үшбұрыштың анықтамасын ата.

5. Үшбұрыштың элементтерін анықта.

6. Үшбұрыштардың қандай түрлерін білесіңдер?

7. Сыртқы бұрыштың анықтамасын ата.

8. Сыртқы бұрыштың қасиетін ата.



Эксперименттер лабораториясы.

II.Әр топқа жеке тапсырма:

1 топ – доғал бұрышты салу керек;

2 топ – тік бұрышты салу керек;

3 топ – сүйір бұрышты салу керек.



Салынған бұрыштарыңызды үшбұрышқа толықтырыңыздар.

1.Ол үшін қандай әрекет жасау қажет?

2. Бұрыштары бойынша үшбұрыштарды қалай ажыратады?

3. Тік бұрышы және доғал бұрышы бар үшбұрыш болады ма?

4. Екі доғал бұрышы бар үшбұрыш болады ма?

5. Екі тік бұрышы бар үшбұрыш болады ма?



Жауаптарыңды негіздеп, сызбаларын жаса.


Сүйірбұрышты үшбұрышты анықта

Тікбұрышты үшбұрышты анықта

Теңбүйірлі үшбұрышты анықта

Доғалбұрышты үшбұрышты анықта


Үшбұрыштардың қосындысы неше градусқа тең екенін анықтайық? (бұл сұраққа жауап беру үшін зерттеу лабораториясын ашайық)




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет