Пәні
|
Математика
|
Сынып
|
6 «А», 6 «В»
|
Күні
|
16.10.13ж.
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Оң сандар және теріс сандар. Координаталық түзу» тақырыбына есептер шығару
|
Сабақтың мақсаты
|
Сабақ барысында оң сандар мен теріс сандар ережелерін пайдаланып шамалардың өзгерістерін оң сандармен жәіне теріс сандармен жазу және координаталық сәледе сандарды белгілеу дағдыларын қалыптастыру.
|
Оқу нәтижелері
|
Оқушылар сабақ соңында:
-Оң және теріс сандарды бір –бірінен ажырата біледі;
-Кейбір шамалардың сан мәндерінің оң санмен немесе теріс санмен жазуды үйренеді;
-Координаталық сәуледе оң және теріс сандарды белгілеуді біледі;
-Координаталық түзу, сан түзуі, координаталық ось, сан осі ұғымдары бір мағынаны беретінін біледі.
-Күнделікті қоршаған ортадан мысалдар келтіре алады.
-Оң сандар мен теріс сандарды өлшеу, есептеу жұмыстарында пайдалана алады.
-Өздерін және сыныптастарын бағалай алады.
|
Дерек көзі
|
Оқулық, ғаламтор
|
Құрал- жабдықтар
|
видеопроектор, тақырыпқа сай слайдтар, видеокамера, фотоаппарат, үлестірме парақтар, топтық тапсырмалар жазылған плакаттар, бағалау парағы, көңіл-күй дидары
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс- әрекеті
|
Ресурстар
|
2 мин
|
1.Ұйымдастыру (қызығушылықты ояту)
|
Сәлемдесу тренингі
Салем достым! (амандасады)
Сен қалдайсың? (иықтарынан қағады)
Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)
Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
Сен келдің (қолдарын жаяды)
Жақсы болды (құшақтайды)
|
Инт.
тақта
|
1 мин
|
2.Топқа бөлу. Әр түсті сандар жазылған фигуралар таратылады.
|
Қағазға жазылған сандарды таңдап алуларына байланысты «оң сан» алғандар 1-топқа «теріс санды» алғандар 2-топқа, «жай бөлшектер» 3- топқа, «ондық бөлшектер» 4- топқа орналасады.
4 топқа оқушылар топтасады.
|
Сандар жазылған фигуралар
|
|
|
Бағалау критерийі:
Білімділігі
Ойлау жылдамдығы
Математикалық тілі
Топпен жұмыс жасауы
Жекелей жұмыс жасауы
|
|
3 мин
|
3.Үй тапсырмасын тексеру
|
Қатар отырған екі оқушы өзара тексереді (жұптық жұмыс)
|
слайд
|
8 мин
|
Топпен жұмыс-7мин.
1-топқа «Топтастыру стратегиясы» беріледі. Сандардың түрлерін және олардың қасиеттерін жазу қажет.
2-топқа кестемен жұмыс
2012 жыл 11 қазан күні Қазақстан қалаларының ауа –райы.
3 –топ. шамаларды мағынасына қарай оң немесе теріс санмен жазу;
4 –топ. бос орындарға оң немсе теріс сандарды жазыңдар және тиісті сөздерді қойып жазу тапсырылады
|
2-топ.
Қала атаулары
|
жылы
|
суық
|
Астана
|
|
|
Қостанай
|
|
|
Шымкент
|
|
|
Алматы
|
|
|
Петропавл
|
|
|
3 –топ. шамаларды мағынасына қарай оң немесе теріс санмен жазыңдар.
30 м биіктік
|
|
25 градус суық
|
|
25000 тг шығын
|
|
3 ұпай ұтылыс
|
|
15000 тг кіріс
|
|
4 –топ. бос орындарға оң немсе теріс сандарды жазыңдар және тиісті сөздерді қойыңдар
.......
|
Шаруашылық пайдасы 35000 тг
| |
Кәсіпкердің .... 30000 тг
|
+30°С
|
26 тамызда күндіз..... болды
|
.......
|
Ойпат теңіз деңгейінен 13 м төмен орналасқан
|
|
А4 парақта жазылған тапсырмалар
|
|
Деңгейлік тапсырмалар 20мин.
№273 /1-4/,281,№282
|
Әр оқушы өз деңгейінің есебін шығарады.
Оқулықпен және тақтамен жұмыс қатар жүріп отырады.
|
А4 парақ, оқулық
|
3мин
|
Сәйкестендіру тест жұмысы
1 .Тура бағытты білдіретін сандар
2.Кіріс 120000тг;
3.16градус суық;
4.Бәйтеректің биіктігі 97м;
5.16 градус жылы; 6.Шығын 120000тг;
7.Қарама-қарсы бағытты
білдіретін сандар
8.7 ұпай ұтыс
9.Су асты қайығы 97м
тереңдікте жүзіп жүр;
10.Олар ойынды 7ұпай
ұтылыспен аяқтады.
|
1.16
2. 97
3.оң сандар
4.-120000
5.-97
6.теріс сандар
7.-7
8.120000
9.7
10.-16
|
Оқушылар сәйкестендіру тесті бойынша дәптерлеріне жауап береді, бірін-бірі тексереді
1-3
2-8
3-10
4-2
5-1
6-4
7-6
8-9
9-5
10-7
|
Инт. тақта суреттер, үлестірме суреттер
|
2 мин
|
8.Сергіту сәті, музыка қойылалы
|
1-ден 5-ке дейінгі сандарды дене мүшелерімен жазады
|
компьютер
|
5 мин
|
9.Әр топқа тапсырма беріледі (топтық жұмыс)
|
І топ №274-1
ІІ топ. №274-2
ІІІ топ №274-3
IV топ. №274-4
|
оқулық
|
|
10.Оқуға арналған үйге тапсырмалар
|
1. Тақырып бойынша қайталап оқу
2. № 280
|
оқулық
|
2мин
|
11. Рефлексия
|
|
жапсырма
|