САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Математика
Сыныбы: 6
Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуге есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шығару кезінде санды теңдіктердің қасиеттеріне негізделген ережелер қолдануды үйрету, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер құру және түбірін табуға есептер шығару.
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білімді пысықтау сабағы
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдіс-тәсілдері: есеп шығару, талдау, сұрақ-жауап, жинақтау
Сабақтың көрнекілігі: плакат, интерактивті тақта, деңгейлік тапсырма, нысана суреті
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушыларды түгендеу
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру
в) Сыныпты бағдаршамның түсіне қарай 3 топқа бөлу:
қызыл түс – А тобы
сары түс – В тобы,
жасыл түс – С тобы,
Тақтаға нысана суреті ілінеді. Әр кезең бойынша оқушылар нысанаға өз топтарының түсіне сәйкес стикерлерге есімдерін жазып іледі. Сабақ соңында қай топтың оқушылары белсенді қатысқаны анық көрінеді, әрі оқушылар нысанаға қарап бағаланады.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Үйге берілген тапсырма: №862 есеп
х=3
х=6
х=1
х=-3
ІІІ. Үй тапсырмасын пысықтап бекіту:
«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау
Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?
(ах=в түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады)
Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер? (1-қасиет: теңдеудің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосқанда мәндес теңдеуге түрленеді; 2-қасиет: теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.)
Теңдеуді шешудің неше жағдайын білесіңдер? (3 жағдайы бар).
Таңбалар ережесін айтыңдар. (+)*(+)=(+)
(-)*(+)=(-)
(+)*(-)=(-)
(-)*(-)=(+)
Рационал сандар дегеніміз қандай сандар?
Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?
Санның модулі жайлы не білесіңдер?
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру дегеніміз не?
Тура санды теңдіктің неше қасиеті бар? (5 қасиеті бар)
ІҮ. Жаңа сабақ:
Оқулықпен жұмыс. Есептер шығару: №874 (тақтары), №876 (жұптары) №877 (тақтары)
«Қатесі қайда?» әдісі арқылы топтық жұмыс орындау. Әр топқа әр түрлі қате есептер беріледі. Қатесі бар тапсырманың шешімі топтарға таратылады. Оқушылар белгіленген уақыт ішінде сол шешімнің қатесін және оның жіберілу себебін табуы қажет. Мақсат – есептердің қай жерде және неше қате кеткенін анықтау.
А тобы: Жауабы:
1)3х-5=х+11 3х-5=х+11
3х+х=11+5 3х-х=11+5
4х=20 2х=16
х=20/4 х=16/2
х=5 х=8
2)6х+2=10х 6х+2=10х
6х+10х=2 6х-10х=-2
16х=2 -4х=-2
х= х=
х=8 х=
В тобы:
1)8х-12=3х 8х-12=3х
8х+3х=-12 8х-3х=12
11х=-12 5х=12
х=- х=
2) 3х+1=5х 3х+1=5х
3х+5х=1 3х-5х=-1
8х=1 -2х=-1
х= х=
С тобы:
1)6х+7=25 6х+7=25
6х=25+7 6х=25-7
6х=32 6х=18
х= х=3
2)2х+5=3х-2 2х+5=3х-2
2х+3х=-2+5 2х-3х=-2-5
5х=3 -х=-7
х= х=7
Сергіту сәті. «Севен-ап» ойыны
Қатысушылар дөңгелене отырып, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің орнына, орнынан тұрып, «Севен-ап» деп айтуы керек.
«Өзіндік мысал» ойыны
Оқущыларға жұптық тапсырма беріледі. Оқушылар құрамында сандары бар мақал-мәтелдерден бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу құрастырып, теңдеуді шешу керек.
Мысалы, екі жақсы қас болмас, екі жаман дос болмас.
Теңдеу: 2х+4=2
2х=2-4
2х=-2
х=-1
Ү. Сабақты бекіту: «Сөздер банкісі»
Достарыңызбен бөлісу: |