ІІ. Түрлі сыныптағы оқушылардың жазба жұмысын қателер сипатын анықтау мақсатында талдау. Жазбаша сөйлеу тілін зерттеу хаттамасын толтыру.
Жазбаша сөйлеу тілін тексеру хаттамасы.
Оқушы-ның аты-жөні
|
Жал-пы қате-лер саны
|
Қателер типі (түрі)
|
|
|
Алмастыру
|
Тастап кету
|
Орын ауыстыру
|
Басқа қателер
|
Орфография-лық қателер
|
|
|
|
|
|
|
|
ЖСТД балалармен логопедиялық сабақтың жоспар үлгісі
Тақырыбы:
Мақсаттары:
Көрнекі құралдар:
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа тақырыпты таныстыру
4. Дыбыс артикуляциясын анықтау. Дыбыс сипаттамасы.
5. Дыбысты буында, сөзде, сөйлемде дұрыс айтуын бекіту
6. Өтіп жатқан дыбыс кездесетін сөзді талдау
7. Сөз қорын молайту бойынша жұмыс
8. Сөйлеу тілінің грамматикалық қатарын жетілдіруге арналған жаттығулар
9. Үй тапсырмасы
10. Сабақ қорытындысы.
Ескерту: Жұмыстың кезеңіне байланысты сөз қорын, сөйлеу тілінің фонетикалық және грамматикалық жағын қалыптастыру және жетілдіру бойынша жұмыстың ара-қатынасы.
Жалпы сөйлеу тілінің дамымау деңгейлерінің дифференциациясы.
№
|
Белгілері
|
1 деңгей
|
2 деңгей
|
3
деңгей
|
1
|
Дұрыс айтпайтын дыбыс саны 16-20 дейін
|
|
|
|
2
|
Белгілі ситуацияға байланысты сөздерді түсінеді
|
|
|
|
3
|
Сөздің буындық құрамының бұзылуы: қысқарту, алмастыру, ұқсас буындармен шатастыру.
|
|
|
|
4
|
Сөйлеу тілінде қосымша сөздер, жеке сөздер пайда болады.
|
|
|
|
5
|
Балаларда сөзөзгерту, сөз жасам дағдылары қалыптаспаған.
|
|
|
|
6
|
Фонематикалық қабілеті күрделі бұзылған, дыбыстардың айтуы тұрақсыз.
|
|
|
|
7
|
Балалар сөздердің жалғауларының айырмашылығын түсінбейді және ажырата алмайды.
|
|
|
|
8
|
Ситуациясы және сыртқы белгілері ұқсас сөздерді алмастыруы байқалады.
|
|
|
|
ІХ. «Сурет бойынша әңгіме құрастыру» тақырыбына логопедиялық сабақ конспектісін құрастырыныздар.
Дыбысты ажырату кезеңіндегі логопедиялық сабақ жоспарының үлгісі
Тақырыбы:__________________кезеңі______ мақсаттары__________________________
Құрал-жабдықтар:
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Мақсатын баяндау.
3. Артикуляциялық гимнастика.
4. Шатастыратын дыбыстар артикуляцияларындағы ұқсастық пен айырмашылықтарын анықтау және оларға сипаттама беру. Дыбыстарды таңбалармен белгілеу.
5. Дыбыстық талдау, жинақтау бойынша жұмыс.
6. Үйге тапсырма.
7. Сабақ қорытындысы.
17. Дыбысты жеке, буында, сөздерде сөйлемдерде машықтандыруға, сөйлеу тілінің дыбыстарын ажыратуға арналған ойын түріндегі тапсырмаларды құрастыру.
18. Дыбысты сөздерде машықтандыру кезеңдегі логопедиялық сабаққа дидактикалық материал іріктеу.
19. Жауаптардың дұрыс нұсқаларын ата:
Дыбысты машықтандыру кезеңіндегі логопедиялық сабақ жоспарының үлгісі
Тақырыбы:__________________кезеңі______ мақсаттары__________________________
Құрал-жабдықтар:
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Мақсатын баяндау.
3.Артикуляциялық гимнастика.
4.Дыбыстың артикуляциясын, оның жеке айтылуын анықтау, сипаттама беру (жасалу
тәсілі және орны бойынша).
5.Дыбысты буындарға, сөздерге, фразаларға, байланыстырып сөйлеуіне еңгізу.
6. Дыбыстық талдау, жинақтауды қалыптастыру бойынша жұмыс.
7.Үйге тапсырма.
8.Сабақ қорытындысы.
Достарыңызбен бөлісу: |