Казталов ауданы, БҚО.
Күні:
|
Сыныбы:9
|
Тақырыбы:
|
Батыс Қазақстанның қалалары
|
Мақсаты:
|
Оқушыларға Батыс Қазақстанның қалалары туралы білім бере отырып, өз бетімен білім алуына жағдай жасау.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Қалалар туралы өз беттерімен білім алады.
Сыни ойлауға үйренеді.
Ынтымақтастық, өзін бағалау қалыптасады.
|
Ресурстары:
|
Интерактивті тақта, бейнетаспа, слайд,тірек сызбалар, дидактикалық материалдар, фото суреттер, карталар, кестелер
|
Дифференциация:
|
7 модульді өзара ықпалдастыру, патриотизмді қалыптастыру, өз бетімен жұмыс, ынтымақтастық атмосферасын құру, топтық сайыс, АКТ тиімді пайдалану, қосымша ақпараттарға талдау, т.б.
|
Сабақ барысы:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық:
(2 минут)
Топқа бөлу:
(2 минут)
Сабақтың ұраны:
|
Оқушылармен амандасу
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі н өткізеді.
Топқа бөліну, топ ережесін еске түсіру. Бағалау критерийлерімен таныстыру.
Бір ауыз сөз болса да дауыстап айт, ең бастысы үнсіз қалма!
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлері көтеріледі.
«Мен сізге ризамын» тренингі
Мақсаты: оқушыларды бір-бірімен қарым-қатынасын жақсартуға, бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге, қадірлеуге үйрету.
Оқушылар шеңбер бойына бой түзеп, бір-бірінің қолынан ұстап тұрып, «Мен сізге ризамын, себебі...» деп өз ойлары мен тілектерін айтулары керек. Осылай барлық оқушы бір-бірінің барлық жақсы қасиеттерін атап өтуі керек.
Туған жер туралы мақалдардың жалғасын табу арқылы 4 топқа бөлінеді.
топ: Туған жердей жер болмас,
Туған елдей ел болмас.
2 топ: Туған жер — тұғырың,
Туған ел — Қыдырың.
3 топ: Акқу көлін аңсайды,
Адам туған жерін аңсайды.
4 топ: Басқа жердің отынан туған жердің түтіні артық.
Әр оқушының алдына мақсат қою.
|
Тұсаукесер
|
Мұғалім өткен сабақта берген тапсырмасы бойынша оқушыларды жаңа сабаққа бағыттайды.
топ: Орал
топ:Атырау
топ: Ақтөбе
топ Ақтау
|
Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша Батыс Қазақстанның қалалары туралы қосымша деректер, слайдтар, суреттер дайындап келеді. Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын хабарлайды.
|
Жаңа сабақ жоспары:
10 минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады.
Топтық жұмыс жүргізуге мұғалім уақыт береді.
Қосымша ресурстар таратылады. Әрбір топ өздеріне берілген қалалар туралы зерттеу жүргізеді, ес картасын қорғайды, таныстырылым жасайды.
.
|
Оқушылар оқулықтағы « Батыс Қазақстанның қалалары» тақырыбымен және қосымша ресурстармен (уикипедия мәліметтері) танысады, топта талқылайды, өзара пікірлеседі, ортақ пікірге келеді. Әрбір топ ес картасын дайындайды, қорғайды.
|
Видеоролик:
3 минут
|
«Туған қалам-Орал» видеоролик көрсетіледі.
|
Оқушылар интерактивті тақтадан тамашалайды.
|
Тапсырмалар
15 минут
|
Оқушыларға топтық орындауға тапсырмалар беріледі.
1. Кестені толтыру
деңгейлеп берілген тапсырмаларды толтыру, әр облысқа сипаттама беру:
р/с
|
Салыстыру жоспары
|
Батыс Қазақстан
|
Атырау
|
Ақтөбе
|
Маңғыстау
|
1 деңгей
|
Географиялық орны, жер көлемі
|
|
|
|
|
2 деңгей
|
1.Табиғат жағдайы
2.Халық саны, табиғи өсуі, ұлттық құрамы, тығыздық, урбандалуы, діни құрамы
3.Шаруашы-лығы (өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы)
|
|
|
|
|
3 деңгей
|
1. Сыртқы байланыс (экспорт, импорт)
|
|
|
|
|
тапсырма:
Батыс Қазақстанның қай жерінде өндіріледі?
Полиэтилен
|
|
Пластмасса
|
|
Тіс пасталары
|
|
Ферроқорытпалар
|
|
Мұнай жабдықтары
|
|
Суперфосфаттар
|
|
Арматура
|
|
Стабилизатор
|
|
3 тапсырма: Венн диаграммасы
диаграмманы толтыру екі облыстың ортақ қасиеттерін табу, салыстыру
топ:
2 топ:
топ:
4 топ:
4 тапсырма: «Дұрыс оқы» ойыны
АУТЫРА-
ҚАТЕБӨ-
ТАУҒЫСМАҢ
САЙРПІКЕМ-
РАЛО-
ҚАЖЙЫ-
|
Картамен жұмыс:
4 минут
|
Кескін картамен жұмыс жасауға тапысрма береді.
«Картаны жина» ойыны. Мұғалім Қазақстанның экономикалық аудандарының бөлшектерін ортаға тастайды. Оқушылар тез арада Батыс Қазақстан экономикалық ауданын тауып, құрап шығуы керек.
|
Оқушылар кескін картаға Батыс Қазақстан экономикалық ауданының облыстарының шекараларын белгілейді, облыс орталықтарын түсіреді.
|
Қорытындылау
5 минут
|
«Менің сүйікті қалам-Орал» тақырыбында эссе жазуды тапсырады.
|
Оқушылар эссе жазады.
|
Бағалау
2 минут
|
Формативті бағалау түрлері: отшашу, мадақтау, бағдаршам, өзін-өзі бағалау парағы
Оқушыларды сабақ барысында мадақтап, қолдау, басқа топтарға қол шапалақтау, өзін-өзі бағалау парағын қоыртындылау.
Оқушы-ның
аты-жөні
|
Тақырыпты оқып түсіндім
|
1
тапсырма
|
2 тапсырма
|
3
тапсырма
|
4 тапсырма
|
Кескін картамен жұмыс
|
Эссе жазу
|
Қоры-тынды баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
1 минут
|
§50, 338- бет, 1-2 тапсырмалар және қалалар туралы жаңа мәліметтер жинақтау, уикипедияға қосу.
|
Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
|
Кері байланыс
1 минут
|
Мұғалім оқушыларға стикерлер таратады.
|
Оқушылар
«Не үйрендім, не үйренгім келеді» бойынша өз пікірлерін жазып қалдырады. Смайликтер бойынша көңіл-күйлерін білдіреді. Мұғаліммен қошатасады.
|